Koncepcja zagospodarowania Placu Solnego

Inwestycje i inne przedsięwzięcia na terenie Nowego Dworu Maz.

Koncepcja zagospodarowania Placu Solnego

Postprzez andrzej1974 » 04 Paź 2017, 09:10

z fejsa:

W ciągu ostatnich kilku miesięcy podczas konsultacji wspólnie pracowaliśmy nad wizją zagospodarowania Placu Solnego z nabrzeżem. Koncepcja jest gotowa. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem na spotkanie 12 października o 17.00 do Urzędu Miejskiego.

Image
andrzej1974
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 663
Rejestracja: 09 Kwi 2012, 08:06

Re: Koncepcja zagospodarowania Placu Solnego

Postprzez andrzej1974 » 13 Paź 2017, 12:32

Plac Solny bramą do Narwi

12 października w Urzędzie Miejskim odbyła się prezentacja koncepcji zagospodarowania Placu Solnego z nabrzeżem.

Od sześciu miesięcy w ramach projektu RESTAURA zbieraliśmy pomysły na zagospodarowanie tej części miasta. Dyskutowaliśmy o tym na spotkaniach w Urzędzie, konsultacjach w plenerze i w Internecie. Wspólnymi siłami pod okiem architekta i planistów udało się stworzyć wizję, w której priorytetami są: rozwój oferty turystycznej i rekreacyjno-sportowej, stworzenie nowych miejsc integracji i wzrost poczucia tożsamości lokalnej, tworzenie odpowiednich warunków do życia – rozwój mieszkalnictwa. Zgodnie z założeniami RESTUARY wizja ma zostać zrealizowana w formule PPP (partnerstwa publiczno-prywatnego). Tę możliwość daje zagospodarowanie terenów zielonych na osiedle mieszkaniowe z częścią usługowo-handlową, utworzenie mariny przy tym osiedlu i bazy okołoturystycznej na obszarze objętym opracowaniem. Realizacja projektu nie tylko na nim ma spełnić określone cele społeczne, gospodarcze, przestrzenne i techniczne, ale podnieść też atrakcyjność sąsiadujących areałów.

Plac Solny – obecnie pusty – może stać się wizytówką miasta. Ma znaleźć się na nim mapa Nowego Dworu Mazowieckiego, po której można chodzić z niewielkimi ciekami wodnymi imitującymi Wisłę, Narew i Wkrę. Mapa oraz okolica ma być widoczna z wieży widokowej inspirowanej dawną budowlą strażacką. Koncepcja przewiduje nowe budynki w najbliższym otoczeniu placu. To z niego ma prowadzić główne wejście na wał.

Dominującą funkcją Placu Solnego nie ma być już parking, chociaż miejsca parkingowe są oczywiście przewidziane. Istnieje możliwość budowy jednopoziomowego parkingu podziemnego na ok. 120 aut.

Bulwar nad Narwią na odcinku 1,5 km przewiduje oddzielenie ruchu pieszego i kołowego. Rowerzyści poruszać się mają po koronie wału, piesi – niżej. Nie zabraknie miejsca na małą gastronomię. Koncepcja przewiduje trzy sąsiadujące ze sobą obiekty: siedzibę wędkarzy, WOPR i policji rzecznej z bazą gastronomiczną, sekcji kajakarskiej NOSiR z odpowiednim zapleczem. Przy budynkach zlokalizowano pomosty oraz miejsce do slipowania łodzi (drugie przy marinie). Plaża miejska ma zostać wzbogacona o wypłycony basen.

Na wysokości kanałku dawnej Polleny przewidywane jest nowe osiedle, na którym powstać mogą obiekty od niskiej zabudowy do kilkukondygnacyjnej, apartamentowej (najbliżej wody). Zbiornik wodny zabezpieczony śluzą zamieni się w marinę. W pasie nabrzeżnym znaleźć się mogą boiska sportowe. Koncepcja przewiduje obiekty użyteczności publicznej, skwer, plac.

Zaprezentowana koncepcja wzbudziła pozytywne reakcje zebranych mieszkańców. Ci, którzy przyszli mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na interesujące ich tematy, a były to m.in. możliwość cumowania większych jednostek, oczyszczanie dna rzeki na poszczególnych odcinkach, slipowanie łodzi, połączeniem bulwarem z Parkiem Zachodnim, zmiany w architekturze prywatnych obiektów wokół Placu Solnego. Przede wszystkim jednak pytali o to, kiedy koncepcja doczeka się realizacji. Jak zawsze - wszystko zależy od pieniędzy i od zainteresowania prywatnych partnerów.

Zintegrowany Plan Rewitalizacji musi zostać zatwierdzony uchwałą Rady Miejskiej. Do jego realizacji potrzebne są także zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Projekt „Rewitalizacja dziedzictwa kulturowego poprzez mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego RESTAURA” jest współfinansowany w ramach programu Interreg Europa Środkowa ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Lokalnego.

Image

Image

Image

Image

Image

źródło - https://www.nowydwormaz.pl/redir,index? ... cej_news=1
andrzej1974
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 663
Rejestracja: 09 Kwi 2012, 08:06

Re: Koncepcja zagospodarowania Placu Solnego

Postprzez tk28 » 13 Paź 2017, 13:34

Ciekawe gdzie zostanie przeniesiony zabytkowy drewniak stojący przy wale, bo przecież konserwator zabytków nie zgadza się na jego zniszczenie :?: Chyba, że w planach już jest przekupienie albo wymiana konserwatora, czy może budynek przypadkiem wyparuje :?: Co z całkowitym zakazem jakiejkolwiek ingerencji w wał przeciwpowodziowy, przecież na taką poważną inwestycję potrzebne są wszelkie zgody i porozumienia. Coś mi się widzi, że to wszystko pozostanie tylko na projektach i w marzeniach mieszkańców. Już kiedyś Kowalski obiecywał przybliżenie miasta do rzek, minęły od tamtej pory już ponad trzy kadencje. Nie bądźmy naiwni, powoli zbliżają się wybory samorządowe więc trzeba czymś omamić mieszkańców. Na taką inwestycję jak to co widać na wizualizacjach potrzeba co najmniej czterech kadencji i kupy kasy, której nasze miasto nie ma i nie będzie mieć bo z czego :?: Nie wiadomo też ile kadencji zostało Kowalskiemu, bo zgodnie z planami rządu to jeszcze tylko obecna do końca i tylko jedna. Na budowę budynków kilkukondygnacyjnych potrzebne jest podniesienie terenu tak jak to zrobiono przed laty z Parkiem Zachodnim, inaczej budynki będą stały w wodzie. Tyle lat już się buduje metro w stolicy, a władze miasta jakoś nie są zainteresowane pozyskaniem urobku z drążenia metra. Może wtedy tyle cennego dla naszego miasta urobku z metra byłoby przekazywane legalnie, a nie wywożone nie wiadomo gdzie Link.
"Władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie" - Lord John Dalberg-Acton, 1887
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1718
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Koncepcja zagospodarowania Placu Solnego

Postprzez rather » 13 Paź 2017, 14:35

To że do Nowego Dworu Mazowieckiego trafia nielegalnie ziemia z różnych okolicznych budów to tajemnica poliszynela. Myślisz, że ten nasyp nad Narwią koło mostu od strony Modlina to skąd się wziął? Przecież tam nie trafiła ani nie jedna ani nie dziesięć ani nie sto wywrotek. Ziemię zwożono tam prze kilkadziesiąt miesięcy a władze rżnęły głupa, że o niczym nie wiedzą... Dla mnie jest tylko ciekawe kto z Urzędu Miasta za cichą zgodę na zwalanie ziemi w tym miejscu przytulił grubą kasę. Dla przypomnienia - miejscowy głupek obiecywał, że w tym miejscu powstanie park i inne cuda na kiju. Powstało na razie kolejne nielegalne wysypisko - wcześniejsze są na Okuninie, przy Bohaterów Modlina i przy obwodnicy. Wszędzie ta trafiały odpady z wykopów.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna


Wróć do Inwestycje miejskie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość