Fabryka Produktów Kartoflanych "Krochmalnia" - Nowy Dwór Maz

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Fabryka Produktów Kartoflanych "Krochmalnia" - Nowy Dwór Maz

Postprzez Thermuthis » 08 Lis 2012, 12:56

Kalo, świetna robota! Oglądałam wielokrotnie. Warto dodać że obu zdjęciach widać dwór Morawskich lub Murawskich (dzisiaj ta nazwa już nie pasuje do tego budynku..), po prawej stronie mniej więcej w 1/3 wysokości zdjęcia. Budynek powstał przed I wojna, i podejrzewam, że mógłby się pochwalić ciekawą historią. Ja znam jej strzępy, w czasie II wojny ponoć miało siedzibę tutaj SS, piwnice miały służyć za cele. Jeszcze niedawno widać było wyraźnie okno na poddaszu ostrzelane ze wszystkich stron. Po wojnie przez krótki czas było przedszkole. Mieszkał tu również jeden z właścicieli fabryki krochmalu, która znajdowała się chyba gdzieś przy obecnej Górskiej. Wokół budynku widać pozostałości ogrodu - stare dęby i róże historyczne 'Jacques Cartier' z pewnością sadzone przez pierwotnych mieszkańców. W chwili obecnej dom wrócił do rąk potomków właścicieli, razem z rozległym terenem wokół niego.
Ostatnio edytowany przez KaloNDM 29 Gru 2012, 21:55, edytowano w sumie 2 razy
Powód: Wydzieliłem nowy temat z wątku "Osiedle Pólko i Batalion Elektrotechniczny - 1940/2012" - http://www.novidvor.pl/viewtopic.php?f=31&t=741
Awatar użytkownika
Thermuthis
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 115
Rejestracja: 31 Paź 2012, 23:16
Płeć: kobieta

Re: Osiedle Pólko i Batalion Elektrotechniczny - 1940/2012

Postprzez KaloNDM » 18 Lis 2012, 21:55

@Thermuthis dziękuję :D
Bardzo mało wiem na temat dworu Mórawskich (przez o z kreską :D )
Też słyszałem o siedzibie SS, tylko że posterunku kolejowego.. czy to prawda, nie wiem..
Fabryka krochmalu znajdowała sie przy obecnej ulicy Nowołęcznej, Towarowej i Okunin - kiedyś Zakład Handlu.

Patrz link: https://maps.google.pl/maps?hl=pl&ll=52 ... 1&t=h&z=16

Obok, w dworku przed wojną miszkał właściciel Mórawski, po wojnie, jeszcze w latach 60-tych mieszkała w nim satruszka
o nazwisku Mórawska.. Nie wiem czy to była żona Mórawskiego, czy córka.
Na strychu było mnóstwo dokumentów, które jeszcze w latach 70-tych w ilościach hurtowych przynosiły dzieciaki swoim rodzicom.
Budynek i teren Zakładu Handlu nie wróciły do właścicieli ponieważ zawsze do nich należały.
W latach 90-tych interesowałem się losem Fabryki Krochmalu.
Rozmawiałem wtedy z prezesem tego Zakładu Handlu (wtedy już staruszek) , który oświadczył mi, że oni dzierżawią plac od właścicieli!!!
Podobno fabrakyka, która działała w naszym mieście przed wojną, doskonale sobie radzi w dwóch państwach.
Nie chcę skłamać.. ale chyba w Szwecji i w Kanadzie.

Co najciekawsze.. moja prababka urodziła sie w 1893 roku, jako Morawska :D (przez o )
jej ojcem chrzestnym był właściciel ziemski spod Nasielska, Antoni Mórawski :D (przez o z kreską)
Mój dziadek nigdy nie chciał rozmawiać na temat rodziny..
Po jego śmierci zacząłem na własną rękę grzebać w archiwach.. zaczynając od domowego :D
Okazuje się, że moja prababka, matka mojego dziadka, była właścicielką akcji na okaziciela :D
Była to akcja nr 0751 w kwocie 500 rubli Fabryki Produktów Kartoflanych "Nowy Dwór - P.Górski i E. Mórawski"

Może to rodzina??? ;)

Obejrzyj sobie fotki akcji na okaziciela :D
Załączniki
Akcja - całość.jpg
Akcja - całość.jpg (222.32 KiB) Obejrzany 18528 razy
Akcja - część 1.jpg
Akcja - część 1.jpg (213.29 KiB) Obejrzany 18528 razy
Akcja - część 2.jpg
Akcja - część 2.jpg (194.57 KiB) Obejrzany 18528 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Osiedle Pólko i Batalion Elektrotechniczny - 1940/2012

Postprzez KaloNDM » 18 Lis 2012, 21:59

@Thermuthis
oraz wycinek mapy z 1942 roku :D
Załączniki
Krochmalnia - 1942.JPG
Krochmalnia - 1942.JPG (142.58 KiB) Obejrzany 18526 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Osiedle Pólko i Batalion Elektrotechniczny - 1940/2012

Postprzez Thermuthis » 18 Lis 2012, 23:00

Kalo, dziękuję! Uczta dla mych oczu :)
Staruszka o której wspominasz była jedną z dwóch córek Mórawskiego, druga chyba jeszcze żyje, od zawsze mieszkała w Warszawie.
Mórawska miała tutaj swoją służącą, która mieszkała wraz z mężem na końcu dworku w części przeznaczonej "od zawsze" dla pomocy domu. Jej mąż zajmował się wyplataniem koszyków, w latach 70-80 mój mąż pamięta całe podwórze zastawione koszykami. Jak również to, że na prośbę Mórawskiej chodził i mierzył teren należący do rodziny od torów kolejowych do wału Narwianego. W mieszkaniu staruszki utkwiły mu w pamięci stosy grubych tomów oprawionych w skóry..
W tej chwili domem zajmuje się córka wspomnianej siostry Mórawskiej mieszkającej w Warszawie.
Strych jest już raczej pusty, wszystko co było wartościowe zostało wyniesione lub zniszczone.
Awatar użytkownika
Thermuthis
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 115
Rejestracja: 31 Paź 2012, 23:16
Płeć: kobieta

Re: Osiedle Pólko i Batalion Elektrotechniczny - 1940/2012

Postprzez KaloNDM » 29 Gru 2012, 20:53

@Thermuthis
Dopiero teraz przeczytałem Twój wpis.
Krew w żyłach zmroziła mi informacja o stosach grubych tomów, oprawionych w skóry :shock:
Czy masz kontakt z rodziną Mórawskich?
Wiesz gdzie mieszkajÄ… w Warszawie?
Pamiętam te koszyki... było ich całe mnóstwo :D

Teraz Ciebie "zastrzelę" ;) podejrzewam, że nie tylko Ciebie :D
Otóż... w dniu dzisiejszym, użytkownik tego forum o nicku Kama, wysłał mi na priv dokument.
Oczywiście 2 zdjęcia zwaliły mnie z nóg :shock: nie mogłem sie powstrzymać...
Zatem wstawiam to, co tam znalazłem 8-)
Załączniki
Kopia Plan fabryki krochmalu.JPG
Kopia Plan fabryki krochmalu.JPG (50.89 KiB) Obejrzany 18438 razy
Kopia Fabryka krochmalu.JPG
Kopia Fabryka krochmalu.JPG (43 KiB) Obejrzany 18438 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Osiedle Pólko i Batalion Elektrotechniczny - 1940/2012

Postprzez kama » 29 Gru 2012, 21:02

:D i jakby kopię planu fabryki przekręcić o 90 stopni w lewo i zestawić z mapą z 1942r umieszczoną powyżej to się nawet pokrywają :D
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Osiedle Pólko i Batalion Elektrotechniczny - 1940/2012

Postprzez KaloNDM » 29 Gru 2012, 21:15

@Kama
Nioo.. by się zgadzało :D

Dzięki Kama za ten dokument :D sorki za te zdjęcia ale musiałem ;)
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Osiedle Pólko i Batalion Elektrotechniczny - 1940/2012

Postprzez kama » 29 Gru 2012, 21:26

kama napisał(a)::D i jakby kopię planu fabryki przekręcić o 90 stopni w lewo i zestawić z mapą z 1942r umieszczoną powyżej to się nawet pokrywają :D


Trzeba uściślić tak dla porządku kopia planu fabryki jest z około 1880r i dotyczy czasów gdy fabrykę miał w posiadaniu
W.A. Scholten, w 1893r sprzedano ją panom Górski i Mórawski.
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Fabryka Produktów Kartoflanych "Krochmalnia" - Nowy Dwór

Postprzez Thermuthis » 29 Gru 2012, 22:58

Kama, Kalo - dziękuję za te zdjęcia, szczególnie to drugie! Dworek widoczny jest doskonale. Za nim widzę niewielki budynek gospodarczy, jego część stoi do dziś ale niewiele przypomina dawny stan.
Co do moich informacji odnośnie rodziny Mórawskich - prześlę Ci Kalo PW.

Mam jeszcze pytanie odnośnie fabryki krochmalu, niewiele wiem na ten temat, a że mieszkam ponoć w mieszkaniu zajmowanym przez samego dyrektora wspomnianej to wypadało by coś wiedzieć ;) Mój mąż pamięta jeszcze jeden z kominów tej fabryki, to były pewnie lata 75-80. Przechylał się więc został wyburzony. Ale co się stało z pozostałymi budynkami? Zostały zniszczone w czasie wojny czy wcześniej? Czy nic się z nich nie zachowało do czasów dzisiejszych? Fundamenty?

Pod choinką znalazłam "Ilustrowaną monografię miasta Nowego Dworu Mazowieckiego z historią Twierdzy Modlin" :D , pewnie tam coś znajdę ;)
Awatar użytkownika
Thermuthis
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 115
Rejestracja: 31 Paź 2012, 23:16
Płeć: kobieta

Re: Fabryka Produktów Kartoflanych "Krochmalnia" - Nowy Dwór Maz

Postprzez Trufelhunter » 25 Paź 2016, 18:55

Witam,

jak brzmiała "obiegowa" nazwa fabryki - "Krochmalnia"? I jestem też ciekaw jak brzmiała nazwa spółki w latach 30-tych XX w., bo chyba już nie "Towarzystwo Akcyjne". Czy ktoś mógłby podać pełna nazwę z tego okresu?

pozdrawiam,

Mariusz
Trufelhunter
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 1
Rejestracja: 23 Paź 2016, 00:01
Płeć: mężczyzna


Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości