Granice Batalionu Elektro vs współczesne mapy NDM

Nowy Dwór Mazowiecki - wszystko o tym, co dzieje się w naszym mieście. Wydarzenia, koncerty, imprezy, komentarze, polityka.

Granice Batalionu Elektro vs współczesne mapy NDM

Postprzez KaloNDM » 15 Paź 2017, 10:51

Od dawna chciałem poruszyć ten temat na forum ale cały czas brakowało czasu...
Kilka miesięcy temu dotarłem do planów w skali 1:100, datowanych na 30.05.1925 roku, przedstawiające położenie i rozmieszczenie Batalionu Elektrotechnicznego, który mieścił się przy Al. Paderewskiego.
Na plenie widzimy kilka bradzo ciekawych rzeczy... mianowicie granice cmentarza miejskiego, które są inne i wszystko na to wskazuje, że część cmentarza została usunięta ( obecnie to teren hotelu Mazovia i część parkingu ).
Dla tych, którzy interesują sie historią Nowego Dworu Mazowieckiego nie jest żadną nowością, że na cmentarzu miejskim było wydzielone miejsce, w którym grzebano zmarłych na choroby zakaźne nawet z Legionowa i okolic. Nie wiadomo jednak w której części cmentarza było to miejsce. Zdania są różne... jedni twierdzą, że w pobliżu płotu byłej jednostki na wysokości hotelu Mazovia inni, że lekko w lewo w samym rogu cmentarza ( MOPS/Przychodnia). Być może miejsce to znajdowało się w usuniętej części cmentarza, widocznego na planie?

Następna ciekawa rzecz, to granice Batalionu Elektrotechnicznego po drugiej stronie torów - obecnie ulica Przytorowa, teren MZO. Ten plan całkowicie podważa obecne granice cmentarza żydowskiego. Widać na nim jasno i wyraźnie jak przebiegały te granice i wktórym miejscu znajdował się cmentarz. Tak więc bujdą jest - dla mnie było to wiadome od lat - że kirkut był bardzo duży i sięgał aż do torów przez teren obecnego MZO. Dużym zdziwieniem jest dla mnie fakt, że teren Batalionu wkraczał głęboko w Nowodworzankę - obecna ulica Akacjowa i Wiśniowa. Czyżby w tym miejscu odbywały się ćwiczenia wojskowe?

Ciekawostką dla tych, którzy interesują się lokalną historią będzie również fragment planu, na którym widać do jakich mieszkańców należały grunty przy obenym skrzyżowaniu Al. Paderewskiego i Sportowej.
Między innymi możemy odczytać takie nazwiska jak: Władysław Stasiak, Teofil Traczyk, Robert Prec, Maksymilian Szlagowski, Otto Kolm i innych - niestety nie mogę odczytać poprawnie.

Dobrze... zacznę więc od "szkicu sytuacyjnego terenów batalionu elektrotechnicznego saperów"

1.png
1.png (167.94 KiB) Obejrzany 3414 razy


2.png


3.png


4.png


5.png


6.png


7.png


A teraz "projekt rozmieszczenia maszynowego batalionu elektrotechnicznego saperów".

Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (147.69 KiB) Obejrzany 3414 razy


Bez tytułu1.png


Bez tytułu2.png


Bez tytułu3.png


Jak widać z powyższych planów dość precyzyjnie można wyznaczyć granice Batalionu, na współczesnych mapach google.
Na zdjęciu poniżej możemy dokładnie zobaczyć, gdzie znajdował się wspomniany przeze mnie cmentarz jak również teren kolejowy.

Batalion 1.png


Na kolejnym zdjęciu możemy dokładnie prześledzić granice Batalionu, które należą teraz do MZO, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego "Dom Rodzinny" - były szpital zakaźny - oraz PKS Polonus - Dawniej PKS i LOK. Widać wyraźnie, że przebiegają one obok cmentarza żydowskiego - wg map, które są w UM, kirkut był na terenie MZO - wchodzą na Nowodworzankę

Batalion 2.png
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Granice Batalionu Elektro vs współczesne mapy NDM

Postprzez user » 15 Paź 2017, 14:00

Niesamowita teoria. Godna gminnego pseudohistoryka :)
Nie trzeba mieć żadnej fachowej wiedzy aby zauważyć, że w legendzie teren podzielony jest na trzy rodzaje:
1.obecne granice terenu batalionu
2.tereny prywatne
3.tereny państwowe nie znajdujące się pod zarządem wojskowym
Nie trzeba również wielkiej wyobraźni żeby domyślić się, że w oryginale granice tych obszarów były zaznaczone różnymi kolorami. Najwyraźniej to widać w przypadku "terenów prywatnych" obrysowanych wyraźnie jaśniejszą kredką.
Już wiesz panie pseudohistoryku gdzie poniosła cię podlana wybujałym ego fantazja?
Tak tak, w tym, że teren wojskowy obejmował tereny dzisiejszego MZO i Nowodworzanki. Nie obejmował - wojsko było nim zapewne zainteresowane, ale nigdy nie były terenem wojskowym. W oryginale zostały oznaczone jakimś ciemnym kolorem, który w wersji czarno-białej jest podobny do koloru obrysowującego "obecne tereny batalionu". Tak więc jedyne ćwiczenia które mogły się tam odbywać to spożywanie w krzakach przez żołnierzy na przepustkach samogonu i zagryzanie wędzoną słoniną :D
Nie będę się już nawet znęcał nad bezmyślnym naniesieniem linii ze szkicu sytuacyjnego (szkicu!) na aktualną mapę google i ogłaszanie sensacji, jak to niby daleko sięgały tereny Batalionu, które jak napisałem, nigdy terenami Batalionu nie były. Doprawdy zasłużyłeś na ksywę "Szalona Kreska" :D
user
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 140
Rejestracja: 23 Kwi 2016, 10:06
Płeć: mężczyzna


Wróć do Nasze miasto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości