KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modlina.

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modlina.

Postprzez KaloNDM » 16 Sie 2011, 14:05

Witam.
Zapraszam wszystkich, chcących zapoznać się z historią naszego miasta na kanał KaloNDM :

http://www.youtube.com/user/KaloNDM

Jest to inicjatywa w fazie rozwoju - na razie próba - z czasem będzie więcej filmów opowiadających
o dziejach Nowego Dworu Mazowieckiego ale nie tylko.
Mam zamiar upubliczniać też materiały współczesne i kontrowersyjne.
Od kilku lat przyglądam sie poczynaniom naszego burmistrza jak również naszym samorządowcom.
Oczywiście mam w swoich zasobach ciekawe materiały w których w/w zasługują na "Pałę z minusem".


Polecam również kanały użytkowników YT, takich jak:

1. SilvanoNDM - Można znaleźć tam kilkaset ciekawych plików z życia naszego miasta z okresu dwóch ostatnich lat.

http://www.youtube.com/user/silvanondm

2. NDMPIATKA - Oczywiście jak sama nazwa wskazuje, jest to kanał S.P. nr.5 z Nowego Dworu Maz.
Tam również znajdziecie ciekawe filmy z życia uczniów

http://www.youtube.com/user/NDMPIATKA

3. SwitNDM - Na tym kanale znajdziecie setki plików z życia klubu sportowego "Świt" ale nie tylko.

http://www.youtube.com/user/switndm

4. WaderaStudio - Kanał naprawdę godny polecenia. Znajdziecie na nim filmy z rekonstrukcji różnych bitew, które rozegrały się w okolicach naszego miasta oraz ciekawe filmy historyczne.

http://www.youtube.com/user/WaderaStudio

Pozdrawiam i do zobaczenia wkrótce. ;)
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 02 Wrz 2011, 09:29

No i mamy wrzesień.
Mija 72 rocznica wybuchu II wojny światowej.
Warto obejrzeć film propagandowy nagrany przez SS,
po kampanii wrześniowej i kapitulacji Twierdzy Modlin.

You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez rather » 02 Wrz 2011, 09:49

Warto zwrócić uwagę na to, że widoczny na zdjęciach spichlerz nie został zniszczony w czasie Kampanii Wrześniowej. Na filmie widoczne są oba skrzydła budynku - bez większych uszkodzeń. Prawdziwa jest więc chyba teza przytoczona na stronie SSNT "Twierdza", że spichlerz został zniszczony, ale dopiero po wojnie - prawdopodobnie w wyniku rozbiórki. Zresztą połowa okolicznych chlewików (aż po Czerwińsk) budowana jest z twierdzowej cegły... :shock:
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 02 Wrz 2011, 11:13

Oczywiście że spichlerz zachował się w całości.
Skrzydło zostało wyburzone i rozebrane po wojnie.
Saperzy odbywali tam szkolenia i robili detonacje :shock:
Tak więc dalszej degradacji dokonało LWP.
Z cegieł pobudowano też szkołę - prawdopodobnie w Rybitwach obok Puszczy Kampinoskiej - w ramach akcji
1000 szkół na tysiąclecie państwa polskiego.
Znam taką historyjkę, od człowieka rocznik 1928.
Podczas okupacji, dwóch rybaków łowiło ryby koło Zakroczymia na Wiśle. Jeden z nich zauważył płynący słoik.
Wyłowili go. W słoiku miała być kartka na której pisało, że w rejonie dolnej bramy spichlerza, jest zatopiony skarb.
Wspomniany przeze mnie człowiek - rocznik 1928 - zainteresował się tym.
Zaczął dociekać czym była dolna brama. Okazało się, że bramy w spichlerzu miały swoje nazwy.
Górna, Środkowa i Dolna. Właśnie dolna brama była w rozebranym skrzydle.
Człowiek ten - żyje w Nowym Dworze do tej pory, autor książki o Nowym Dworze - skojarzył sobie z tym faktem
opowiastkę żołnierza kampanii wrześniowej, pana Nadrzyckiego, który dotarł z działem w rejon spichlerza.
Nadrzycki powiedział mu, że na terenie spichlerza była warta, która nikogo nie wpuszczała,
a żołnierze szeptali między sobą, że warta strzeże tajnych urządzeń, które są tajemnicą wojskową.

Zaczął więc dociekać co to było i zwrócił się o pomoc do ówczesnego kapelana w Kazuniu, kapitana Niedbały.
Razem dążyli do tego, aby sprowadzić na miejsce nurków. Gdy temat o spichlerzu "poszedł wyżej", kapelan Niedbała został
nagle i w trybie natychmiastowym, przeniesiony do jednostki w okolice Szczecina. Sprawa ucichła.

Nie wiem czy chodziłeś kiedykolwiek po murach spichlerza ale ja, jako jeszcze nastoletni chłopak byłem tam wiele razy.
Było to w końcu lat 80-tych i na początku 90-tych.
Chodziłem po murach, na których był dach spichlerza :o - napiszesz zaraz że wariat :mrgreen: - mam
nawet zdjęcia z tego okresu. Przy niskim stanie wody rzeki Narew, z góry dokładnie widać zatopione, hmmm.. barki? monitory?
Sam nie wiem co to jest. Jest tego kilka sztuk. Widać je u stóp samego spichlerza.
Wielokrotnie o tym rozmawiałem z "ludźmi przy władzy", każdy z nich twierdził że nie ma pieniędzy na penetrację dna.
Rozmawiałem też z moim kolegą który jest pasjonatem nurkowania i historii NDM.
Twierdził że nurkował przy spichlerzu i widział te zatopione hmm.. nazwijmy to, jednostki wodne ale powiedział że nigdy nie
podjąłby się penetracji, ponieważ jest to zbyt niebezpieczne, a woda zmącona - zero widoczności.
Dziwna sprawa..
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez tk28 » 02 Wrz 2011, 12:04

Ja słyszałem wielokrotnie, że zachodnie skrzydło spichlerza zostało rozebrane albo przez mieszkańców albo przez wojsko, co jest najbardziej prawdopodobne bo trzeba było naprawić zniszczenia twierdzy. Teza jakoby został rozebrany na odbudowę Warszawy czy budowę innych obiektów jest tylko bajką dla grzecznych dzieci, w końcu ile tej cegły z niego było. Wszędzie trzeba było odbudowywać i budować na nowo także w NDM i w twierdzy więc wątpię aby cegły poszły aż do Warszawy czy jeszcze dalej. Powód rozbiórki jest bardziej prozaiczny niż się wydaje i nie ma co powoływać się na jakieś zasłyszane legendy.

Obejrzałem przy okazji kronikę z powodzi w 1947 roku i szczerze mówiąc to miejsca kompletnie nie do rozpoznania. Szkoda, że na bieżąco nie komentowali co aktualnie widać ale może za dużo bym chciał. Wyraźnie widać kilka razy kościół w Leoncinie. Zastanawiają mnie te bloki (Link), gdzie to jest :?:

@KaloNDM: Ciekawa historia, widać, że jednak chcesz się co nieco podzielić informacjami z innymi, wiedz, że od innych też możesz się czegoś ciekawego dowiedzieć. No chyba, że uważasz, że wiesz już wszystko.

Ja na spichlerz też chodziłem ale może nie tak drastycznie jak Ty chociaż na górę wchodziłem po zawieszonej tam linie. Co do tych niezidentyfikowanych obiektów pod wodą to nie wiedziałem o tym ale w ciągu historii twierdzy było tam chyba nawet kilka mostów, może to jakieś pozostałości, fragmenty dawnych konstrukcji lub tak jak piszesz zatopione barki. W tym momencie zacząłem zastanawiać się co się stało z barkami, które jeszcze pod koniec lat '90-tych stały w stoczni :?: Bo czy ktoś widział je odpływające ze stoczni, a było ich tam sporo :?: Swoją drogą jeśli to prawda to nieźle zaśmiecili koryto Narwi i to przy samym ujściu.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 02 Wrz 2011, 15:40

tk28 napisał(a):Teza jakoby został rozebrany na odbudowę Warszawy czy budowę innych obiektów jest tylko bajką dla grzecznych dzieci, w końcu ile tej cegły z niego było. Wszędzie trzeba było odbudowywać i budować na nowo także w NDM i w twierdzy więc wątpię aby cegły poszły aż do Warszawy czy jeszcze dalej. Powód rozbiórki jest bardziej prozaiczny niż się wydaje i nie ma co powoływać się na jakieś zasłyszane legendy.


Budowa szkoły, to nie legenda. Nie wiem dokładnie czy zbudowana została w Rybitwach, czy w Secyminie.
Widziałeś grubość tych murów?
Podejrzewam że starczyłoby na kilka szkół, a piszę tylko o jednej.

tk28 napisał(a):Obejrzałem przy okazji kronikę z powodzi w 1947 roku i szczerze mówiąc to miejsca kompletnie nie do rozpoznania. Szkoda, że na bieżąco nie komentowali co aktualnie widać ale może za dużo bym chciał. Wyraźnie widać kilka razy kościół w Leoncinie. Zastanawiają mnie te bloki (Link), gdzie to jest :?:


Dokładnie. To jest kościół w Leoncinie. Czytałeś opis filmu? ;)
Zalinkowałem pewien cytat, jak podczas tej powodzi przypłynął statek pod Leoncin.
Tak było głęboko, a gdzie Wisła.
Wielokrotnie zastanawiałem się nad tym, gdzie zostało zrobione to zdjęcie.
Na pewno nie jest to Nowy Dwór.. Może Kazuń?

tk28 napisał(a):@KaloNDM: Ciekawa historia, widać, że jednak chcesz się co nieco podzielić informacjami z innymi, wiedz, że od innych też możesz się czegoś ciekawego dowiedzieć. No chyba, że uważasz, że wiesz już wszystko.


Która historia?
Ta którą opowiedział mi Edward Rak - autor książki "Ludzkie Losy - Nowy Dwór k. Modlina i okolice 1939 - 1945." ???
Widzisz. Problem związany z informacjami od Pana Raka jest taki, że "rdzenni" nie traktują go poważnie, ponieważ
urodził się na kilecczyźnie. Tam też spędził okupację i lata zaraz po wojnie.
W okolice Nowego Dworu zawitał dopiero w latach 50-tych.
Odziedziczył po ojcu talent do pisania i ma wiele dokumentów, notatek, zapisów, zdjęć na temat Nowego Dworu i Modlina od ludzi, których już dawno nie ma na tym świecie.
Mam wiele ciekawych materiałów i informacji lecz na razie nie będę ich upubliczniał.
Kosztowało mnie to wiele godzin w wolnym czasie, które mogłem spędzić z rodziną, paliwa, pieniędzy - koszty w archiwach, allegro, itp.
Chcę to zrobić w oficjalny sposób. Mamy z kumplem plan.. czy wypali? Nie wiem.
Nie będę nic upubliczniał ponieważ od tego mamy dział promocji miasta.
A nie.. wielmożnie nam panujący będzie zacierał ręce, że trafił następnego frajera, od którego wyrwie wiadomości za free i przypisze zaszczyt sobie upubliczniając na stronach internetowych UM :twisted:

tk28 napisał(a):Ja na spichlerz też chodziłem ale może nie tak drastycznie jak Ty chociaż na górę wchodziłem po zawieszonej tam linie. Co do tych niezidentyfikowanych obiektów pod wodą to nie wiedziałem o tym ale w ciągu historii twierdzy było tam chyba nawet kilka mostów, może to jakieś pozostałości, fragmenty dawnych konstrukcji lub tak jak piszesz zatopione barki. W tym momencie zacząłem zastanawiać się co się stało z barkami, które jeszcze pod koniec lat '90-tych stały w stoczni :?: Bo czy ktoś widział je odpływające ze stoczni, a było ich tam sporo :?: Swoją drogą jeśli to prawda to nieźle zaśmiecili koryto Narwi i to przy samym ujściu.


No widzisz.. a ja chodziłem :)
Mostów było wiele.. oczywiście ale tych układanych przez wojsko. Ze stałych mostów nie zostało wiele, a było ich 3.
Jeden w miejscu który jest obecnie - kolejowy i drogowy.
Drugi był na wysokości jak stocznia, a dokładnie zaraz za stocznią w Kazuniu.
Trzeci, to most tzw. Druciany, który przebiegał zaraz od wschodniego skrzydła spichlerza w kierunku Twierdzy.

Wiem dobrze co widziałem. Nie były to przęsła mostu.
Z resztą istnienie hmm.. barek, monitorów, potwierdził mi "Skwara" - może znasz - który nurkował w tym rejonie.
Faktycznie były barki na stoczni.
Tylko w tym czasie w którym ja widziałem te na dnie, barki jeszcze były zacumowane.
Co się z nimi stało?
Cholera wie.. część na pewno spoczywa na dnie stoczni.

A tutaj masz dowód, na to, że tam byłem.
Fotki zostały zrobione w późniejszym okresie.
Miałem wtedy 23 lata i był to rok 1995 :) :)

Image

Image

Image

Image

Faktycznie wchodziło się po linie :)
I co Ty na to? :)
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez tk28 » 02 Wrz 2011, 16:34

KaloNDM napisał(a):Budowa szkoły, to nie legenda. Nie wiem dokładnie czy zbudowana została w Rybitwach, czy w Secyminie.
Widziałeś grubość tych murów? Podejrzewam że starczyłoby na kilka szkół, a piszę tylko o jednej.

Wiem, że mury są grube ale uważam, że kilka szkół to przesada, może jedna. Można to stwierdzić patrząc na istniejące skrzydło. Jak już pisałem dla mnie najbardziej prawdopodobne jest wykorzystanie tych cegieł do naprawy uszkodzonej twierdzy.

KaloNDM napisał(a):Dokładnie. To jest kościół w Leoncinie. Czytałeś opis filmu? ;)
Zalinkowałem pewien cytat, jak podczas tej powodzi przypłynął statek pod Leoncin.
Tak było głęboko, a gdzie Wisła.
Wielokrotnie zastanawiałem się nad tym, gdzie zostało zrobione to zdjęcie.
Na pewno nie jest to Nowy Dwór.. Może Kazuń?

Czytałem opis i też jestem zaskoczony bo odległość od Wisły była spora. Tak, te bloki to nie NDM ale jak znajdę chwilkę to spróbuję je zlokalizować i dam znać.

KaloNDM napisał(a):Która historia? Ta którą opowiedział mi Edward Rak - autor książki "Ludzkie Losy - Nowy Dwór k. Modlina i okolice 1939 - 1945." ???

Tak, chodzi mi o tę historię. Wydaje mi się, że już kiedyś ją gdzieś słyszałem lub czytałem ale nie pamiętam gdzie.

KaloNDM napisał(a):Mam wiele ciekawych materiałów i informacji lecz na razie nie będę ich upubliczniał........

Rozumiem CiÄ™ i wiem o co chodzi.

KaloNDM napisał(a):No widzisz.. a ja chodziłem :)

Ja gdy tam wchodziłem byłem trochę młodszy od Ciebie i raczej nie miałbym odwagi chodzić po tym murze ale na górę po linie wchodziłem.

KaloNDM napisał(a):Trzeci, to most tzw. Druciany, który przebiegał zaraz od wschodniego skrzydła spichlerza w kierunku Twierdzy.

Zawsze mnie interesował ten most. Dziś byłby prawdziwą ozdobą i atrakcją. Czy wiesz coś więcej na jego temat :?: Np. przez kogo został zbudowany i w jakich latach istniał :?:
Oczywiście chodzi mi o ten most:

Image



PS. Zdjęcia świetne no i dziewczyna też odważna.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez rather » 02 Wrz 2011, 17:04

Odtworzenie tego mostu byłoby fajnym pomysłem na czas po zrealizowaniu ambitnych planów jakie ma miasto w kwestii Twierdzy oraz trójkąta ograniczonego rzekami i linią kolejową. Przypominam, że w koncepcji rozwoju miasta ten teren jest przewidziany pod działalność rozrywkowo-wypoczynkowo-rekreacyjną. Odbudowanie mostu przeznaczonego dla pieszych umożliwiłoby skomunikowanie planowanej i istniejącej atrakcji na obu brzegach Narwi.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez ukasz » 02 Wrz 2011, 19:24

Ten most wygląda rewelacyjnie :!: i ten spichlerz również :!: aż żal patrzeć na to, co po nim zostało :( Fajnie, gdyby ktoś na poważnie zajął się tym spichlerzem i jego okolicą....
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez rather » 02 Wrz 2011, 19:49

Szkoda tylko, że będzie odrestaurowany w wersji modernistycznej...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez tk28 » 02 Wrz 2011, 19:52

ukasz napisał(a):Ten most wygląda rewelacyjnie :!: i ten spichlerz również :!: aż żal patrzeć na to, co po nim zostało :( Fajnie, gdyby ktoś na poważnie zajął się tym spichlerzem i jego okolicą....

rather napisał(a):Szkoda tylko, że będzie odrestaurowany w wersji modernistycznej...

Spichlerz ma odzyskać dawny wygląd lecz z pominięciem zachodniego skrzydła, które ma być odbudowane w nowoczesnym stylu. Na to niestety jeszcze musimy poczekać aż Banaszek zrealizuje swoje wcześniejsze plany. Co do mostu to był po prostu piękny ale wydaje mi się, że zbyt kosztowny aby go odbudować, zresztą dzisiaj już nie buduje się stylowo tylko prosto i jak najtaniej. Chyba nikomu nie chciałoby się bawić aby odbudować to cudeńko. Ciekawe dlaczego przestał istnieć, jakoś nigdy nie natrafiłem na informacje z tym związane ale chyba nie istniał zbyt długo bo na żadnej starej mapie go nie widziałem.
Większa wersja wrzuconego przeze mnie zdjęcia tego mostu jest TU.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez ukasz » 02 Wrz 2011, 20:52

Ja osobiście nie mam nic do tego, że będzie unowocześniony. W końcu ma pełnić inną rolę niż kilkadziesiąt lat temu. Ważne, żeby została część historyczna i żeby cały budynek stanowił całość.

Co do tego mostu - może problemem była wysoki stan wód? Miasto wielokrotnie było nawiedzane przez powodzie, może którejś z nich most nie wytrzymał?? W ogóle to był położony dosyć nisko nad taflą wody, może planowano przeprawy jakiś większych statków?
Załączniki
18741.jpg
18741.jpg (150.75 KiB) Obejrzany 18765 razy
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez tk28 » 02 Wrz 2011, 21:37

Być może został rozebrany bo był za niski, tego chyba się już nie dowiemy. Nie sądzę aby został zburzony np. podczas I wojny światowej ponieważ on tak długo nie stał a zdjęcie go przedstawiające jest podpisane "Provolochnyi most (1884)" tylko, że nie wiadomo co oznacza ten rok czy budowę mostu czy wykonanie zdjęcia.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 03 Wrz 2011, 12:12

tk28 napisał(a):Wiem, że mury są grube ale uważam, że kilka szkół to przesada, może jedna. Można to stwierdzić patrząc na istniejące skrzydło. Jak już pisałem dla mnie najbardziej prawdopodobne jest wykorzystanie tych cegieł do naprawy uszkodzonej twierdzy.


Nie czytasz uważnie.. napisałem że została pobudowana 1 szkoła.
A z zachodniego skrzydła można było wybudować kilka :)
Grubość muru u podstawy miała 180cm + 3 kondygnacje w górę, jest kilkadziesiąt, jak nie kilkaset ton cegieł.

tk28 napisał(a):Czytałem opis i też jestem zaskoczony bo odległość od Wisły była spora. Tak, te bloki to nie NDM ale jak znajdę chwilkę to spróbuję je zlokalizować i dam znać.


Zobaczymy.. czekam na info.

tk28 napisał(a):Zawsze mnie interesował ten most. Dziś byłby prawdziwą ozdobą i atrakcją. Czy wiesz coś więcej na jego temat :?: Np. przez kogo został zbudowany i w jakich latach istniał :?:
Oczywiście chodzi mi o ten most:



Image

Nie czytasz :) nie Googlujesz ;)
Jak napisałem wcześniej, most ten był nazywany przez mieszkańców Mostem Drucianym.
Był to pierwszy most przez rzekę Narew, a na prawdę nazywał się Most Singelsa.
Został zbudowany w 1836 roku i łączył Twierdzę Modlin z Wyspą Szwedzką a osadzony był na drewnianych podstawach - pylony.
Jego przęsła miały rozpiętość po 89 metrów każde i było ich trzy.
Nazywany był dlatego drucianym, ponieważ wisiał na drucianych linach.
Jego przyczółek, zbudowany był z piaskowca i jest nadal widoczny nad Narwią u podnóża podjazdu do bramy Napoleona.
Projektantem i budowniczym tego arcydzieła był holenderski inżynier robót hydraulicznych J. H. Singels
Car wielokrotnie odwiedzał Twierdzę Modlin i zawsze zachwycał się tym mostem z racji tego że sam był z wykształcenia inżynierem wojskowym.
Na przełomie lat 1838/1842 Car w dowód uznania podarował Singelsowi złotą tabakierkę.
Most ten przetrwał do 1888 roku.
Wtedy to 15 marca wyjątkowo wysoka rzeka Wisła ,cofnęła swoje wody do Narwi, niesiony nimi lód uderzył w drewniane podstawy
mostu, który zawalił się z przebywającymi na nim 4 osobami o 8 rano.
Osoby te uratowano, a było wówczas -15 stopni.
Część mostu rzeka Narew wyrzuciła na brzeg pod Bronisławką.
Mostu nigdy już nie odbudowano ponieważ od 11 lat istniał już stalowy most drogowo kolejowy na Narwi.


tk28 napisał(a):PS. Zdjęcia świetne no i dziewczyna też odważna.


Odważna to mało powiedziane ;) spędziłem z nią kilka lat :) obecnie panna na wydaniu, tyle że po 30-stce ;)
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez Pingwin » 03 Wrz 2011, 18:12

Kurde, Kalo nie wiedziałem ze dysponujesz taka wiedza na temat naszego miasta a tak po za tym te fotki na spichlerzu fajowe
Ostatnio edytowany przez Pingwin 03 Wrz 2011, 20:41, edytowano w sumie 2 razy
Pingwin
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 08:44

Następna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości