Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz :D

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz :D

Postprzez KaloNDM » 23 Kwi 2012, 13:53

Rejs po Wiśle - 1920 - Wyszogród / Czerwińsk / Modlin



Ostatnie moje znalezisko :D
Trochę przerobione.. podbita ostrość, jaskrawość i rozdzielczość.
Porobiłem - w miarę możliwości - zwolnione tempo i zoom cyfrowy.

Opis filmu:
"..Jest to fragment filmu z 1920 roku, który został nakręcony w ramach francuskiej serii Geografia Europy.
Cały dokument przedstawia trasę rejsu z Wocławka do Warszawy.
Mnie jako nowodworzanina, zainteresowały przede wszystkim ujęcia Twierdzy Modlin, Spichlerza oraz zniszczonego mostu, który został zdetonowany w 1915 roku przez Rosjan.
Odbudowano go dopiero w 1934 roku, nadając nazwę Most Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
Oczywiście pierwsze fragmenty filmu przedstawiają Wyszogród i nieistniejący już najdłuższy w Europie drewniany most z jego jednym, zwodzonym / podnoszonym do góry przęsłem oraz Czerwińsk z widocznymi w tle dwiema wieżami kościoła romańskiego, pobudowanego w XII wieku.."
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez rather » 23 Kwi 2012, 14:48

Dla mnie najciekawszy z całego filmu jest ten fragment, na którym widać most na Wiśle w Wyszogrodzie. Bardzo ciekawa konstrukcja z podnoszeniem fragmentu mostu w celu przepuszczenia przepływających statków. Podobne rozwiązania spotyka się na Żuławach, ale na znacznie węższych rzekach.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez KaloNDM » 23 Kwi 2012, 16:51

Szczerze?
Miałem duuuży problem z tym mostem w Wyszogrodzie.
Początkowo obstawiałem, że jest to nieistniejący most w Wychódźcu :D
Ale w zwiąku z tym, że statek płynął w górę rzeki - do Warszawy - Wychódźc nie mógł być przed Czerwińskiem. :D
Szukałem starych fotografii mostu w Wyszogrodzie, opisów konstrukcji.. nic..
Nie natknąłem się w internecie na żadną wzmiankę, która wspominała by o podnoszonym przęśle.
Konstrukacja mostu z filmu jest "toczka w toczkÄ™" podobna do konstrukcji drewnianego mostu w Wyszogrodzie.
Zadzwoniłem więc do osoby, która dość dobrze zna historię tych rejonów i potwierdziła, że ów most miał kiedyś
podnoszone przęsło ale nie ma żadnego zdjęcia.

Odpowiedź znalazłem na mapie z 1944 roku :D

Image

Widać jasno i wyraźnie, że:

1. to przystań żeglugi
2. to podnoszone przęsło mostu
Ostatnio edytowany przez KaloNDM, 23 Kwi 2012, 17:10, edytowano w sumie 1 raz
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez rather » 23 Kwi 2012, 16:58

P. ż to raczej "przystań żeglugi", bo "przystań rzeczna" pisałoby się przez "rz" ;)
Wydaje mi się, że ten most który został rozebrany kilka lat temu stał na filarach posadowionych w tych samych miejscach co przedwojenny. I chyba było w nim charakterystyczne wzmocnienie w miejscach, w których znajdowała się konstrukcja do podnoszenia przęsła. Może wystarczy odszukać plany i zdjęcia mostu powojennego?
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez KaloNDM » 23 Kwi 2012, 17:13

rather napisał(a):P. ż to raczej "przystań żeglugi", bo "przystań rzeczna" pisałoby się przez "rz" ;)


Aaaaaaaaaaaale babol ;) Poprawiony :D :D :D :D

====================================

A "moder" śpi, zamiast edytować :D ;)

rather napisał(a):Może wystarczy odszukać plany i zdjęcia mostu powojennego?


Szukałem.. nic.. :(
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez rather » 23 Kwi 2012, 19:51

Znalazłem jakieś zdjęcia sprzed rozbiórki i chyba jednak zasugerowałem się tym przęsłem łukowym. Mam wrażenie, że to mi zasugerowało odmienność tego fragmentu mostu, ale chyba jednak niewiele miał wspólnego z przedwojenną konstrukcją

Image
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez ena » 24 Kwi 2012, 14:29

KaloNDM, dziękuję serdecznie za ten film. Dobra robota! Z tych okolic pochodzi moja nieżyjąca już mama. Zatem mam sentyment do tych stron. Poza tym, jest to nasza historia. I w związku z tym co rzuciło mi się w oczy, to, to, że mimo wszechobecnej, widocznej biedy zarówno w zakresie infrastruktury, jak i samych ludzi (ubogie ubrania) widać dumę z naszego państwa, której przykładem, moim zdaniem, jest zawieszona w centralnym miejscu flaga państwa polskiego. Jeszcze raz dziękuję.
ena
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 262
Rejestracja: 12 Lis 2010, 16:15

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez rather » 24 Kwi 2012, 15:00

Dziwi mnie, że nikt nie reaktywował tych leniwych rejsów środkową Wisłą. Na całym świecie takie wycieczki cieszą się bardzo dużym powodzeniem i są świetnym sposobem na spędzanie letnich weekendów. A na odcinku Warszawa - Włocławek jest ciągle mnóstwo wspaniałych miejsc do zobaczenia...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez KaloNDM » 24 Kwi 2012, 19:25

rather napisał(a):Znalazłem jakieś zdjęcia sprzed rozbiórki i chyba jednak zasugerowałem się tym przęsłem łukowym. Mam wrażenie, że to mi zasugerowało odmienność tego fragmentu mostu, ale chyba jednak niewiele miał wspólnego z przedwojenną konstrukcją


Widziałem to zdjęcie.
To przęsło podobno zostało zamontowane w tym czasie jak zdemontowano
nieużywaną od lat i popsutą część podnoszonego mostu.

ena napisał(a):KaloNDM, dziękuję serdecznie za ten film. Dobra robota!


Cieszę się, że film się podobał :D
Mam jeszcze wiele "nieobrobionego materiału wideo" i po montażu będę sukcesywnie wrzucał :D

ena napisał(a):w związku z tym co rzuciło mi się w oczy, to, to, że mimo wszechobecnej, widocznej biedy zarówno w zakresie infrastruktury, jak i samych ludzi (ubogie ubrania) widać dumę z naszego państwa, której przykładem, moim zdaniem, jest zawieszona w centralnym miejscu flaga państwa polskiego. Jeszcze raz dziękuję.


No.. wiesz.. To było prawie 100 lat temu :D

Taaaak.. nasza narodowa duma.. :D
Szkoda, że teraz młodzi i bardzo wielu Polaków nie identyfikuje się z patriotyzmem,
który notabene w mediach głównego nurtu pokazywany jest jako coś niemodnego, złego,
a wręcz skrajnego, a przez niektórych polityków porównywanego do faszyzmu. :evil: :evil: :evil:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez LOL21NDM » 07 Maj 2012, 11:26

Nie miałam wcześniej okazji, a też chciałabym Ci podziękować Kalo za wszystkie filmiki i perełki dotyczące Nowego Dworu. Bardzo ciekawy ten fragment filmu z mostem i Modlinem. :) Gdzieś mam kartkę/zdjęcie ze statkiem na Wiśle. Jeszcze moja Babcia opowiadała jak to Wisła statki pływały...
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez KaloNDM » 08 Maj 2012, 11:45

Pamiętam jak pływały jeszcze po Narwi :D
Nie wiem, czy nie był to koniec lat 70-tych.
Miałem jeszcze wtedy mleko pod nosem :D :D :D
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna


Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości