Wspomnienia

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Wspomnienia

Postprzez kama » 06 Maj 2012, 18:46

Proponuję powspominać, gdzie co było i jak kto pamięta miejsca w NDM. Nie jestem rodowitą mieszkanką NDM, moja rodzina przeprowadziła się tutaj z drugiej strony W-wy i chociaż miałam wtedy około 3 lat i nie miał mi kto opowiadać gdzie co było i co się stało z iksińskim, czuję się mocno związana z tym miastem. Ostatnio wzięło mnie na wspominki (chyba się starzeję!?). Przeszukuję internet w poszukiwaniu dawnych obrazów i o ile okres sprzed wojny i tuż po można, niewiele, ale zawsze coś znaleźć (chylę czoła przed KaloNDM) to okres PRL w internecie nie istnieje (albo słabo szukam). Sama nie posiadam zdjęć z tego okresu na którym widać byłoby miasto a nasi włodarze uparli się chyba żeby zaorać przeszłość NDM, o ile wybudowanie albo najlepiej przystosowanie jednego z miejskich zabytków (w tym momencie nóż w kieszeni się otwiera gdyż przypomina mi się spalona „stara poczta”) to umieszczenie na stronie miasta galerii z materiałami mniej lub bardziej archiwalnymi aż tyle nie kosztuje. Coś tam niby jest jakieś parę zdjęć ale to chyba nie jest wszystko!!!!?? Mam nadzieję. Moje pierwsze wspomnienie mocno wiążące się z okresem dzieciństwa jest trochę taki jak „kulinarny szlak” – kto pamięta teren za liceum gdy jeszcze nie było podstawówki? – były tam jakieś doły a wokół pamiętam krzaki z malinami, drzewo czereśni a na terenie jednostki rosła jadalna morwa (ale gałęzie miała po „cywilnej” stronie) – nigdy więcej już nie jadłam morwy, a na miejscu gdzie teraz stoi budynek mieszkalny przez życzliwych nazywany akwarium (blok koło hotelu na Sportowej) rosła grusza i jakieś inne drzewa owocowe. A kto pamięta ulęgałki ? Taka grusza rosła na Górskiej przy ulicy tj. wtedy ubitej ziemi na wysokości domków szeregowej zabudowy (tych najstarszych tam gdzie wiecznie stała woda). Tej gruszy nie jestem do końca pewna bo mami mi się też taka na gdzieś w okolicy Księżej Góry a może było ich więcej.
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Wspomnienia

Postprzez LOL21NDM » 06 Maj 2012, 19:23

Witaj Kamo!
Ja też lubię wspominać Nowiak z lat 70-tych i 80-tych, wszak to czas mojej młodości. Pamiętam te "doły" za LO - jeden rozległy, a drugi bardziej jak lej po bombie (a na jego dnie i zboczach piękne osty). ;)
Albo te dwa kloce betonowe między LO, a Internatem, gdzie przesiadywało się z innymi dzieciakami z Pólka i okolic... kiedyś uciekł jeden dziewczynie chomik i właśnie schował się pod tymi klocami. Nie udało się go odzyskać. ;)
Co się tyczy owocowych drzew i krzewów z tamtych terenów to dobrze je pamiętam (wraz z morwą). :)
Ale już gruszy przy Górskiej nie, a tam też często bywałam. W dole na końcu asfaltowej części Górskiej były takie stare wierzby, a w nich dużo próchnicy: pamiętam, że moja babcia do kwiatów ją raz brała.

Chętnie powspominam - pytaj śmiało. :) Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Wspomnienia

Postprzez helga4 » 06 Maj 2012, 21:08

Stadion Miejski, hmmm, na tyłach trybun od strony ul. Sportowej , po lewej stronie stał wrak warszawy. Chodziliśmy tam aby bawić się, choć to był teren zakazany dla dziatwy, bo na terenie Pólka "grasował" Lalo. Ale zakazany owoc kusił, więc na hasło "Jedziemy do Warszawy" spotkaliśmy się przy wraku auta.
helga4
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 106
Rejestracja: 17 Lis 2010, 16:06
Miejscowość: NDM

Re: Wspomnienia

Postprzez kama » 06 Maj 2012, 21:34

Stadion z dzieciństwa to przede wszystkim wolny wstęp na murawę oczywiście skrótem od strony dawnego internatu, Lalo pamiętam to był młody chory (coś psychicznego??) chłopak mieszkający w blokach na Pólku potem gdzieś kolo wału (juz nie żyje). W sumie należało go omijać szerokim łukiem ale nie słyszalam żeby komuś zrobił krzywdę.
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Wspomnienia

Postprzez LOL21NDM » 06 Maj 2012, 21:57

Wrak Warszawy (starego typu) stał również przez wiele lat na parkingu przy ulicy Okunin (przy Kablobetonie czy jakoś tak?). Natomiast za stadionem (tj. od strony starej stacji) stał na terenie jakiejś firmy stary autobus. Co do wraków, to były jeszcze dwa:
Jeden na tyłach Przychodni Lekarskiej (jak się szło "na skróty" z boiska Jedynki wzdłuż płotu cmentarnego, to się go mijało nim doszło się na tyły budynku obok Przychodni - tam, gdzie była apteka i dentyści - tylko trzeba było uważać, bo można było być "pogonionym" przez kogoś, kto chyba mieszkał na terenie Przychodni; wówczas wierzyłam, że to kierownik Przychodni, ale pewności nie mam).
Drugi zaś za wałem nad Wisłą, idąc od mostu w stronę Osiedla Młodych.

Pamiętacie górkę hycla? Albo dom blisko tej górki, który jeszcze w latach 80-tych miał grube, metalowe drzwi (wyglądały, jakby były wzięte z bunkra)...?

Lalo (Waldek miał chyba na imię) - pamiętam go wyraźnie. Często potrafił zaczepiać, albo i można na niego było trafić schodząc po ziemniaki do piwnicy (pamiętacie te korytarze piwniczne łączące klatki bloków?). Lalo mieszkał w bloku z widokiem na Górską. Obawiałam się go, ale w czasie spotkań starałam się nie dać po sobie poznać. Nigdy jednak krzywdy (poza strachem) nijakiej mi nie uczynił. :)
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Wspomnienia

Postprzez kama » 06 Maj 2012, 22:08

"....Jeden na tyłach Przychodni Lekarskiej (jak się szło "na skróty" z boiska Jedynki wzdłuż płotu cmentarnego, to się go mijało nim doszło się na tyły budynku obok Przychodni - tam, gdzie była apteka i dentyści - tylko trzeba było uważać, bo można było być "pogonionym" przez kogoś, kto chyba mieszkał na terenie Przychodni; wówczas wierzyłam, że to kierownik Przychodni, ale pewności nie mam).
Drugi zaś za wałem nad Wisłą, idąc od mostu w stronę Osiedla Młodych....." - kurcze człowiek teraz żałuje że był taki grzeczny nawet nie wiedziałam że taki skrót istniał a o tych cudach motoryzacji to nic nie wiem. Droga do jedynki od strony biblioteki ul. Partyzantów to dla mnie widoczek z pompą wodną na środku i kwiczącymi świnkami niekiedy biegającymi luzem.
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Wspomnienia

Postprzez LOL21NDM » 06 Maj 2012, 22:22

kama napisał(a):Droga do jedynki od strony biblioteki ul. Partyzantów to dla mnie widoczek z pompą wodną na środku i kwiczącymi świnkami niekiedy biegającymi luzem.


Tak w połowie tej drogi było wejście jednego z domów, i przed nim siedział często mężczyzna w wózku inwalidzkim (nie miał chyba nóg). Natomiast przed starą pocztą biegały takie małe, kolorowe i zadziorne kogutki i kurki ("japonki" się na nie chyba mówiło).

Z Romami (nie mam pojęcia, czy obecnie stare określenie Romów "Cyganie" jest jeszcze w użyciu w Polsce) mam wspomnienie z lat 70-tych, gdy w parku na ławkach siedziały kobiety kolorowo ubrane (długie, kolorowe spódnice), a na plecach w chustach miały malutkie dzieci. Pamiętam, że Babcia straszyła mnie-malucha, żebym za bardzo się od niej nie oddalała, bo mnie "ukradną". Och, te stereotypy!
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Wspomnienia

Postprzez kama » 07 Maj 2012, 08:14

Pamiętam, spokojnie przez park nie można było przejść i na Paderewskiego łapały co by powróżyć, no i oczywiście wszyscy się bali czarnej wołgi :shock: . A pamiętacie takie imprezy w NDM jak pochody pierwszomajowe, chyba był kiedyś jakiś etap wyścigu pokoju (pamiętam stałam na krawężniku na Sportowej) i coś takiego mi się kołacze po głowie jak turniej miast ale to raczej nie miast ale jakiegoś zakładu pracy może POLLENA??? nie pamiętam dokładnie - nie mylić z programem sprzed kilku lat organizowanym przez telewizję regionalną (cienkie to było taka niby promocja miasta w konkurencji z jakimś innym miastem). Na Warszawskiej między parkami gdzie teraz jest parking kiedyś stały gabloty ze zdjęciami, jacyś przodownicy w pracy i inne takie - ciekawe gdzie są te wszystkie zdjęcia, chyba miasto z tych masowych imprez też robiło jakąś dokumentację (może jak nie miasto to dawna instytucja z ul.Mazowieckiej)???
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Wspomnienia

Postprzez Heimat » 07 Maj 2012, 10:58

Pamiątką po Wyścigu Pokoju w NDM jest wieża spikerska na Stadionie Miejskim (metę jednego z etapów wyznaczono właśnie na nowodworskim stadionie).
Ostatnio edytowany przez Heimat, 07 Maj 2012, 11:32, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Wspomnienia

Postprzez LOL21NDM » 07 Maj 2012, 11:23

Zaś co się tyczy Pochodów Pierwszomajowych, to zawsze nagonka ze szkoły była: mój ostatni Pochód miał być w 1988r i jakoś udało mi się od niego wymówić - tj. zgłosić się na stanowisko zbiórki chyba zgłosiłam (cała klasa przyszla), ale już na Pochód nie poszłam. :)

Natomiast z dzieciństwa to wspomnienia Pierwszomajowe mam związane z robieniem wielkich kwiatów z bibuły w szkole czy też może jeszcze w przedszkolu.

Początek, czy może raczej koniec pochodu był gdzieś w pobliżu Mazowsza (Warszawska róg obecnych Legionów - dawniej Łapowa? grób owego Łapowa jeszcze w latach 80-tych chyba był na cmentarzu w sektorze przy boisku Jedynki, ale teraz już go chyba nie ma).
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Wspomnienia

Postprzez Yogi » 07 Maj 2012, 17:37

Tak,tak,był u nas jeden z etapów Wyścigu Pokoju,z metą na stadionie. Wygrał wtedy na stadionie Rysiek Szurkowski.Ja osobiście tego nie pamiętam,ale pamięta moja mama, od której wiem o tym sportowym wydarzeniu w NDM.
Ostatnio edytowany przez Yogi, 08 Maj 2012, 10:18, edytowano w sumie 1 raz
Yogi
 

Re: Wspomnienia

Postprzez helga4 » 07 Maj 2012, 22:26

Na pochodzie pierwszomajowym byłam raz, szłam w grupie pracowników z maminej pracy. Dzień był upalny, ruszaliśmy ze stadionu według ustalonego porządku. Oczekiwanie ciągnęło się niebotycznie, ale potem czekała nagroda: galaretka w Mazowszu (róg Warszawskiej i Legionów).
A pamiętacie gofry na Warszawskiej :).
W innym wątku pojawił się lew, który stał przy punktowcu na górce. Jedną z ulubionych zabaw było przystrajanie rzeźby kredkami. Lew po takim zabiegu przez jakiś czas był kolorowy.
LOL21NDM ten chomik tez jakoś mi w głowie jako wspomnienie siedzi. Pewnie niejeden tam uciekł :). Taka była moda, że wychodziło sie na dwór z chomikami czy świnkami morskimi ;).
helga4
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 106
Rejestracja: 17 Lis 2010, 16:06
Miejscowość: NDM

Re: Wspomnienia

Postprzez KaloNDM » 08 Maj 2012, 12:22

kama napisał(a):zawsze coś znaleźć (chylę czoła przed KaloNDM) to okres PRL w internecie nie istnieje (albo słabo szukam)


Ja chylę czoła przed Tobą, droga Kamo i przed wszystkimi widzami, którzy oglądają na YT moje filmy
oraz obserwują to, co robię na forum Novidvor.
Chylę czoła dlatego, że nie pozostajecie bierni i robicie wszystko
(na przekór Burmistrzowi i Radzie Miasta, a w szczególności "ekspertowi" w tej dziedzinie, Tadeuszowi Sosińskiemu),
aby historia naszego miasta przetrwała i była ogólnodostępna dla wszystkich.

P.S.
Np. w Urzędzie Mista, aby dostać materiał promocyjny (histaoria miasta Nowy Dwór Mazowiecki.)

POWTARZAM.. P R O M O C Y J N Y !!!!

Trzeba napisać podanie do Burmistrza. :evil: :evil: :evil:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Wspomnienia

Postprzez LOL21NDM » 08 Maj 2012, 18:49

KaloNDM napisał(a): Np. w Urzędzie Mista, aby dostać materiał promocyjny (histaoria miasta Nowy Dwór Mazowiecki.)

POWTARZAM.. P R O M O C Y J N Y !!!!

Trzeba napisać podanie do Burmistrza. :evil: :evil: :evil:


Cóż, w pewnym sensie się nie dziwię, bo materiały promocyjne (darmowe z Urzędu Miasta) non-stop praktycznie ukazują się na Allegro. :roll:
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Wspomnienia

Postprzez kama » 11 Maj 2012, 11:09

Znalazłam :P :P Wyścig Pokoju z etapem w NDM był 1974r
http://www.youtube.com/watch?v=jQ-SLrG3ZoE
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Następna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości