Chelsea napisał(a):Zastanawiam się jeszcze, gdzie w Nowiaku kupię Rokpol ? Bo do sałatki, którą zrobiłam dałam błękitny Lazur (...)
Cytat z Wikipedii:Rokpol - polski ser pleśniowy wzorowany na francuskim serze Roquefort, w którym charakterystyczny smak i wygląd uzyskiwany jest dzięki grzybom typu pędzlak.
Ser zawdzięcza swą nazwę handlową barwie szlachetnej pleśni Penicillium roqueforti, która głęboko przerasta miąższ w postaci żyłek i kieszonek. Ser w procesie dojrzewania (po zaszczepieniu pleśnią) jest głęboko nakłuwany, celem zapewnienia pleśni właściwego dopływu powietrza. Dojrzewanie trwa kilka tygodni.
Pierwsze eksperymenty z produkcją sera typu Roquefort w Polsce przeprowadziła Spółdzielnia Mleczarska w Nowych Skalmierzycach w 1959. Produkcja przez kolejne dziesięciolecia przynosiła coraz lepsze wyniki. W początkach XXI w., w wyniku przemian ekonomicznych Spółdzielnia skupiła się wyłącznie na produkcji Rokpola, który otrzymał nową nazwę handlową Lazur (nazwę tę przyjęła także Spółdzielnia). Obecnie sery produkowane są zgodnie z certyfikowanym systemem jakości ISO 22000. Z czasem wprowadzono kolejne odmiany tego sera:
Lazur błękitny - tradycyjny ser typu Roquefort, kruchy i wilgotny miąższ, ostry smak
Lazur perłowy - ser łagodniejszy, o delikatnym posmaku mleka i grzybów
Lazur turkusowy - wilgotny, pikantny ser o bardziej kremowej konsystencji i bukiecie, na który składa się smak gorzkiej czekolady
Lazur srebrzysty - ser szczepiony pleśnią nie tylko wewnątrz, ale także na skórce, dzięki czemu ma znaczący porost także na zewnątrz
Lazur złocisty - dłużej dojrzewający, żółtej barwy, wzbogacony o aktywne szczepy bakterii probiotycznych
Lazur skalmierzycki - ser o zrównoważonej mieszance smaków: słodkiej śmietanki, orzechów włoskich i błękitnej pleśni, pokryty niebiesko-białą pleśnią.
@Chelsea
Dokonałaś świetnego wyboru
Ponieważ każdy człowiek posiada nieco inne upodobania smakowe, więc warto poeksperymentować także z innymi serami pleśniowymi.