Ratujmy nagrobek Władysława Nawaduńskiego.

Forum Nowodworskiego Towarzystwa Historycznego.

Moderator: NTH

Ratujmy nagrobek Władysława Nawaduńskiego.

Postprzez NTH » 12 Kwi 2013, 15:36

Nowodworskie Towarzystwo Historyczne zwróciło się z apelem do Burmistrza Miasta, Starosty Nowodworskiego i Dyrekcji Szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim o objęcie ochroną i patronatem miejsca ostatniego spoczynku Władysława Nawaduńskiego na tutejszym cmentarzu parafialnym.
Na tę chwilę mamy odpowiedź od Urzędu Miejskiego, iż zwrócił się do Parafii p.w. Świętego Michała Archanioła z prośbą o zachowanie grobu Władysława Nawaduńskiego.

Władysław Nawaduński bardzo zasłużył się miastu oraz społeczności naszego miasta, jako lekarz, długoletni dyrektor oraz twórca szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim. Był posłem na sejm w latach 1952-1956. Zmarł bezpotomnie i jego mogiła od lat nie była opłacana. Obawiamy się, iż w każdej chwili bez stosownego patronatu, może bezpowrotnie ulec zniszczeniu ze stratą dla historii szpitala i miasta. Władysław Nawaduński jest patronem Szpitala Powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim.
Urodził się 1893r w Upinach na Litwie. Ukończył gimnazjum w Lipawie. Studia medyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim w 1922r. Podczas nauki zatrudniony był m.in. w szpitalu kolejowym na Pradze. Od 1 marca 1927 r. objął stanowisko ordynatora oddziału chirurgicznego i położniczo-ginekologicznego w Nowym Dworze Mazowieckim oraz stanowisko dyrektora tego szpitala. Na tym stanowisku pracował do roku 1959 czyli 32 lata.
Władysław Nawaduński był mieszkańcem naszego miasta. W „Spisie abonentów sieci telefonicznej na rok 1939/1940” w rozdziale dla Nowego Dworu możemy przeczytać, iż dr Nawaduński mieszkał przy al. Paderewskiego 16. Obecnie jest to ul. Paderewskiego 22. Pod tym numerem znajduje się budynek Biblioteki Publicznej, w którym mieszkał dyrektora szpitala.
Władysław Nawaduński cieszył się dużym szacunkiem wśród mieszkańców miasta. Lekarz aktywnie uczestniczył w życiu Nowego Dworu Mazowieckiego.
W przedwojennej prasie możemy przeczytać:

„… Ludność Nowego Dworu sięga 10.000 mieszkańców. Uprawnionych do głosowania jest ponad 5.000 osób. Miasto podzielono na 4 okręgi wyborcze. Do rady miejskiej zostanie wybranych 16 radnych. Przewodniczącym komisji wyborczej mianowano dr. Władysława Nawaduńskiego …” („Nowiny Codzienne” 26 kwietnia 1934r).

„… Pan prezes Rady Ministrów gen. Sławoj Składkowski przyjął w dniu dzisiejszym delegację zarządu i rady miejskiej miasta Nowy Dwór Mazowiecki w osobach pp.: burmistrza Czesława Przedwieckiego oraz: członków rady miejskiej dr Władysława Nawaduńskiego, Jana Kaszyńskiego i Mendla Kazana. Delegacja wręczyła p. premierowi dyplom obywatelstwa honorowego gminy Nowy Dwór Mazowiecki. Godność obywatela honorowego tego miasta została nadana panu premierowi na nadzwyczajnym posiedzeniu rady miejskiej w dn. 23 października br. w uznaniu zasług p. prezesa Rady Ministrów gen. Sławoja Składkowskiego dla rozwoju miasta. „ (Gazeta Lwowska 27 listopada 1937r).

W 1945 wstąpił do Stronnictwa Demokratycznego, z ramienia, którego wybrano go do Miejskiej Rady Narodowej. W 1952 został posłem na Sejm PRL I kadencji w okręgu Pruszków, gdzie zasiadał w Komisji Pracy i Zdrowia. Po 1957 kontynuował pracę, jako dyrektor szpitala. Odznaczony został m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Władysław Nawaduński zmarł w 1961r w Nowym Dworze Mazowieckim. Został pochowany na miejscowym cmentarzu. Mamy nadzieję, iż grobowiec nie ulegnie zlikwidowaniu a pamięć po Władysławie Nawaduńskim nie zniknie wśród mieszkańców miasta.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (102.81 KiB) Obejrzany 7241 razy
NTH
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 Lut 2013, 17:08
Płeć: mężczyzna

Wróć do Nowodworskie Towarzystwo Historyczne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości