Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 18 Lis 2012, 22:27

Krzymen !!! Pomóż !!!
W nasze ręce wpadł ostanio nieśmiertelnik.
Wybite na nim jest:

awers
"Stefan Pyrzanowski KAT"

rewers
"Plonsk r.1910"

W jaki sposób staliśmy się właścicielami tego nieśmiertelnika, mogę napisać Tobie na priv.
Generalnie kolega wpadł na pomysł, aby odnaleźć potomków tego żołnierza (o ile to możliwe)
i zwrócić im rzecz, która należała do ich przodka.

Proszę zdjęcia:
Załączniki
Nieśmiertelnik 1.JPG
Nieśmiertelnik 1.JPG (82.28 KiB) Obejrzany 21387 razy
Nieśmiertelnik 2.JPG
Nieśmiertelnik 2.JPG (69.9 KiB) Obejrzany 21387 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 20 Lis 2012, 09:30

KaloNDM napisał(a):W nasze ręce wpadł ostanio nieśmiertelnik.
kolega wpadł na pomysł, aby odnaleźć potomków tego żołnierza (o ile to możliwe)
i zwrócić im rzecz, która należała do ich przodka

Bardzo sympatyczny pomysł! Ja niewiele będę w stanie pomóc, ale znam adres, gdzie sprawą tego nieśmiertelnika na pewno się zainteresują ;)
Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta PŁOŃSKA
http://www.powiat-plonski.pl/index.php? ... kaz&id=108
KaloNDM, skontaktuj się z nimi, panie z Pracowni są bardzo uczynne. Dwa lub trzy razy miałem do nich pytania i zawsze starały się na nie odpowiedzieć. Pracownia w Płońsku zbiera informacje także nt. dawnych mieszkańców tego miasta i okolic, więc może nazwisko PYRZANOWSKI jest im znane. Nie wiem jaki był zasięg terytorialny PKU Płońsk (Powiatowa Komenda Uzupełnień) i czy jej przedwojenna dokumentacja ocalała, ale może w pracowni w Płońsku mieli już z tym do czynienia.

Przypadkowo znalezione w Internecie: STEFAN PYRZANOWSKI – hallerczyk z USA, zmarły w 1955 r. w wieku 71 lat.
http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cg ... d=70283338
"Twój" Pyrzanowski urodził się w 1910 ...
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 18 Mar 2013, 14:39

Koledzy! KaloNDM! Może ktoś wie kim był lotnik spoczywający w tym grobie na cmentarzu w Nowym Dworze Mazowieckim? Obok jest pochowany chorąży pilot Jerzy Gottwald z 1 pułku lotnictwa myśliwskiego „Warszawa”, który zginął 22.04.1948 r.
lotnik.jpg
lotnik.jpg (79.26 KiB) Obejrzany 21215 razy

Na tym grobie jest tylko krzyż z przytwierdzonym śmigłem, ale żadnej tabliczki nie było, gdy robiłem to zdjęcie … Dn. 8 lipca 1948 r. zginął jeszcze drugi lotnik z 1 plm – ppor. pil. Leon Soszyński. Czy to jego grób, czy jakiegoś innego lotnika?
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 19 Mar 2013, 11:31

Witaj Krzymen :)
Od przeszło tygodnia zbierałem się z napisaniem meila do Ciebie...
Mam dla Ciebie ciekawe fotki z cmentarza w Twierdzy Modlin, prawdopodobnie z czasów okupacji.
Na tej mogile była kiedyś tabliczka.... bardzo dawno temu.
Dowiem się kto został w nim pochowany.
Generalnie grobów lotników na nowodworskim cmentarzu jest kilka...
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 19 Mar 2013, 15:53

KaloNDM napisał(a):Mam dla Ciebie ciekawe fotki z cmentarza w Twierdzy Modlin

KaloNDM, wielkie dzięki :!: :) Czekam więc na e-maila!
KaloNDM napisał(a):Dowiem się kto został w nim pochowany.
Generalnie grobów lotników na nowodworskim cmentarzu jest kilka...

Jest ciekawa strona założona dwa lata temu ...
Niebieska eskadra - groby, cmentarze, pomniki, miejsca pamięci polskich lotników
http://www.niebieskaeskadra.pl/
Trochę tam "podrzucam" zdjęć i informacji ;) Z NDM dałem zdjęcie grobu chor. pil. Gottwalda, a tego krzyża ze śmigłem już nie ... bo co tu napisać? "Lotnik NN, zginął 19??" :(
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 13 Maj 2013, 21:42

OK Krzymen...
W sobotę, tj. 11.05.2013r., zrobiłem rekonesans po nowodworskim cmentarzu, z sędziwym, rodowitym mieszkańcem...
Panem Witoldem (nazwisko mogę podać na priv)
Zaprowadziłem go na grób chor. Jerzego Gottwalda. Pan Witold powiedział, że 22.04.1948 roku zginęło 2 pilotów.
Zostali pochowani obok siebie. Grób chor. się zachował, natomiast drugi pilot był pochowany w grobie, w którym w chwili obecnej spoczywają Bronisław i Barbara Karwowscy.
Pan Witold twierdził, że samolot rozbił się w okolicach schronu nr 5 Armii Modlin - --->LINK

W tym miejscu (obecnie teren prywatny) - ]--->LINK

O grobie pilota NN (jeszcze kilkanaście lat temu była tabliczka z nazwiskiem zmarłego) powiedział, że nie pamięta w chwili obecnej nazwiska
ale twierdzi, że zginął później, kilka dni lub tygodni. Bardzo możliwe, że spoczywa tam ppor. pil. Leon Soszyński.
W dniu dzisiejszym dzwoniłem do aministracji cmentarza... jutro mają mi dać odpowiedź.

Co ciekawe, na stronie, którą link podałeś - niebieskaeskadra.pl - Pietrzak Jan dodał wpis pod miejscem pochówku Jerzego Gottwalda.
Okazuje się, że katastrofa jest dość dokładnie opisana. Są też zdjęcia pilota oraz rozbitego samolotu.

Cytat:
"..2013-03-15 Pietrzak Jan(janek.pietrzak@wp.pl)
chor. pil. Jerzy Gotwald, ur. 26 X 1924 r. w Toruniu, absolwent OSL w Dęblinie z 15 I 1948 r.
W dniu 22 IV 1948 r. wykonywał na samolocie Jak-9P lot do strefy na akrobacje.
W czasie wykonywania pętli samolot wpadł w korkociąg i o godz. 11,35 zderzył się z ziemią w okol. Szczypiorna.
Lit.: Polskie lotnictwo wojskowe 1945-2010, W-wa 2011, s. 208, gdzie foto pilota i zniszczonego samolotu Jak-9P
Z lotniczym pozdrowieniem.."
- --->LINK

Niżej załączam fotki, które zrobiłem na cmentarzu nowodworskim (pilot1, pilo2, pilot3 i pilot4)

Mam do Ciebie pytanie, a raczej dwa...
Wiem, że będziesz zainteresowany zdjęciami z cmentarza fortecznego Twierdzy Modlin z czasu okupacji.
Może rozwiążesz zagadkę? Czy to są groby z pierwszej wojny, czy już z drugiej wojny światowej?
Oczywiście zdjęcia w wysokiej rozdzielczości mogę przesłać Tobie na e-mail.

Drugie pytanie...
Jestem w posiadaniu zdjęć, które udostępnił mi mój znajomy.
Są to pomniki:
1. Siedlce. Pomnik upamiętniający poległych powstańców z 1863 roku.
2. Sosnowiec. Pomnik upamiętniający poległych powstańców górnośląskich.
3. Uroczysko Dąbrowa pod Wólką Radzymińską. Pomnik upamiętniający ku czci poległych w 1920 roku.

Wiem, że pomnik nr 1 istnieje do dnia dzisiejszego. Czy wiesz coś na temat dwóch pozostałych?
Oczywiście dysponuję skanami w wysokiej rozdzielczości i jeżeli będziesz zainteresowany, również mogę wysłać Tobie na email.
Załączniki
Pilot1.JPG
Groby pilotów na cmentarzu w Nowym Dworze Mazowieckim - 1
Pilot1.JPG (226.58 KiB) Obejrzany 21045 razy
Pilot2.JPG
Groby pilotów na cmentarzu w Nowym Dworze Mazowieckim - 2
Pilot2.JPG (244.45 KiB) Obejrzany 21045 razy
Pilot3.JPG
Groby pilotów na cmentarzu w Nowym Dworze Mazowieckim - 3
Pilot3.JPG (243.97 KiB) Obejrzany 21045 razy
Pilot4.JPG
Groby pilotów na cmentarzu w Nowym Dworze Mazowieckim - 4
Pilot4.JPG (214.94 KiB) Obejrzany 21045 razy
cm1.jpg
Cmentarz forteczny Twierdzy Modlin - Okupacja - 1
cm1.jpg (144.46 KiB) Obejrzany 21045 razy
cm2.jpg
Cmentarz forteczny Twierdzy Modlin - Okupacja - 2
cm2.jpg (142.2 KiB) Obejrzany 21045 razy
cm3.jpg
Cmentarz forteczny Twierdzy Modlin - Okupacja - 3
cm3.jpg (156.41 KiB) Obejrzany 21045 razy
cm4.jpg
Cmentarz forteczny Twierdzy Modlin - Okupacja - 4
cm4.jpg (170.95 KiB) Obejrzany 21045 razy
cm5.jpg
Cmentarz forteczny Twierdzy Modlin - Okupacja - 5
cm5.jpg (171.92 KiB) Obejrzany 21045 razy
cm6.jpg
Cmentarz forteczny Twierdzy Modlin - Okupacja - 6
cm6.jpg (166 KiB) Obejrzany 21045 razy
cm7.jpg
Cmentarz forteczny Twierdzy Modlin - Okupacja - 7
cm7.jpg (167.22 KiB) Obejrzany 21045 razy
Kurjer Warszawski - Niedzielny Dodatek Ilustrowany do nr 105 - z 14.06.1925r.`.jpg
Siedlce. Pomnik upamiętniający poległych powstańców z 1863 roku
Kurjer Warszawski - Niedzielny Dodatek Ilustrowany do nr 105 - z 14.06.1925r.`.jpg (219.21 KiB) Obejrzany 21045 razy
Kurjer Warszawski - Niedzielny Dodatek Ilustrowany do nr 198 - z 19.07.1925r..jpg
Sosnowiec. Pomnik upamiętniający poległych powstańców górnośląskich
Kurjer Warszawski - Niedzielny Dodatek Ilustrowany do nr 198 - z 19.07.1925r..jpg (237.7 KiB) Obejrzany 21045 razy
Kurjer Warszawski - Niedzielny Dodatek Ilustrowany do nr 225 - z 15.08.1925r..jpg
Uroczysko Dąbrowa pod Wólką Radzymińską. Pomnik upamiętniający ku czci poległych w 1920 roku
Kurjer Warszawski - Niedzielny Dodatek Ilustrowany do nr 225 - z 15.08.1925r..jpg (156.52 KiB) Obejrzany 21045 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez tk28 » 14 Maj 2013, 09:11

Przeczytałem o tych pilotach i przypomniała mi się kapliczka stojąca przy ulicy Żołnierzy Września (a raczej już za nią) przy bocznicy na lotnisko poświęcona zmarłemu lotnikowi Link. Na tablicy widoczne jest nazwisko Oleksy, czy coś o nim więcej wiadomo :?:

I jeszcze jedno, gdy byłem jeszcze dzieckiem słyszałem, że ulica Lotników w NDM nosi swą nazwę od lotników, którzy kiedyś zginęli w tej okolicy. Czy to jest prawda i czy coś więcej wiadomo na ten temat :?: Jeśli te tematy były już poruszane to proszę o namiary.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez Yogi » 14 Maj 2013, 10:27

krzymen napisał(a):Koledzy! KaloNDM! Może ktoś wie kim był lotnik spoczywający w tym grobie na cmentarzu w Nowym Dworze Mazowieckim? Obok jest pochowany chorąży pilot Jerzy Gottwald z 1 pułku lotnictwa myśliwskiego „Warszawa”, który zginął 22.04.1948 r.
lotnik.jpg

Na tym grobie jest tylko krzyż z przytwierdzonym śmigłem, ale żadnej tabliczki nie było, gdy robiłem to zdjęcie … Dn. 8 lipca 1948 r. zginął jeszcze drugi lotnik z 1 plm – ppor. pil. Leon Soszyński. Czy to jego grób, czy jakiegoś innego lotnika?

Tak ,to jest grób por.Leona Soszyńskiego.Pamiętam jeszcze tablicę z jego nazwiskiem.Niestety ktoś ją kiedyś ukradł chyba... A wbiło mi się w pamięć,ponieważ przechodzę często obok tego grobu,w drodze na grób moich przodków,który znajduje się w pobliżu.
Yogi
 

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 14 Maj 2013, 11:12

tk28... Piszę na szybkiego - przerwa w pracy - więc odpowiem Tobie albo wieczorkiem lub jutro.
Yogi mnie ubiegł :)
Dzisiaj dostałem odpowiedź od administracji cmentarza.
W mogile ze śmigłem spoczywa podporucznik pilot, Leon Soszyński.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 14 Maj 2013, 13:25

KaloNDM! Yogi! Dziękuję za wyjaśnienie sprawy tego grobu „bezimiennego” lotnika.

Podporucznik pilot Leon Soszyński urodził się 28.06.1924 r. w Białej Podlaskiej. Dn. 8 lipca 1948 r. wykonywał akrobacje nad szpitalem w Otwocku. Samolot zawadził o ziemię, rozbił się i spłonął. Niestety przyczyną tej katastrofy była nadmierna brawura i naruszenie zasad bezpieczeństwa lotów.

Nie wiem na ile dane umieszczone w książce Polskie lotnictwo wojskowe 1945-2010 są kompletne, ale napisano tam, że dn. 22.04.1948 r. zginął tylko chor. pil. Jerzy Gottwald, a w 1948 r. na cmentarzu w Nowym Dworze Maz. pochowano jeszcze tylko jednego lotnika - ppor. Soszyńskiego. Czy były jakieś lotnicze pogrzeby w innych latach, to tego nie wiem.

KaloNDM! Jestem jak najbardziej zainteresowany wszystkimi zdjęciami archiwalnymi, które tu umieściłeś ;)
Zdjęcia Okupacja 3, 4, 5 i 7 przedstawiają niemieckie groby z II wojny światowej. Takie same nagrobki (stylizowane na Krzyż Żelazny) były na Heldenfriedhof Warschau (niemiecka część Cmentarza Wojskowego na Powązkach). Jeżeli chodzi o fotografię Okupacja 6, to już tej pewności nie mam … Fotografie są niestety tak wykonane, że nie widać w tle założonych wcześniej kwater (pierwszowojennej, polskiej z 1919-1920 i „garnizonowej”). Widać jakieś wały za ogrodzeniem, których chyba już nie ma lub ja ich nie pamiętam … Czy mógłbyś odczytać jakieś nazwiska z tych zdjęć? Na Krzyżu Żelaznym z II w.ś. powinna być data „1939”.

Na drugie pytanie odpowiem później i napiszę trochę więcej ;) Na razie podaję link: http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... adzyminska
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez Yogi » 14 Maj 2013, 20:52

Nie ma sprawy kolego krzymen@. :) Jak dla mnie,to ten grób nie był jak widzisz bezimienny. ;) Co do pogrzebów lotników,to owszem były i to w tej samej kwaterze.Dwa groby"pod górę" od mogiły chorążego Gottwalda spoczywają w rodzinnych grobach piloci Szopniewski i Rudnicki,którzy również zginęli w wypadkach lotniczych w tym okresie,o którym wspominasz.
Yogi
 

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez Heimat » 14 Maj 2013, 22:51

24-letni porucznik Rudnicki miał tzw. twarde lądowanie we mgle na lotnisku Modlin. Młodemu pilotowi zalecano wprawdzie skierowanie się do Bydgoszczy, gdzie panowały lepsze warunki pogodowe, jednak Rudnicki chciał jak najszybciej dotrzeć do domu, w którym czekała na niego ciężarna małżonka.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 15 Maj 2013, 10:55

@krzymen
OK... wyslę Tobie zdjęcia na e-mail. Niestety nie mogę dopatrzeć się daty na krzyżu.
Niektóre nazwiska są dość czytelne, na pewno rozczytasz - ja muszę zaraz lecieć do pracy.
Dzięki za link :D
Szukałem na Twojej stronie ale nie mogłem znaleźć.
Pomnik 28 pułku strzelców kaniowskich jest nieco zmieniony... szok :shock:

@yogi
Czy mógłbyś zrobić zdjęcia mogił pilotów, Szopniewskiego i Rudnickiego?
Pamiętam jak przy zejściu vis a vis cmentarza ewangelickiego, na wysokości byłej rzeźni, była mogiła pilota.
Było tam takie samo śmigło, jak na mogile u Jerzego Gottwalda. Niestety... Nie mogę znaleźć tego grobu.
Może pamiętasz lub wiesz, która to mogiła?

@tk28
Moja rodzina mieszka od pokoleń na ulicy Lotników.
Wcześniej była to ulica Prosta. Nie było w tej okolicy żadnej katastrofy lotniczej.
Nazwę ulicy zmieniono w latach 60tych i prawdopodobnie dlatego, że na nowo powstającym Osiedlu Pólko,
głównie mieszkali wojskowi, piloci... hmm.. :?

Co do figurki to w tych okolicach rozbił się samolot pilotowany przez ppor pilota Marka Oleksego.
Do katastrofy doszło 08.06.1981 roku. Podobno do ostatnich chwil wyprowadzał samolot, żeby nie spadł na budynki mieszkalne w Modlinie.
Z tego co słyszałem, pilotów było dwóch i katapultowali się w momencie uderzenia samolotu z ziemią...

Niżej zamieszczam zdjęcia figurki i tablicy pamiatkowej - zdjęcie 3 i 4

Jako ciekawostkę mogę jeszcze dodać, że w lasach pod Pomiechówkiem znajduje się również pomnik, upamiętniający pilotów,
którzy zginęli w katastrofie lotniczej w 1996 roku.
Pilotowali oni samolot Orlik. Do katastrofy doszło o godzinie 15:42. Zginęli w niej:
płk pilot mgr inż. Marian Puchalski i por pilot inz Marek Wasiak

Niżej zamieszczam zdjęcia z miejsca, gdzie stoi pomnik - zdjęcie nr 1 i 2.

Ś.P. Marka Wasiaka możemy zobaczyć w przelocie nad NDM



@heimat
Mógłbyś podać źródło? Z góry dziękuję.
Załączniki
1.JPG
1.JPG (198.33 KiB) Obejrzany 20934 razy
2.JPG
2.JPG (240.39 KiB) Obejrzany 20934 razy
3.JPG
3.JPG (185.36 KiB) Obejrzany 20934 razy
4.JPG
4.JPG (431.8 KiB) Obejrzany 20934 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 15 Maj 2013, 10:58

KaloNDM - Odpowiedzi na drugie pytanie.

1. Siedlce. Pomnik upamiętniający poległych powstańców z 1863 roku.
http://www.e-siedlce.net/pomnik-powstancow

2. Sosnowiec. Pomnik upamiętniający poległych powstańców górnośląskich.
Pomnik (Mauzoleum) powstańców górnośląskich w Sosnowcu został zburzony przez Niemców w 1939 r. Na jego miejscu wybudowano kaplicę, wykorzystując chyba ocalałe elementy zniszczonego mauzoleum. Zdjęcie kaplicy jest pod tytułem artykułu: „Pomniki Powstań Śląskich”.
http://www.alfa.com.pl/slask/201106/s63.htm
http://fotopolska.eu/Sosnowiec/b92019,M ... zakow.html
http://41-200.pl/historia/poleglym-bohaterom-slaska-2/

3. Uroczysko Dąbrowa pod Wólką Radzymińską. Pomnik upamiętniający ku czci poległych w 1920 roku.
Ten pomnik istnieje! Stoi po zachodniej stronie szosy Struga – Nieporęt, pomiędzy Wólką Radzymińską a Zamostkami Wólczyńskimi. Przez lata był bardzo zaniedbany, ale na szczęście przetrwał i bitwę pancerną z sierpnia 1944 r. i okres PRL’u ;)

"Uroczysko Dąbrowa pod Wólką Radzymińską, gdzie w dniach 15-ym i 16-ym??? sierpnia 1920 r. krwawo odpierano ataki Rosjan. Stoi tam pomnik postawiony ku czci poległych przez oficerów i żołnierzy jednego z konnych :lol: pułków strzeleckich."

Dziennikarze z Kuriera Warszawskiego słyszeli, że dzwonią, ale nie wiedzieli gdzie … i odczytali skrót 28 P.S.K. … jako Pułk Strzelców Konnych! :lol: Po pierwsze w WP było 10 pułków strzelców konnych, po drugie w rejonie Radzymina walczyła głównie piechota, a 28 P.S.K., to sławny 28 Pułk Strzelców Kaniowskich z 10 Dywizji Piechoty gen. Lucjana Żeligowskiego!
w.radz1.jpg
Wólka Radzymińska. Pomnik 28 Pułku Strzelców Kaniowskich.
w.radz1.jpg (80.82 KiB) Obejrzany 20934 razy

Na cokole pomnika od strony szosy widnieje napis:

"W UCZCZENIU ZASŁUG / KOLEGOM: / KPT. POGONOWSKIEMU STEFANOWI / DCY I BAONU / KPT. PĘCZKOWSKIEMU BENEDYKTOWI / DCY 6 KOMP. / I 18 SZEREGOWYM / POLEGŁYM NA POLU CHWAŁY / W WALCE POD RADZYMINEM / D. 15 VIII 1920 R. / KORPUS OFICERSKI / 28 P.S.K."
w.radz2.jpg
w.radz2.jpg (74.93 KiB) Obejrzany 20934 razy

Na ścianach bocznych cokołu wyryto nazwiska 18 żołnierzy. Większość z nich została pochowana na cmentarzu w Radzyminie. Pogonowski i Pęczkowski mają okazałe groby na Cmentarzu Starym w Łodzi. Spoczywa tam także plutonowy Rozenblat.
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... dzkie/lodz
Przebieg boju był następujący. 28 PSK znajdował się w Jabłonnie. 14.08.1920 dowódca XIX brygady piechoty ppłk Thommé rozkazał por. Pogonowskiemu przemarsz do rejonu Kąty Węgierskie celem zabezpieczenia rozwijania się 10 DP. Początek natarcia wyznaczono na godz. 6.00 rano. Po otrzymaniu ustnych instrukcji od gen. Żeligowskiego i ppłk Thommé, I batalion został przewieziony autobusami do Kątów Węgierskich, skąd 15.08.1920 r. ok. godziny 3.00 ruszył na Zamostki Wólczyńskie. Tuż pod wsią 4 kompania została ostrzelana przez placówki bolszewickie. Bój się rozwijał. Nie czekając na rozpoczęcie ogólnego natarcia, por. Pogonowski wydał rozkaz do ataku w kierunku na Wólkę Radzymińską. Batalion uderzył rozsypany w tyralierę. Unosiła się mgła. I baon 28 pułku strzelców kaniowskich zdobył Zamostki Wólczyńskie. Niestety jego dowódca, por. Stefan Pogonowski, został śmiertelnie ranny i zmarł na polu bitwy. Nieco później, pod Aleksandrowem, poległ dowódca 6 kompanii II baonu ppor. Benedykt Pęczkowski walcząc z sowieckim 241 pułkiem strzelców.
Obaj oficerowie zostali pośmiertnie odznaczeni Virtuti Militari i awansowani do stopnia kapitana.
Gen. Lucjan Żeligowski wysoko ocenił samodzielną inicjatywę Pogonowskiego, która wprowadziła spore zamieszanie w szeregach bolszewickich.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Pogonowski

Jeszcze jedno – kilka lat temu, gdzieś w Internecie, kłócono się jak wyglądał kiedyś ten pomnik. Był krzyż, czy go nie było … Rozwiązanie zagadki jest na zdjęciu, które pokazał nam KaloNDM.

Yogi! Dziękuję za następnych lotników! Na pewno sprawdzę, jak będę w Nowym Dworze
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez Heimat » 15 Maj 2013, 18:53

KaloNDM napisał(a):@heimat
Mógłbyś podać źródło? Z góry dziękuję.

Informacje pochodzą z tzw. pierwszej ręki - wdowa po pilocie Rudnickim była koleżanką mojej matki.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości