Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez tk28 » 14 Maj 2012, 12:14

kama napisał(a):czy ten kawałek budynku po lewej to obecny budynek ze sklepem sportowym?

Tak to ten, przebudowany po wojnie na blok mieszkalny. Jak już wspominał jakiś czas temu KaloNDM był to budynek, w którym między innymi mieściła się szkoła powszechna. Kilka lat przed wojną szkoła ta została przeniesiona do nowego budynku, który stał w miejscu powojennej SP nr 1 a obecnie Gimnazjum nr 1. Co do pierwszego zdjęcia to się zastanawiam ale chyba nie będę wiedział.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez kama » 14 Maj 2012, 12:48

kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez tk28 » 14 Maj 2012, 12:53

kama napisał(a):ul.Bohaterów Modlina ??

Ul. Paderewskiego z dachu budynku z biblioteką miejską, przed wojną urząd pocztowo-telekomunikacyjny.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez KaloNDM » 14 Maj 2012, 13:49

Zebżydowski napisał(a):Mam Pytanie:
czy ten budynek, to jest ten sam z Placu Solnego spalony podczas wojny?

Image


Według mnie jest to budynek przedwojennego burmistrza NDM.
Obecnie w tym miejscu - ulica Wybickiego - stoi dom syna nowodworskiego ginekologa (gabinet na ul:Nałęcza 30)
Zdjęcie niżej, przedstawia stan budynku po "samozapłonie".
Zostało zrobione w styczniu 1992 roku.

Image

tk28 napisał(a):
kama napisał(a):ul.Bohaterów Modlina ??

Ul. Paderewskiego z dachu budynku z biblioteką miejską, przed wojną urząd pocztowo-telekomunikacyjny.


A i owszem :D
Opis pod zdjęciem na stronie Yad Vashem jest mylny.
Pisze, że jest to stan sprzed wojny.
Błąd.
Zdjęcie jest opisane jako Neuhof Bugmunde.. więc już okupacja.
Poza tym proszę zwrócić uwagę na kościół katolicki.
Widać zniszczenia na jego ścianie po ostrzale.
W tle nie ma już Wielkiej Synagogi.. tak więc zdjęcie zostało zrobione po 1940 roku.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez tk28 » 14 Maj 2012, 14:39

KaloNDM napisał(a):Według mnie jest to budynek przedwojennego burmistrza NDM.
Obecnie w tym miejscu - ulica Wybickiego - stoi dom syna nowodworskiego ginekologa (gabinet na ul:Nałęcza 30)
Zdjęcie niżej, przedstawia stan budynku po "samozapłonie".
Zostało zrobione w styczniu 1992 roku.

Ja uważam, że to jednak inny budynek jest. Na starym zdjęciu budynek jest murowany, zdobiony, okna w centralnej części ma łukowate u góry, lukarny na dachu a środkowa część budynku (pewnie wejście) była wysunięta względem reszty budynku. W tym spalonym tego nie było. Poza tym obok z prawej widać większy budynek a przecież ten co stoi obok dziś to stał i wtedy a nie jest to duży dom. @ Zebżydowski skąd pewność, że to zdjęcie budynku z Nowego Dworu :?:

To już 21 lat minęło :shock: aż trudno uwierzyć, byłem przy tym pożarze jak go gaszono. Musiał stać w takim stanie kilka miesięcy bo pamiętam, że gdy spłonął to jeszcze było ciepło. Ładny piesek był, Kalo Twój :?:

KaloNDM napisał(a):Poza tym proszę zwrócić uwagę na kościół katolicki.
Widać zniszczenia na jego ścianie po ostrzale.
W tle nie ma już Wielkiej Synagogi.. tak więc zdjęcie zostało zrobione po 1940 roku.

Tak kościół był strzaskany, jeżeli się dobrze przybliży to można dostrzec budynki przy ul. Zakroczymskiej rozebrane pod koniec lat '90. Zabudowa w centrum była więc już znacznie wyburzona gdy robione było to zdjęcie bo inaczej te budynki pewnie nie byłyby widoczne.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zebżydowski » 14 Maj 2012, 21:09

tk28 napisał(a):
Zebżydowski napisał(a):Mam Pytanie:
czy ten budynek, to jest ten sam z Placu Solnego spalony podczas wojny?

To zdjęcie z wypalonymi budynkami to nie Plac Solny a dzisiejszy skwer Poniatowskiego Link a fotograf stał na dzisiejszym skwerze Dobrogosta z fontanną Link (przedwojenny rynek). Budynki widoczne po prawej stały przy ulicy Zakroczymskiej w miejscu dzisiejszego budynku Urzędu Miasta. Wypalone budynki są widoczne jeszcze w całości na tym zdjęciu po lewej Link. Co do mniejszego zdjęcia to nie kojarzę tego budynku.

Dzięki za wyjaśnienie.
Myślałem że to Plac Solny a fotograf robił zdjęcie mniej więcej z miejsca gdzie teraz znajduje sie Relax. Budynek w głębi po prawej stronie łudząco przypominał mi ten do dziś istniejący przy ulicy Daszyńskiego (na parterze jest tam piekarnia Nowakowskiego). A sam plac Solny był chyba wybrukowany - jakoś tak pamiętam "kocie łby" zanim położono tam asfalt.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zebżydowski » 14 Maj 2012, 21:26

kama napisał(a):Mam pytanie czy to jest nasze miasto jeżeli tak to, jakie to miejsce - plac Solny?
http://collections.yadvashem.org/photos ... 23052.html

i jeszcze jedno zdjęcie na paparcie tego, że nie wszystko w mieście było kiedyś drewniane,
http://collections.yadvashem.org/photos ... 30032.html
czy ten kawałek budynku po lewej to obecny budynek ze sklepem sportowym?

Myślę, że pierwsze zdjęcie robione było na ówczesnym Rynku i ukazuje jego wschodnią stronę - tę od postoju taksówek
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zebżydowski » 14 Maj 2012, 22:01

Kalo NDM napisał:
Wiadomo, że po Holocauście nie wrócił prawie nikt z przedwojennych właścicieli wyznania mojżeszowego


Wirtualny Sztetł podaje taką informację na ten temet:

Ocenia się, że czas Zagłady przeżyło około 400 żydowskich mieszkańców Nowego Dworu, z czego większość stanowiły osoby zbiegłe na początku wojny na tereny Związku Radzieckiego. Niektórym pomocy udzielili Polacy – m. in. Maria i Jan Rydzewscy w Strzegowie podczas wojny zapewnili schronienie grupie Żydów z Nowego Dworu. Wobec groźby kary śmierci, okazywanie pomocy Żydom było aktem prawdziwego heroizmu. Warto dodać, że na plebanii w Nowym Dworze Niemcy zabili proboszcza, który ukrywał 10-letnią Jehudis Przenicę.
Po wyzwoleniu jedynie nieliczni nowodworscy Żydzi na stałe powrócili do swojego rodzinnego sztetl.

Stosunki polsko-żydowskiego w czasie wojny to odrębny, obszerny i niestety obawiam się, że bolesny temat. Powracający ocaleni z Holocaustu to następny rozdział tej smutnej w gruncie rzeczy historii. Jak mogło być w Nowym Dworze można sobie wyobracić po lekturze wspomnień Calka Perechodnika (Spowiedź), Żyda z Otwocka. Perechodnik wojny nie przeżył ale swoimi wspomieniami dał obraz ówczesnej rzeczywistości. W książce jest opis likwidacji otwockioego getta - szczegółow nie przytoczę ale opis zachowań chrześcijańskich sąsiadów wobec tego co działo się z Żydami bardzo źle o świadczy o tych pierwszych. Najkrócej można powiedzić że Polacy nie czekali nawet na ostygnięcie żydowskich zwłok, by zacząć plądrować i szabrować to, co zostawili Niemcy. Perechodnik nie jest tu stronniczy - potępia Niemców, Polaków ale i Żydów. On sam, żydowski policjant któremu mimo funkcji nie udało się ocalić żony, pamiętnik swój poświęca S.N, P.P, T.Ż. Skróty te odczytywane są jako Sadyzm Niemiecki, Polska Podłość i Tchórzostwo Żydowskie.
Ci którzy pomagali Żydom - jak tyen proboszcz - zasługują na najwyższy szacunek pokazując że człowiek może być szlachetny nawet w obliczu takich potworności.
Czy Juress, gdyby przeżył Holocaust, mógł bez przeszkód odzyskać swoją własność, tj zakład fotograficzny? Być może papiery własności zaginęły ale świadkowie z pewnością by poświadczyli, że to on sam - w taki sposób mógłby zakład odzyskać.
Z jakiegoś powodu nie odzyskał.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez tk28 » 15 Maj 2012, 07:48

Zebżydowski napisał(a):Budynek w głębi po prawej stronie łudząco przypominał mi ten do dziś istniejący przy ulicy Daszyńskiego (na parterze jest tam piekarnia Nowakowskiego). A sam plac Solny był chyba wybrukowany - jakoś tak pamiętam "kocie łby" zanim położono tam asfalt.

Nie mogłoby to być miejsce przy Placu Solnym, o którym piszesz ponieważ stały tam przedwojenne drewniaki istniejące do dziś Link. Kamienica przy Daszyńskiego rzeczywiście jest podobna i może się wydawać, że to ta ale ta ze zdjęcia ma pośrodku balkony a ta z Daszyńskiego ma okna od klatki schodowej. Kolejnym dowodem na to, że są to te budynki jest charakterystyczna kula przy połączeniu obu budynków, wystarczy się przyjrzeć zdjęciu ruin i zdjęciu gdzie budynki jeszcze stały. Też mi coś świta, że Plac Solny był brukowany.

Zebżydowski napisał(a):
kama napisał(a):Mam pytanie czy to jest nasze miasto jeżeli tak to, jakie to miejsce - plac Solny?
http://collections.yadvashem.org/photos ... 23052.html

Myślę, że pierwsze zdjęcie robione było na ówczesnym Rynku i ukazuje jego wschodnią stronę - tę od postoju taksówek

Przyjrzyj się jeszcze raz temu zdjęciu Link a za cel przyjmij sobie w tym przypadku jego prawą stronę i drewniak stojący w oddali za ludźmi przy ul. Zakroczymskiej. Jest to ten sam budynek ze zdjęcia na którym jest jakaś manifestacja. Wychodzi na to, że jest to budynek na rogu Zakroczymskiej i Magistrackiej gdzie dziś stoją sklepy blaszaki Link. Zastanawia jednak brak kamienicy, o której pisałem wyżej. Być może parterowy narożny drewniak widoczny na zdjęciach przedwojennych jeszcze przed wojną został rozebrany i wybudowano kamienicę bo to na pewno są te same miejsca. Kamienica ta na zdjęciu z ruinami nie wygląda na starą, może miała raptem kilka lat.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zebżydowski » 15 Maj 2012, 11:56

Jeszcze co do tego budynku:

Image

Myślę, że jest to ten sam na fotografii poniżej jako 3 od prawej.
Zgadza się tynk i kolor.
Charakterystyczne wykusze z oknami w dachu.
Obok stoi drewniak którego fragment jest także widoczny na górnym zdjęciu.
Fragment drzewa na pierwszym zdjęciu też by się zgadzał.
Pytanie: gdzie to wszystko mogło się znajdować?

Image
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez tk28 » 15 Maj 2012, 13:09

Zebżydowski napisał(a):Pytanie: gdzie to wszystko mogło się znajdować?

Pokazałem to zdjęcie mojej mamie, która mieszka w NDM od lat 60-tych i po chwili przyglądania się stwierdziła, że narożny budynek od prawej to prawdopodobnie budynek, na miejscu którego stoi obecnie Cech a dalej to istniejący do dziś drewniany budynek Wybickiego 4 róg Zdobywców Kosmosu Link. Tajemniczy budynek stał w miejscu dzisiejszego płatnego parkingu, należał do Pani Popłońskiej (z domu Bachman), został rozebrany w latach '70-tych. Za tym budynkiem wzdłuż ulicy Zdobywców Kosmosu stał drewniak również należący do tej pani ale on został rozebrany chyba na początku lat '90-tych, sam go pamiętam. Tutaj widać ulicę Wybickiego i te budynki po prawej Link.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez kama » 15 Maj 2012, 13:38

Na tym dolnym zdjęciu jest coś napisane może by to rozszyfrować?? Coś po rosyjsku, chyba, ale całości nie widać na tym skanie.
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez tk28 » 15 Maj 2012, 13:52

Znam trochę rosyjski ale nie mogę rozczytać, może to nic związanego ze zdjęciem.

Co do budynku który stał w miejscu dzisiejszego parkingu to naszła mnie taka myśl, że miejsce na odbudowę czeka. Idealny na jakieś muzeum historii miasta, ale czy nasze władze myślą w ogóle o czymś takim :?:
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zebżydowski » 15 Maj 2012, 14:02

tk28 napisał(a):
Zebżydowski napisał(a):Pytanie: gdzie to wszystko mogło się znajdować?

Pokazałem to zdjęcie mojej mamie, która mieszka w NDM od lat 60-tych i po chwili przyglądania się stwierdziła, że narożny budynek od prawej to prawdopodobnie budynek, na miejscu którego stoi obecnie Cech a dalej to istniejący do dziś drewniany budynek Wybickiego 4 róg Zdobywców Kosmosu Link. Tajemniczy budynek stał w miejscu dzisiejszego płatnego parkingu, należał do Pani Popłońskiej (z domu Bachman), został rozebrany w latach '70-tych. Za tym budynkiem wzdłuż ulicy Zdobywców Kosmosu stał drewniak również należący do tej pani ale on został rozebrany chyba na początku lat '90-tych, sam go pamiętam. Tutaj widać ulicę Wybickiego i te budynki po prawej Link.

TO MA SENS!
Brawo Mama tk28!

Popatrzcie na tę fotkę: to budynek gdzie był zakład fotograficzny pana Ciszeskiego wcześniej Juressa. Ulica Wybickiego, najprawdopodobniej podczas powodzi w 1947. Tajemniczy dom to ten trzeci od lewej i stoi dokładnie w miejscu wskazanym przez tk28.

Image

A sam budynek stojący na miejscu obecnego Cechu to ten?

Image

Ujęcie tego domu z boku

Image

I widok z balkonu tego domu:

Image
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez tk28 » 15 Maj 2012, 14:30

Dom ten był w tak tragicznym stanie, że ze względów bezpieczeństwa właścicielkę przeniesiono do nowego (wtedy) bloku przy Bohaterów Modlina 55. Budynek rozebrano bo walił się dach i stropy.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 38 gości

cron