Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Nowy Dwór Mazowiecki - wszystko o tym, co dzieje się w naszym mieście. Wydarzenia, koncerty, imprezy, komentarze, polityka.

Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez k.nowak32 » 25 Wrz 2011, 13:32

Warto chyba założyć oddzielny wątek, bo co dwa trzy miesiące następuje kolejny etap likwidacji połączeń autobusowych w Nowym Dworze Maz. i trudno nadążyć za tym, które jeszcze połączenia są nieodwołane.
Tym razem znów odwołania dotkną 15 kursów między NDM a Warszawą. Likwidowana jest całkowicie linia NDM - Modlin Górka - PGR - Wymysły - Śniadowo.
Zapewne to dopiero początek odwołań.
http://www.novikom.webd.pl/news.php?readmore=53

Plany PKSu są coraz bardziej klarowne: skasować wszystkie połączenia w NDM, sprzedać bazę, autobusy wyprzedać, bądź te nowsze wykorzystywać na dalekobieżnych trasach. I problem z głowy.

Zresztą pojawiają się przecieki, że Translud też planuje zawieszenia połączeń (tylko nikt tej informacji oficjalnie nie potwierdzi). Podnosi ceny biletów, aby jeszcze jak najwięcej pieniędzy wyciągnąć od ludzi.
Dlaczego? Przecież od grudnia wchodzą nowe pociągi do Modlina (już część z nich jeździ) i ma być jakaś promocja. Kto będzie jeździł autobusem do Warszawy? Zresztą nawet bez promocji po ostatnich podwyżkach w Transludzie i PKSie to taniej wychodzi podróżować pociągiem i widać gołym okiem, że sporo osób ostatnio wróciło do podróżowania koleją. Pociągów jest coraz więcej i skraca się czas przejazdu. Translud w obliczu spadającej liczby klientów będzie dalej podnosił ceny, lub ograniczy liczbę kursów.

Tylko co z ludźmi, którzy mają daleko do pociągu? Czy takie osoby będą skazane na podróż coraz rzadziej kursującymi i coraz droższymi autobusami? Kiedy doczekamy się linii dowozowych z Twierdzy do dworca w Modlinie? Albo z Osiedla Młodych na Dworzec główny?
k.nowak32
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 690
Rejestracja: 21 Lut 2011, 09:51

Re: Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez cot » 25 Wrz 2011, 14:00

Stowarzyszenie Rozwoju Twierdzy Modlin wysłało zapytanie (wraz z podpisami) do firmy Translud oraz PKS,
w sprawie utworzenia dodatkowego połączenia w godzinach nocnych.
Czekamy na odpowiedzi.
Ostatnio edytowany przez cot, 25 Wrz 2011, 14:15, edytowano w sumie 1 raz
cot
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 290
Rejestracja: 07 Gru 2010, 18:58

Re: Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez k.nowak32 » 25 Wrz 2011, 14:08

Przecież miasto też takie zapytania wysyłało. Odpowiedź była zawsze taka sama: sami nie planujemy, chyba, że miasto dopłaci odpowiednią stawkę do kursu. Nie zdziwcie się, że tak odpowiedzą. Mam nadzieję, że to nie koniec Waszych działań w tym zakresie.

Ech... i szkoda, że równolegle do ZTM Warszawa nie poszło takie zapytanie. Bo PKS i Translud raczej chcą likwidować połączenia, nawet te dziennie, a nie myślą o zwiększaniu liczby kursów... A

ZTM z obecnym dyrektorem jest jak najbardziej otwarte na uruchamianie nowych połączeń podmiejskich. Zapewne chcieliby tez niższej dopłaty na spółkę z gminą Jabłonna, Legionowem i Nowym Dworem.
k.nowak32
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 690
Rejestracja: 21 Lut 2011, 09:51

Re: Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez cot » 25 Wrz 2011, 14:11

Planujemy wysłanie pisma również do ZTM Warszawa.

Poza tym w piśmie poprosiliśmy o przybliżoną wycenę dopłaty do kursu, co pozwoli na konkretną rozmowę z miastem.
Tym bardziej, że podpisów pod petycją było bardzo dużo, a tego nie da się tak łatwo zbagatelizować.
cot
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 290
Rejestracja: 07 Gru 2010, 18:58

Re: Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez k.nowak32 » 25 Wrz 2011, 14:15

To się rozumie:) Czekamy na informację o tym jakie będą odpowiedzi. Mają chyba na to ok. 2 tygodni.
k.nowak32
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 690
Rejestracja: 21 Lut 2011, 09:51

Re: Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez nowodworzanin18 » 25 Wrz 2011, 17:25

O pismo się nie martwcie, pisał je ktoś kto się na tym trochę zna (cóż za samoocena i skromność ;) )
A tak na serio:
1) PKS - Możemy mówić o kasowaniu kursów podmiejskich, okazuje się że jednak PKS trochę zmądrzał i zmienił plany dotyczące zawieszenia. Zauważyłem je dopiero dziś, tak więc news na NOVIkom zawiera błąd, ale rozkład jest prawidłowy. Nie będzie całkowitej kasacji kursów do Zarąb. Zostają 3-4 autobusy. Polonus to spółka która liczy na pieniądze, jeżeli ich nie dostanie od gmin, będzie szokować i ciąć kursy. Rozwiązanie z tej sytuacji jest, ale obecnie ciężkie do wdrożenia. Jak studia pomogą to na dniach skończę projekt miejskiej i powiatowej siatki połączeń autobusowych, wraz ze stworzeniem SAMORZĄDOWEGO przewoźnika. Ale muszę przemyśleć kilka kwestii. Bazy PKS nie odda, bardzo wartościowy teren dla nich, w końcu większość autobusów serwisują właśnie u nas. PKS Będzie kasował połączenia, ale w NDM zostanie.
2) TRANSLUD - Ciężko przędzie ta firma. Od kiedy ZTM zadomowił się w Chotomowie, wspólny bilet w drugiej strefie obowiązuje w Kolejach Mazowieckich firma ma coraz większe problemy na własnym gruncie. A u nas, ludzie przesiadają się na pociąg, tak jak było wspomniane. Poza tym, biorąc pod uwagę czasu dojazdu, kolej teoretycznie bije czasowo każde inne połączenie. Ale TRANSLUD to firma która wyróżnia się dość dużą kreatywnością w porównaniu do innych spółek, więc jeżeli nam oderwie kilka połączeń, da je gdzieś indziej, czyżby nowa linia?
3) ZTM Warszawa & Wspólny Bilet. Wysyłanie pism nie ma sensu. Trzeba działać trochę inaczej. Pamiętajmy że Wspólny Bilet wejdzie do NDM tylko w pociągu. Najpierw KM potem ewentualnie SKM. Ściągnięcie autobusów ZTM do NDM będzie bardzo ciężkie, wg. mnie nie realne. Niestety.

Dlatego zapraszam do wypełniania ankiety na NOVIkom, bardzo ciekawe propozycje i wypowiedzi, pomimo wręcz podręcznikowych odpowiedzi, co pokazuje prawdę o przewoźnikach. Szczegóły za miesiąc;)
nowodworzanin18
 

Re: Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez cot » 25 Wrz 2011, 18:26

Co do stwierdzeń o rzekomej likwidacji kursów przez różnych przewoźników, spowodowanych "przesiadką" pasażerów do pociągów, to zgadzam się połowicznie.
Takie zjawisko występuje i będzie się nasilało w Nowym Dworze Mazowieckim (centrum) i w Modlinie (tzw. Górka).

Przewoźnicy zdają sobie sprawę, że np. mieszkańcy Twierdzy oraz Zakroczymia, raczej wybiorą bezpośredni dojazd autobusem (a jest to spora grupa osób).

Zmieniłoby się to tylko wtedy, gdyby autobusy "były dograne" z odjazdami pociągów (a i tak to mało wygodne rozwiązanie - wzrost kosztów przejazdu, przesiadka, itd.).
A żaden z przewoźników chyba nie strzeli sobie w kolano i nie ustawi swoich kursów tak, aby możliwa była przesiadka do pociągu.
cot
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 290
Rejestracja: 07 Gru 2010, 18:58

Re: Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez k.nowak32 » 25 Wrz 2011, 20:17

Właśnie w Twierdzy będzie kiepsko pod tym względem.
Nie mówię, że nagle wszyscy przerzucą się na pociąg, ale załóżmy, że 10-20% pasażerów z NDM zrezygnuje z autobusów. Translud ma dwie opcje:
1) podnieść o 10-20% ceny biletów,
2) ograniczyć liczbę kursów.
I jedno i drugie rozwiązanie jest niekorzystne dla pasażerów, a poza tym może skutkować jeszcze większym odpływem pasażerów zarówno z centrum jak i z Twierdzy. Bo już w tej chwili bilet miesięczny na autobus jest niewiele tańszy niż koszt dojazdem autem do Warszawy.

Oczywiście cięcia kosztów przez zakup tańszych w eksploatacji autobusów albo skrócenie trasy do Młocin firma Translud raczej nie bierze pod uwagę. A szkoda, bo byłaby ciekawa alternatywa.
Ostatnio edytowany przez k.nowak32, 25 Wrz 2011, 20:20, edytowano w sumie 1 raz
k.nowak32
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 690
Rejestracja: 21 Lut 2011, 09:51

Re: Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez nowodworzanin18 » 25 Wrz 2011, 20:20

Do Młocin nie, ale na Marymont autobusy wrócą. Za kilka lat wjazd do centrum będzie dla autobusów płatny. Twierdza jest tak położona że jakby miasto chciało, to linię dowozową by mogli zrobić bez problemu. Ale oni myślą i nie chcą sobie strzelać w nogi (wkońcu Translud jest sponsorem prawie wszystkiego)
nowodworzanin18
 

Re: Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez k.nowak32 » 25 Wrz 2011, 20:23

Ciekawe którędy będą jeździć autobusy dowozowe z lotniska do stacji Modlin. Bo jeśli przez Twierdzę to byłby niezły pomysł :)
k.nowak32
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 690
Rejestracja: 21 Lut 2011, 09:51

Re: Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez mcba » 25 Wrz 2011, 21:41

raczej najkrótszą trasą, co nie zmienia faktu, że to będzie prawdopodobnie kurs przez rondo przy moście (z drugiej strony będzie wcześniej czy puźniej przebudowa skrzyżowania i ruch będzie tamtędy zapewne niemożliwy, przynajmniej w jednym kierunku...)
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez krzyspom » 26 Wrz 2011, 07:45

nowodworzanin18 napisał(a):1) PKS - Możemy mówić o kasowaniu kursów podmiejskich, okazuje się że jednak PKS trochę zmądrzał i zmienił plany dotyczące zawieszenia. Zauważyłem je dopiero dziś, tak więc news na NOVIkom zawiera błąd, ale rozkład jest prawidłowy. Nie będzie całkowitej kasacji kursów do Zarąb. Zostają 3-4 autobusy.

Linia ta przebiega przez PGR Nowy Modlin - spore osiedle i spore rozbudowujące się wioski: Kosewo, Cegielnię Kosewo i Wymysły. Jeszcze 2-3 lata temu autobusy PKS kursowały tam równomiernie w tygodniu co godzinę od 5 - 21 a w weekendy co 2 godziny. Poza Zakroczymiem był to chyba najbardziej oblegany kierunek, w szczycie często był tłok jak sardynki w puszce. Ja pytam: co się stało???
Niedawno PKS Warszawa zawiesił linię w weekendy. Potem systematycznie pogarsza ofertę. Dokładnie tak samo było z linią do Dębego, która została zlikwidowana.
Ta faktycznie nie jest jeszcze całkowicie zlikwidowana bo zostały 3 kursy w dni nauki szkolnej, w ferie i wakacje tylko 1 kurs na dzień. Obstawiam, że za dwa-trzy miesiące linia zostanie zawieszona. Zresztą już jej tabeli nie ma na stronie PKSu.

Dlatego myślę, że naprawdę PKS chce się wynieść od nas całkiem.
krzyspom
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 Wrz 2011, 13:19

Re: Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez nowodworzanin18 » 26 Wrz 2011, 19:36

Akurat do Wojszczyc, a zapewne niedługo do Zarąb jeździ prywatna firma, która obsługuje trasy z Osiedla do Wojszczyc właśnie i do Smoszewa. Firma stworzyła nawet specjalny niedzielny autobus do kościoła. Jest taniej, ekonomiczniej, a ludzie są zadowoleni. Od września firma sprzedaje już bilety miesięczne więc ludzie się przesiadają. Dziwne?
nowodworzanin18
 

Re: Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez k.nowak32 » 26 Wrz 2011, 19:42

Do Wojszczyc przez Nowy Modlin? A gdzie jest jej rozkład? Ja najczęściej jeżdżę tam w weekendy i jakoś nie widzę tych busów. Ile kursów w weekendy uruchamiają? A co ile w tygodniu? Rozkładów na przystankach nie widziałem:/ Mają zniżki na miesięczne?
k.nowak32
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 690
Rejestracja: 21 Lut 2011, 09:51

Re: Likwidacje połączeń PKS (Translud)

Postprzez nowodworzanin18 » 27 Wrz 2011, 07:41

Do Wojszczyc przez Nowy Modlin, dokładnie. Jeździ taki powiedzmy że "busik". Bywam w tamtych rejonach bardzo często i wiem że jeżdżą i to z Osiedla Młodych. Co do rozkładu... tutaj pojawia się problem. Ja również ich nie widziałem.
nowodworzanin18
 

Następna

Wróć do Nasze miasto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości