Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez kama » 15 Maj 2012, 19:01

tk28 napisał(a):Co do budynku który stał w miejscu dzisiejszego parkingu to naszła mnie taka myśl, że miejsce na odbudowę czeka. Idealny na jakieś muzeum historii miasta, ale czy nasze władze myślą w ogóle o czymś takim :?:


Za takie miejsce zawsze uważałam budynek Poczty Konnej, ale cóż było minęło, ale lokalizacja w okolicach parku jest idealna, tyle że muzeum powinno być w historycznym budynku - po byłym archiwum? w domu pastora? albo w tym narożnym koło wspomnianego parkingu? Uratowaliby chociaż z jeden stary budynek z korzyścią dla innych bo i owszem wybudowanie nowego budynku jest może wygodniejsze ale to jednak nie to samo co wejść do takiego domu z duszą i jeszcze dodatkowo móc zobaczyć go na archiwalnych zdjęciach.

Dziękuję, że umieszczacie archiwalne zdjęcia NDM są bardzo ciekawe i zazdroszczę wiedzy o dawnej architekturze miasta i ich mieszkańcach, żal że taki potencjał się marnuje a przecież powstanie takiego muzeum mogłoby być wspólnym dobrem i wyobrażam sobie iż każdy mieszkanieć byłby dumny mogąc podzielić się wiedzą i zdjęciami (a jeszcze gdyby w takim muzeum imiennie oznakować od kogo co pochodzi :roll: a i w dobie cyfryzacji mogą to być chociażby skany i nikt nie musiałby się rozstawać ze swoimi pamiątkami gdyby nie chciał, a są jeszcze i filmy krążące w internecie których dużo osób nie zna). Pomarzyć dobra rzecz :cry:
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zebżydowski » 15 Maj 2012, 20:59

Budynek poczty konnej niedługo przed wyburzeniem:


Image

Ten drewniany obiekt pochodził bodajże z początku XIX wieku.
Doskonale rozumiem Kamę. Jedno z moich największych marzeń, to było by przejść się ulicami przedwojennego Nowego Dworu. Chociażby wirtualnego Nowego Dworu a to w przeciwieństwie do pierwszego marzenia, jest na pewno możliwe.

Ten stary Nowy Dwór miał swoje niesamowite zaułki.
Na przykład ten poniżej: ciekawe, gdzie dokładnie się znajdował?
Albo takie podwórka wyglądające już właściwie na jakieś wiejskie zagrody...

Image

Image
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez KaloNDM » 15 Maj 2012, 21:15

tk28 napisał(a):Ja uważam, że to jednak inny budynek jest.

Byłem blisko :D zaledwie dwie przecznice :D

tk28 napisał(a):To już 21 lat minęło :shock: aż trudno uwierzyć, byłem przy tym pożarze jak go gaszono. Musiał stać w takim stanie kilka miesięcy bo pamiętam, że gdy spłonął to jeszcze było ciepło. Ładny piesek był, Kalo Twój :?:


Chyba spłonął w 1990.. hmm..
A piesek? :D
Dziewczyny, z którą się kiedyś spotykałem, a dokładnie jej ojca :D
Z racji tego, że słuchała się (bo to suczka) tylko mnie, można powiedzieć, że był to mój piesek :D


Zebżydowski napisał(a):Stosunki polsko-żydowskiego w czasie wojny to odrębny, obszerny i niestety obawiam się, że bolesny temat. Powracający ocaleni z Holocaustu to następny rozdział tej smutnej w gruncie rzeczy historii.


Tak jakbym słyszał „profesora” Grossa.

Zebżydowski napisał(a):Jak mogło być w Nowym Dworze można sobie wyobracić po lekturze wspomnień Calka Perechodnika (Spowiedź), Żyda z Otwocka. Perechodnik wojny nie przeżył ale swoimi wspomieniami dał obraz ówczesnej rzeczywistości. W książce jest opis likwidacji otwockioego getta

Nie interesują mnie przykłady z Otwocka ponieważ to nie Nowy Dwór Mazowiecki.

Zebżydowski napisał(a):Najkrócej można powiedzić że Polacy nie czekali nawet na ostygnięcie żydowskich zwłok, by zacząć plądrować i szabrować to, co zostawili Niemcy.

Chwileczkę, chwileczkę..
Czyli mam rozumieć, że po 1918 roku Żydzi którzy mieszkali w Polsce od wieków nie byli Polakami?
W nowym Dworze Mazowieckim przed wybuchem II wojny światowej mieszkało około 8 tysięcy Polaków wyznania mojżeszowego.
Z czego około 80 % z nich deklarowało swą polskość – około 5600 mieszkańców.
Czy Polak to tylko katolik?
To jak nazwać ewangelika, prawosławnego, muzułmanina, którzy deklarują, że są Polakami.
Polski Niemiec? Polski Rosjanin? Polski Arab?
Wojna to rzecz straszna.. proszę pamiętać o tym, że Nowy Dwór Mazowiecki należał do Niemiec podczas okupacji.
Za Nowym Dworem były granice Generalnej Gubernii, a mieszkańcy podczas okupacji nie mieli pracy i pieniędzy
aby normalnie egzystować. Tylko dla Niemców i Folksdojczów były sklepy z pełnowartościowym jedzeniem.
Więc społeczność żyła ze szmuglu.
Wojna zezwierzęciła ludzi..
Martwy człowiek, który miał przy sobie wartościowe rzeczy nie był okradany w celu wzbogacenia się, tylko w celu przeżycia.. w myśl „..jemu i tak to już nie będzie potrzebne..”
Podejrzewam, że wielu z nas nie dałoby głowy za to jakby zachowali się podczas okupacji żeby ratować swoje rodziny.
Kolaborujący Polacy wyznania mojżeszowego z Niemcami. Kolaborujący Polacy wyznania ewangelickiego z Niemcami.
I najgorsza rzecz jaka mogła być podczas okupacji, to kolaborujący z Niemcami Polacy wyznania katolickiego.

Tak więc Zeb, spuść z tonu ponieważ Polacy –według Ciebie, katolicy – zabierali niepotrzebne rzeczy nie tylko zmarłym Polakom wyznania mojżeszowego..
gołocono praktycznie każde napotkane zwłoki.
Nawet żołnierze polscy, partyzanci, którzy walczyli ze sobą ramię w ramię zabierali buty, mundury i inne wartościowe rzeczy swoim poległym towarzyszom broni.

Jak potworny był to okres można wyobrazić sobie po tym jak podczas likwidacji nowodworskiego Getta, Niemcy dokonywali egzekucji na granicy cmentarza ewangelickiego i żydowskiego.
Byli to przede wszystkim mojżeszowi ale wspólnie z nimi rozstrzelano kilku katolików.
Według zeznań świadków w nocy groby ruszały się i było słychać jęki niedobitych.
Jak straszne to były czasy skoro ludzie mieszkający obok miejsca egzekucji, nie wyszli pod osłoną nocy, aby ratować rannych.

Zebżydowski napisał(a):Czy Juress, gdyby przeżył Holocaust, mógł bez przeszkód odzyskać swoją własność, tj zakład fotograficzny? Być może papiery własności zaginęły ale świadkowie z pewnością by poświadczyli, że to on sam - w taki sposób mógłby zakład odzyskać.
Z jakiegoś powodu nie odzyskał.


To takie gdybanie..
Dlatego nie odzyskał ponieważ nie wrócił do Nowego Dworu.
Juress był szlachetnym człowiekiem i – tak mówią o nim przedwojenni mieszkańcy NDM – nowoczesnym Żydem.
Był człowiekiem miłym i kulturalnym, kochającym miasto Nowy Dwór Mazowiecki.
Kochał fotografować rożne środowiska religijne
Był człowiekiem zaufania publicznego skoro był rajcą.. skoro Kadra Batalionu Elektrotechnicznego pozwoliła mu
na poznanie największych tajemnic i nowinek technicznych Polskiej Armii.
Tak więc jeżeliby wrócił do Nowego Dworu Mazowieckiego, na pewno nowodworzanie nie pozwolili by na to, aby ktoś bezprawnie przejął jego dom.
Ostatnio edytowany przez KaloNDM, 15 Maj 2012, 21:21, edytowano w sumie 1 raz
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez JA-KOTAKO » 15 Maj 2012, 21:21

Targowa czy Zakroczymska ?
Sam już nie pamiętam jak robiłem tą fotkę.

Październik 2005

Image
JA-KOTAKO
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 38
Rejestracja: 16 Lis 2010, 18:58

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zebżydowski » 15 Maj 2012, 22:01

Kalo NDM:
Chwileczkę, chwileczkę..
Czyli mam rozumieć, że po 1918 roku Żydzi którzy mieszkali w Polsce od wieków nie byli Polakami?

Przepraszam Kalo, skrót. Polacy - Żydzi. Powinienem użyć Polacy-chrześcijanie, Polacy-żydzi (żydzi pisane małą literą oznacza wyznanie).

Co do ocen stosunków chrześcijańsko-żydowskich w czasie wojny i tuż po niej proponuję pozostać przy swoich zdaniach.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Yogi » 16 Maj 2012, 10:12

JA-KOTAKO napisał(a):Targowa czy Zakroczymska ?
Sam już nie pamiętam jak robiłem tą fotkę.

Październik 2005

[
img]http://berenikanatalka.republika.pl/IMG_4284.JPG[/img]

To jest jeden z nieistniejących już drewnianych budynków przy ulicy Zakroczymskiej.
Yogi
 

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zebżydowski » 16 Maj 2012, 18:52

Kalo NDM:
Byłem blisko zaledwie dwie przecznice

Było niedaleko. ;)
W sumie fajnie że udało się namierzyć miejsce tego budynku i spory fragment ulicy "wpasował się".

A tak poważnie KAlo, to podziwiam to co robisz.
Chapeau bas!
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez tk28 » 17 Maj 2012, 12:52

Długo przyglądałem się temu zdjęciu:

Zebżydowski napisał(a):Image

...i doszedłem do wniosku, że jest to ten sam budynek, na miejscu którego stoi Cech ale widok jest w stronę skrzyżowania Warszawskiej, Boh. Modlina, Paderewskiego i Wybickiego. Zdjęcie jest prawdopodobnie z czasów kiedy fragment ul. Paderewskiego nie był jeszcze na nasypie dlatego też na zdjęciu widać, że droga idzie w dół. Sam budynek ma identyczne podziały na fasadzie, tyle samo okien, takie same przyczółki okienne, z lewego brzegu widać fragment drewnianego płotku przy drewniaku istniejącym do dziś widocznym także na tym zdjęciu:

Zebżydowski napisał(a):Image

Widać także charakterystyczny słup:

Zebżydowski napisał(a):Image


I drzewa rosnące przy tym drewniaku w prawym dolnym rogu:

Zebżydowski napisał(a):Image

Jeśli się dobrze przyjrzeć tajemniczemu zdjęciu można także dostrzec ogrodzenie terenu kościoła i dach starej plebanii istnejącej do dziś.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez LOL21NDM » 17 Maj 2012, 15:03

tk28 napisał(a):Długo przyglądałem się temu zdjęciu:
(...)
Jeśli się dobrze przyjrzeć tajemniczemu zdjęciu można także dostrzec ogrodzenie terenu kościoła i dach starej plebanii istnejącej do dziś.


Też się nad taką samą lokalizacją zastanawiałam, jednak ten "dach starej plebanii" wydaje się być zbyt wysoki (choć może to tylko takie wrażenie - od dawna nie widziałam tego dachu z takiej perspektywy)...

ps. Bardzo dużo ciekawych zdjęć ostatnio przybyło, sporo do komentowania... ale, niestety, mam przejściowe-chwilowe z moim kompem, więc trochę wody w Narwii upłynie, nim coś więcej napiszę.
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez tk28 » 17 Maj 2012, 16:13

LOL21NDM napisał(a):Też się nad taką samą lokalizacją zastanawiałam, jednak ten "dach starej plebanii" wydaje się być zbyt wysoki (choć może to tylko takie wrażenie - od dawna nie widziałam tego dachu z takiej perspektywy)...

To takie wrażenie, zwróć uwagę, że wtedy ulica Paderewskiego była niżej i plebania mogła wydawać się wyższa. Nie było także ronda, które jest jeszcze wyżej od starego skrzyżowania. W ogóle przed wojną budynki były niższe niż obecnie a przy nich niski budynek plebani wtedy wydawał się wyższy, dzisiaj zza drzew prawie go nie widać.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez KaloNDM » 17 Maj 2012, 18:06

Zebżydowski napisał(a):Jedno z moich największych marzeń, to było by przejść się ulicami przedwojennego Nowego Dworu. Chociażby wirtualnego Nowego Dworu a to w przeciwieństwie do pierwszego marzenia, jest na pewno możliwe.


Zgadzam się w 100% że jest to możliwe :D
Trzeba by się zgrać w kilkanaście osób i zagrać burmistrzowi i jego świcie na nosie, że pomysł wirtualnego
muzeum wyszedł jako inicjatywa oddolna, mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego.
Rozmawiałem z Ratherem w tym temacie.. :D
Pisał też do mnie w tej sprawie sam Admin :D

Zebżydowski napisał(a):A tak poważnie KAlo, to podziwiam to co robisz.
Chapeau bas!


:oops: :oops: Oj tam.. aj tam :oops: :oops:

Mam do Was pytanko..
Poniżej wrzucę zdjęcia, które są opisane jako
"Poświęcenie sztandaru Armii Hallera - 1919" które miało miejsce podobno w Nowym Dworze Mazowieckim.
Bardzooo długo przyglądałem się tej fotografii i za cholerę nie pasuje mi NDM.
Fakt..
Kościół wypisz, wymaluj prawie nasz.. ale te domy??
Stały by dzisiaj w miejscu CECH / Rondo Hallera / Budynek Lentza (kebab)
Co Wy na to?

1.
Image

2.
Image

3.
Image

4.
Image
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zebżydowski » 17 Maj 2012, 19:19

Kurczę, prawie Nowiak :D

Rzeczywiście kościół kusi bryłą nowodworską ale na jednym Twoim zbliżeniu Kalo widac dobrze ludzi stojących wyżej niż ulica i to za jakimś żelaznym ogrodzeniem. Zatem kościół jest tu na solidnym podwyższeniu, a tego nasz church nigdy nie miał. Poza tym kościół wydaje się większy niż nasz.
Pasują tu jednak według mnie np. drzewa które rosną bardzo podobnie.
Ale te domy...

I ja mam małą zagwozdkę: gdzieś w necie znalazłem to:

Image

Opisane jako "...najprawdopodobniej Nowy Dwór Mazowiecki".
Trochę podobne do zrujnowanego budynku w rynku, może to jednak NDM? :!: :idea:
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zebżydowski » 17 Maj 2012, 19:28

Kalo NDM:
Trzeba by się zgrać w kilkanaście osób i zagrać burmistrzowi i jego świcie na nosie, że pomysł wirtualnego
muzeum wyszedł jako inicjatywa oddolna, mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego


Jestem całkowicie za i mogę być nawet na samym dole tej oddolnej inicjatywy jako vicepodzastępca p.o. / pod nieobecność ! :D
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez tk28 » 17 Maj 2012, 19:59

KaloNDM napisał(a):Mam do Was pytanko..
Poniżej wrzucę zdjęcia, które są opisane jako
"Poświęcenie sztandaru Armii Hallera - 1919" które miało miejsce podobno w Nowym Dworze Mazowieckim.
Bardzooo długo przyglądałem się tej fotografii i za cholerę nie pasuje mi NDM.
Fakt..
Kościół wypisz, wymaluj prawie nasz.. ale te domy??
Stały by dzisiaj w miejscu CECH / Rondo Hallera / Budynek Lentza (kebab)
Co Wy na to?

Niestety muszę Cię rozczarować, owy sztandar poświęcono w Mławie i są to zdjęcia spod kościoła św.Trójcy przy Starym Rynku w Mławie.

Zebżydowski napisał(a):I ja mam małą zagwozdkę: gdzieś w necie znalazłem to:

Image

Opisane jako "...najprawdopodobniej Nowy Dwór Mazowiecki".
Trochę podobne do zrujnowanego budynku w rynku, może to jednak NDM? :!: :idea:

Nie wydaje mi się aby to był NDM, ulice w centrum były brukowane a murowanych budynków nie było aż tyle.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez KaloNDM » 17 Maj 2012, 20:08

Zebżydowski napisał(a):widac dobrze ludzi stojących wyżej niż ulica i to za jakimś żelaznym ogrodzeniem. Zatem kościół jest tu na solidnym podwyższeniu..Pasują tu jednak według mnie np. drzewa które rosną bardzo podobnie.
Ale te domy...


Właśnie..
Prawie Nowiak.. :roll:

Zebżydowski napisał(a):Opisane jako "...najprawdopodobniej Nowy Dwór Mazowiecki".
Trochę podobne do zrujnowanego budynku w rynku, może to jednak NDM? :!: :idea:


Kurczę.. zdjęcie w kiepskiej rozdzielczości..
Ściągnąłem.. podbiłem rozdzielczość, wykorektorowałem.. i nic.. :(
Podobne do budynków przy rynku ale gdyby zdjęcie było w ten sposób.

Image

Ale i tak za jasnego groma, nie przypomina to ulicy Zakroczymskiej w kierunku Parku Jenerała Hallera.. hmm..
Możesz porównać to zdjęcie, z moim filmem.

viewtopic.php?f=2&t=650

tk28 napisał(a):Niestety muszę Cię rozczarować, owy sztandar poświęcono w Mławie i są to zdjęcia spod kościoła św.Trójcy przy Starym Rynku w Mławie.


No widzisz :D i zagadka się rozwiązała :D
Dzięki.

Zebżydowski napisał(a):Jestem całkowicie za i mogę być nawet na samym dole tej oddolnej inicjatywy jako vicepodzastępca p.o. / pod nieobecność ! :D


Naprawdę trzeba się zorganizować :D
Znam wielu kolekcjonerów zdjęć i miłośników historii miasta Nowy Dwór Mazowiecki,
którzy z wielu względów nie udostępnią zbiorów pod szyldem "Kowalski & spółka".
Fajnie byłoby do współpracy zaprosić:

1. Panią Marię Możdżyńską
2. Panią Elę Wiercińską
3. Panią Marię Kaucz
3. Pana Andrzeja Hurec
4. Pana Radka Ostrowicza
6. Pana Edwarda Rinau

Jak dla mnie, są to wszechnice wiedzy o historii naszego miasta.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 36 gości

cron