Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Inwestycje i inne przedsięwzięcia na terenie Nowego Dworu Maz.

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez tk28 » 11 Lut 2012, 22:33

rather napisał(a):Fajnie by było gdyby wokół Placu Solnego pojawiła się "obudowa" czyli kamieniczki z usługami na parterze - takie miejsca brakuje w Nowym Dworze.

Pamiętam, że kiedyś była o tym dyskusja chyba jeszcze na forum miejskim. Jednak problem byłby z likwidacją obecnych pawilonów i Ralaxu aby wybudować nowe budynki. Chociaż wszystkie obecne lokale mogłyby być umieszczone w nowych budynkach. Na obudowę całego placu raczej nie ma miejsca ale w miejscu pawilonów jak najbardziej. Szkoda tego placu aby wyglądał tak jak teraz, powinien być skwer z alejkami, ławkami, latarenkami, krzaczkami ale bez drzew bo z latami wszystko zasłonią i ptaki będą robiły na głowę, zresztą takie zadrzewione miejsca są już w centrum w nadmiarze o czym pisałem w poprzednich postach. Powinien być skwer z trawą do odpoczynku w promieniach słońca.

Ale nie odbiegajmy już od tematu koncepcji zabudowy parafialnego ogrodu.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez Heimat » 11 Lut 2012, 22:58

Skwer z trawą w polskich realiach może okazać się niewypałem ze względu na defekujące wszędzie psy. U naszych wschodnich sąsiadów już dawno rozwiązano ten problem w prosty sposób: wytyczono miejsca (przeważnie w parkach), w których psy załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Taki teren jest systematycznie sprzątany przez babuszki, dzięki czemu chodniki i trawniki pozostają wolne od "min".
Ostatnio edytowany przez Heimat, 11 Lut 2012, 23:07, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez rather » 11 Lut 2012, 23:04

A pod Placem Solnym - tunel - i już nie odbiegamy od tematu :D. Fajnie by było gdyby powstał taki rynek jak na przykład w Serocku. Dyskusja na ten temat faktycznie była w tym wątku.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez tk28 » 11 Lut 2012, 23:42

Serock jest jednym z lepszych przykładów jak powinno rewitalizować się miasto. Wielu ludzi się długo dziwiło skąd tam rynek bo przecież z głównej ulicy nie widać żadnego rynku ale rynek istnieje i istniał jeszcze przed wojną. Serock ma nie tylko rynek ale i ratusz a kamienice wokół rynku są wybudowane po wojnie z nawiązaniem do tych zniszczonych. W tym maleńkim miasteczku jest taki porządek, że czasem wydaje się to nawet sztuczne ale nie zmienia to faktu, że władze od ładnych kilku lat dbają o jego wygląd. Cóż, może takie małe miasteczka łatwiej jak to się mówi ogarnąć niż Nowy Dwór podzielony rzeką i linią kolejową :?:
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez ukasz » 12 Lut 2012, 21:54

Jestem dwudziestoparolatkiem i nie znam historii Nowego Dworu aż tak dobrze. Nie pamiętam stojącej wody na terenie garażów stąd pomysł, żeby teren zabudować. Jeśli Park Zachodni udało się zasypać to tę dziurę również można. Problemem są jedynie prywatne garaże...
Amfiteatr mi się nie podoba - jest bezużyteczny i wcale nie zachwyca wyglądem. Jeśli kiedyś chowano tam ludzi to powinno być to w jakiś sposób upamiętnione, ale jestem jednak zdania, że teren ten można było wykorzystać w inny sposób z korzyścią dla mieszkańców.
Zabudowa placu solnego - tu miałem na myśli częściową zabudowę blokami/kamienicami nawiązującymi do zabytkowych (np. coś takiego jak przy Zakroczymskiej), usunięcie okropnych pawilonów, stworzenie miejsca dla ludzi a nie dla samochodów.

W Nowym Dworze jest tego typu problem, że centrum miasta jest puste - dwa duże parki, parterowe pawilony lub 1-piętrowe budynki, plac solny, szkoły, sąd, kościół itd... Jak ma kwitnąć życie w centrum, skoro mieszka w nim tak mało ludzi? Myślę, że teren ogrodu parafialnego powinien zostać gęsto zabudowany, tak samo jak teren za biblioteką, czy ten przy rondzie w centrum.
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez Heimat » 12 Lut 2012, 22:48

Tereny, na których w przeszłości dokonywano pochówków zmarłych można zabudować, aczkolwiek wskazane byłoby upamiętnienie ich stosownymi tablicami. Przykładem jest choćby stolica Polski, będąca tuż po zakończeniu wojny jednym wielkim cmentarzyskiem, po którym obecnie nie ma prawie żadnych śladów (szczątki zmarłych z grobów tymczasowych ekshumowano i przeniesiono na cmentarze).
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez tk28 » 12 Lut 2012, 23:03

ukasz napisał(a):Nie pamiętam stojącej wody na terenie garażów stąd pomysł, żeby teren zabudować. Jeśli Park Zachodni udało się zasypać to tę dziurę również można. Problemem są jedynie prywatne garaże...

Woda na terenie garażów stoi zawsze przy okazji roztopów wiosennych czy większych ulew, najbardziej w miejscu oznaczonym na mapie punktami A i B Link . A staw na terenie jednostki był tutaj Link . Co do zasypywania parku zachodniego to trwało to długo od lat 50-tych do końca 70-tych zawsze przy okazji pogłębiania Narwi więc było czym zasypywać. Piach wiele razy rozgarniany był po całym terenie w czynie społecznym przez nowodworskie szkoły ponadpodstawowe, nawet niektórzy nauczyciele brali w tym udział.

ukasz napisał(a):Amfiteatr mi się nie podoba - jest bezużyteczny i wcale nie zachwyca wyglądem. Jeśli kiedyś chowano tam ludzi to powinno być to w jakiś sposób upamiętnione, ale jestem jednak zdania, że teren ten można było wykorzystać w inny sposób z korzyścią dla mieszkańców.

Mnie też się nie bardzo podobają te betony. W latach powojennych to miejsce przeznaczono na taki cel budując muszlę koncertową, która po latach się zużyła i trzeba było zrobić coś nowego. Powinna być tablica pamiątkowa np. w chodniku w miejscu gdzie stał kościół ewangelicki. Mam cichą nadzieję, że ten amfiteatr ożyje na wiosnę gdy uruchomiona zostanie fontanna ale jeśli nie to będzie puste i pozbawione życia miejsce.

ukasz napisał(a):Zabudowa placu solnego - tu miałem na myśli częściową zabudowę blokami/kamienicami nawiązującymi do zabytkowych (np. coś takiego jak przy Zakroczymskiej), usunięcie okropnych pawilonów, stworzenie miejsca dla ludzi a nie dla samochodów.

Mnie również o to chodzi, ten plac nie powinien być parkingiem a parterowe pawilony to jakiś ponury żart i zmarnowana działka co jest pozostałością po latach PRL-u. Podobnie jest przy Paderewskiego gdzie mieści się między innymi weterynarz ale to powstało całkiem niedawno co jeszcze bardziej dziwi.

ukasz napisał(a):W Nowym Dworze jest tego typu problem, że centrum miasta jest puste - dwa duże parki, parterowe pawilony lub 1-piętrowe budynki, plac solny, szkoły, sąd, kościół itd... Jak ma kwitnąć życie w centrum, skoro mieszka w nim tak mało ludzi? Myślę, że teren ogrodu parafialnego powinien zostać gęsto zabudowany, tak samo jak teren za biblioteką, czy ten przy rondzie w centrum.

Dlatego uważam tak jak napisałem kilka postów wyżej, że Skwer Poniatowskiego przed UM powinien zostać zabudowany tak jak to było przed wojną. Nie wiem kto kiedyś wpadł na pomysł lasku w centrum miasta a teraz w dzisiejszych czasach jest duży problem z wycinką drzew. Gdybym ja był burmistrzem to tego skweru by już nie było a na jego części od strony Skweru Dobrogosta powstałby nowy budynek Urzędu Miasta, którego byśmy się nie wstydzili a stary zostałby zburzony a działki sprzedane deweloperowi na budownictwo kamieniczno-podobne.

Heimat napisał(a):Tereny, na których w przeszłości dokonywano pochówków zmarłych można zabudować, aczkolwiek wskazane byłoby upamiętnienie ich stosownymi tablicami. Przykładem jest choćby stolica Polski, będąca tuż po zakończeniu wojny jednym wielkim cmentarzyskiem, po którym obecnie nie ma prawie żadnych śladów (szczątki zmarłych z grobów tymczasowych ekshumowano i przeniesiono na cmentarze).

Oprócz np. Muranowa, które jest do dziś cmentarzyskiem, na którym zbudowano bloki.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez Heimat » 12 Lut 2012, 23:21

Muranów to teren dawnego getta, mieszkam w jednym z tych bloków :(
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez tk28 » 12 Lut 2012, 23:29

W getcie zginęło mnóstwo ludzi, których ciała pozostały pod gruzami, na których wybudowano po wojnie nowy kawał miasta. Wiele ciał zostało pochowanych ale wiele też pozostało w gruzach pod nowymi blokami. Z Muranowa nie wywożono gruzów tylko je rozgarnięto po całych kwartałach i na tym zbudowano nowe osiedle.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez disturbia » 12 Lut 2012, 23:36

@tk28 nie rozumiem o co ci chodzi,najpierw chcesz scislej zabudowy,a potem krytykujesz,ze bloki stoja d***a przy d***ie. Nie uwazam tez,ze mamy tu nie wiadomo ile zieleni,chyba ze masz na mysli osiedle.
Ostatnio edytowany przez rather, 12 Lut 2012, 23:45, edytowano w sumie 1 raz
Powód: wyedytowane niecenzuralne słowa
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez Heimat » 13 Lut 2012, 00:02

@tk28 Historię getta i Muranowa znam akurat nienajgorzej. Słynne nasypy muranowskie obok powojennych bloków powstały właśnie z gruzów, które przysypano warstwą ziemi. Dobrze, że w Nowym Dworze dominowała wówczas drewniana zabudowa...
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez tk28 » 13 Lut 2012, 00:11

Ścisła zabudowa to nie bloki z oknami kilka metrów od siebie a budynku budowane wzdłuż ulic pierzejowo tak jak to jest np. na Zakroczymskiej. Nie interesuje mnie w takich przypadkach co jest za budynkami bo ważne jest co widać z ulicy i czy miasto będzie wyglądało estetycznie i czy w ogóle będzie wyglądało jak miasto a nie jak jakaś dziura. Co do zieleni to każdy ma prawo do własnego zdania i dla jednych jest za mało a dla drugich za dużo. Dla mnie jest trochę niewykorzystanych terenów, centrum miasta powinno być zabudowane a zieleń powinna być w parkach a nie co drugi budynek. Dodatkowo my jesteśmy w takim dobrym położeniu, że z centrum blisko nad rzekę, do przyrody i do zieleni.

Heimat napisał(a):Dobrze, że w Nowym Dworze dominowała wówczas drewniana zabudowa...

Murowana zabudowa istniała również i co najważniejsze większość istnieje do dziś, poległy tylko te w centrum. Niema pewności co do tego czy pod skwerem Poniatowskiego nie ma gruzów bo tam stały kamieniczki ale raczej pod nimi nikt nie został pogrzebany.
-Po lewej stronie na zdjęciu nieistniejąca zabudowa dzisiejszego skweru Poniatowskiego Link
-Gruzowisko po zniszczonej zabudowie dzisiejszego skweru Poniatowskiego Link , po lewej stronie widoczne są także kamienice, które nie przetrwały wojny a na ich miejscu stoi dziś UM.

I znów odbiegliśmy od tematu.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez Heimat » 13 Lut 2012, 00:42

To prawda, że przed wojną istniały również murowane kamieniczki, jednak nie było ich zbyt wiele. Pierwszy budynek po lewej stronie (pierwsza fotografia) przypomina otynkowany do połowy drewniak.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez k.nowak32 » 13 Lut 2012, 07:45

ukasz napisał(a):W Nowym Dworze jest tego typu problem, że centrum miasta jest puste - dwa duże parki, parterowe pawilony lub 1-piętrowe budynki, plac solny, szkoły, sąd, kościół itd... Jak ma kwitnąć życie w centrum, skoro mieszka w nim tak mało ludzi? Myślę, że teren ogrodu parafialnego powinien zostać gęsto zabudowany, tak samo jak teren za biblioteką, czy ten przy rondzie w centrum.


Zgadzam się z Tobą, że to chyba największy problem. Bo śródmieście jest małe w porównaniu z innymi osiedlami w NDM. A im więcej ludzi tym większa szansa na to by centrum miasta żyło...
Serock jest skupiony więc mimo, że jest mały to traktuje się go jako jedne skupisko, wszyscy mają blisko co centrum.

Na jakich niby klientów mają liczyć resteuracje, kawiarnie w samym centrum otwarte do późnych godzin wieczornych? Ludzie z Twierdzy, z Górki z osiedla młodych, a nawet z Pólka wracają wieczorem na swoje osiedla, bo ze śródmieścia nie ma jak się wydostać po 21. Zostaje kilka tysięcy mieszkańców samego centrum. Ale ile ich jest? Ktoś ma aktualne dane? Szacuję, że z 4-5 tysięcy.
Wniosek - aby śródmieście się rozwijało i żyło trzeba je zdecydowanie dogęścić. Ogródki działkowe, Park Północny - jak najbardziej podnieść teren, osuszyć, uchwalić plan zagospodarowania ściśle określający zabudowę i sprzedawać deweloperom. Podobnie tereny za jednostką na Paderewskiego, tereny za starą policją (niekoniecznie nad tunelem) i chyba tyle. Więcej nie ma miejsca.
k.nowak32
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 690
Rejestracja: 21 Lut 2011, 09:51

Re: Tunel w Nowym Dworze Maz.?

Postprzez Heimat » 13 Lut 2012, 08:11

k.nowak32 napisał(a):Wniosek - aby śródmieście się rozwijało i żyło trzeba je zdecydowanie dogęścić. Ogródki działkowe, Park Północny - jak najbardziej podnieść teren, osuszyć, uchwalić plan zagospodarowania ściśle określający zabudowę i sprzedawać deweloperom. Podobnie tereny za jednostką na Paderewskiego, tereny za starą policją (niekoniecznie nad tunelem) i chyba tyle. Więcej nie ma miejsca.


Ekolodzy i działkowicze będą zapewne protestować, ale w NDM zaczyna niestety brakować terenów pod budownictwo mieszkaniowe. Ogródki działkowe (największe zapadlisko terenowe w NDM) oraz Park Zachodni należałoby z konieczności zasypać ziemią z wykopów, gdyż na pogłębianie rzek chyba prędko się nie zanosi. Po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego mogłaby powstać na tych terenach spora liczba mieszkań w zabudowie wielorodzinnej
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje miejskie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron