Strona 1 z 1

Miejski carpooling czyli wspólne dojazdy np. do pracy

PostWysłany: 07 Sty 2013, 13:29
przez BartiGi
Witam serdecznie

Czy spotkaliście się z ideą carpoolingu, czyli umawiania się w kilka osób na wspólne przejazdy jednym samochodem? W Polsce funkcjonuje już od jakiegoś czasu, sprawdza się w okazjonalnych przejazdach zwłaszcza na dłuższych trasach. Jest kilka stron dotyczących carpoolingu, są grupy na Goldenline, na Facebooku. Polacy jeżdżą w taki sposób na koncerty, mecze, załatwiać różne sprawy innych miastach, czasami nawet na urlop.

Carpooling może być również dobrą formą transportu na co dzień w dojeżdżaniu do pracy czy na uczelnię. Trzeba znaleźć osobę (lub osoby), która w tym samych godzinach dojeżdża w tym samym kierunku. Nie musi to być dokładnie to samo miejsce docelowe, kierowca może nieco zmienić swoją dotychczasową trasę, żeby kogoś podrzucać. Najważniejsze jest znaleźć kogoś i tak się dogadać, żeby wspólne jeżdżenie opłacało się wszystkim jadącym danym samochodem.

Niedawno postała nowa stronka dotycząca wspólnych przejazdów: http://miejskicarpooling.pl. Skupia się ona na przejazdach codziennych, w obrębie swojego miasta i jego okolic, w przeciwieństwie do innych stron, które dotyczą przejazdów okazjonalnych, między miastami, na dłuższych trasach. To co wyróżnia tę stronę to podziały miast na osiedla/dzielnice (można precyzyjniej wyszukiwać oferty) oraz przede wszystkim możliwość narysowania na mapie i planie swojego miasta dokładnej trasy, którą kierowca codziennie pokonuje. Dzięki temu osoby, które szukają środka transportu na konkretną trasę mogą łatwo znaleźć najlepiej pasujące im oferty.

Strona jest nowa, ogłoszeń niewiele, ale od czegoś trzeba zacząć. Myślę, że carpooling jest fajnym pomysłem, korzyści z niego jest wiele, m.in. zmniejszenie korków (to w większych miastach), zmniejszenie kosztów paliwa (poprzez podzielenie się kosztami, czyli tzw. zrzutkę) a także możliwość poznania nowych mieszkańców swojej miejscowości. Moim zdaniem carpooling jest wart promowania bo może przynieść wiele korzyści, zarówno dla poszczególnych mieszkańców jak również dla miasta jako całości.

Większość osób pewnie od razu sobie pomyśli, że carpooling nie jest bezpieczny, niektórzy pewnie porównają carpooling do autostopu. Tak do końca to nigdy nie wiadomo na kogo trafimy, ale na pewno carpooling jest dużo bezpieczniejszy niż autostop, bo zanim wsiądziemy do z kimś do samochodu możemy podjąć pewne kroki, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Są one opisane na stronie, której adres podałem.

Co Wy na to?

Re: Miejski carpooling czyli wspólne dojazdy np. do pracy

PostWysłany: 05 Mar 2014, 11:27
przez Robert.wnd
Szkoda, że ten post umarł śmiercią naturalną (pewnie dlatego, że wygląda jak reklama) bo to ciekawy pomysł. Osobiście jestem zainteresowany wspólnymi dojazdami do pracy więc często korzystam z portali typu carpooling (np. blablacar), polecam