Cała prawda o lotnisku - spółka do kręcenia lodów

Na temat lotniska. Rozmawiamy tutaj wtedy kiedy lotnisko działa, nie działa lub jest w czymś pomiędzy działa - nie działa.

Cała prawda o lotnisku - spółka do kręcenia lodów

Postprzez rather » 18 Kwi 2012, 16:39

Jeśli ktoś z Was ma jeszcze złudzenia po co nam jest to całe lotnisko, to może ta sprawa trochę otworzy mu oczy. Otóż na najbliższej sesji RM przegłosowana zostanie uchwała o utworzeniu przez Miasto Nowy Dwór Mazowiecki Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą „Modlin Cleaner Port Sp. z o.o.” Spółka będzie miała trzech udziałowców: miasto, lotnisko oraz Airport Cleaning Service z W-wy. Miasto za swoje udziały wywali z naszych pieniędzy blisko 400 tysięcy złotych.

Pytanie po co Kowalski i jego koledzy z WND tworzą tą spółkę? Przecież lotnisko może ogłosić przetarg tak jak to robią wszyscy na rynku i wyłonić wykonawcę tych robót - tanio, łatwo i przyjemnie. Nie zapominajmy jednak o jednej bardzo ważnej rzeczy. Nowa spółka to blisko 60 miejsc pracy - w tym pewnie 25-50% to nie będą stanowiska związane bezpośrednio ze sprzątaniem, tylko: prezes (i pewnie dwóch wiceprezesów), główna księgowa, kierownicy, pan Kazio-kierowca, pani od promocji, pan od przetargów, pani rzecznik i ch...j wie kto jeszcze. I tych wszystkich ludzi trzeba będzie zatrudnić spośród właściwych kandydatów.

Ktoś ma wątpliwości kogo kolesie z WND zatrudnią na tych wszystkich fajnych stanowiskach w tej nowej fajnej spółce? Tak wygląda rozwój naszego miasta dzięki inwestycji w lotnisko według Jacka Kowalskiego i jego kumpli...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Cała prawda o lotnisku

Postprzez rather » 24 Kwi 2012, 11:44

Na dzisiejszej sesji RM udało się za jednym zamachem powołać aż dwie spółki: Energetyka Nowy Dwór Mazowiecki oraz Modlin Cleaner Port. Oznacza to ok. 25-50 ciepłych posadek na dobrze płatnych stanowiskach dla rodzin, znajomych i kolegów lokalnych samorządowców. Będzie gdzie wtryniać urzędników wywalanych ze struktur powiatowych, więc mamy kolejny sukces i dalsze umacnianie działaczy WND w naszym mieście. Pytanie tylko co ci biedni ludzie zrobią po kolejnych wyborach i po utracie władzy przez WND?
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Cała prawda o lotnisku

Postprzez dahoovka » 24 Kwi 2012, 12:03

Zaraz - to miasto, jako współwłaściciel portu będzie płacić miastu, jako współwłaścicielowi firmy czyszczącej, za sprzątanie?
dahoovka
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 112
Rejestracja: 19 Sty 2011, 21:39

Re: Cała prawda o lotnisku

Postprzez rather » 24 Kwi 2012, 12:11

Fajnie - co nie? Ale przecież nie o to chodzi, żeby inwestycja miała sens, tylko żeby za 400.000zł z pieniędzy mieszkańców stworzyć dodatkowe stanowiska, na których zatrudni się kolesiów...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Cała prawda o lotnisku

Postprzez PanJokerAKAStańczyk » 26 Kwi 2012, 16:44

A może napiszesz nam wszystkim jaki jest biznesplan spółki? Jaki jest ROE w kolejnych kwartałach? Jaki jest zakładany dochód? Ile będzie podstawowych miejsc pracy, ale ile stanowisk menadżerskich? Na ile opiewa kontrakt z portem lotniczym na usługi porządkowe? Jakie będą koszty spółki? Wykaż się jakąkolwiek kompetencją, a chętnie podyskutuję, bo jak na razie to masz argumenty w stylu: "proszę pani a on mnie opluł".
Awatar użytkownika
PanJokerAKAStańczyk
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 78
Rejestracja: 23 Kwi 2012, 07:33

Re: Cała prawda o lotnisku

Postprzez rather » 26 Kwi 2012, 19:20

Przeczytałem mój pierwszy post i muszę posypać sobie głowę popiołem - to rzeczywiście głupota zarzucać Kowalskiemu inwestowanie naszych pieniędzy w jakieś dziwne przedsięwzięcia. Zdecydowanie - jest to rozwiązanie problemów naszego miasta. Popatrzmy - inwestycja w wysokości 400.000zł daje nam 60 miejsc pracy. Pod koniec 2010 roku mieliśmy w mieście 1098 bezrobotnych. Okazuje się, że inwestując zaledwie 7,32 miliona (mniej niż w park z zepsutym zegarem słonecznym) możemy zlikwidować problem bezrobocia!!! Prosiłbym kogoś kto ma duży kalkulator o przeliczenie tego na liczbę bezrobotnych w Polsce i wysłanie wyniku do Rady Ministrów w kopercie z napisem "Jak zlikwidować bezrobocie w RP". Na pewno się ucieszą...

Pozostałą część budżetu warto zainwestować np. w deweloperkę (stopa zwrotu z kapitału na poziomie 16%), a to co zostanie wsadzić w złoto albo po prostu zagrać na rynku Forex albo puścić na automatach (jedna kobita kiedyś podobno wygrała 50.000zł!). Kasy z tego będzie całe mnóstwo, tylko gdzie wtedy powsadzamy ciotki, żony, kolegów i znajomych lokalnych działaczy?
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Cała prawda o lotnisku

Postprzez ena » 27 Kwi 2012, 00:47

PanJokerAKAStańczyk napisał(a): może napiszesz nam wszystkim jaki jest biznesplan spółki? Jaki jest ROE w kolejnych kwartałach? Jaki jest zakładany dochód? Ile będzie podstawowych miejsc pracy, ale ile stanowisk menadżerskich? Na ile opiewa kontrakt z portem lotniczym na usługi porządkowe? Jakie będą koszty spółki? Wykaż się jakąkolwiek kompetencją, a chętnie podyskutuję, bo jak na razie to masz argumenty w stylu: "proszę pani a on mnie opluł".

Przykro mi, ale to Ty wykazujesz się niekompetencją. Żądasz od Rathera tego, czego nie może Ci dać. Cały pic z zakładaniem spółek nie polega jedynie na upychaniu rodziny i znajomych na stanowiskach i w radzie nadzorczej. To jest sposób na ukrywanie tego co dzieje się z pieniędzmi publicznymi. Przepisy wskazują, że tylko zarząd spółki, w głosowaniu, może, ale nie musi dopuścić do przeglądania dokumentów spółki, zwłaszcza tych finansowych. Zresztą nawet w sytuacji, kiedy nie tworzy się spółki, a jedynie wybiera się firmę w przetargu, jeśli firma nie pozwoli, nie otrzymamy żadnej informacji. Wprawdzie jest ustawa o dostępie do informacji, a TK wypowiedział się, że jej nowelizacja jest niezgodna z Konstytucją, to rząd zabezpieczył się przed taką ewentualnością, zmieniając zapisy ustawy o finansach publicznych. W poprzedniej ustawie było tak, że radny musiał dostać wszelkie informacje z handlowymi włącznie, chyba, że na dokumentach widniała pieczątka „tajne”. Teraz jest tak, że jeśli firma zastrzeże, że nie zgadza się na upublicznianie takich informacji to nikt ich nie otrzyma. Miałam tego przykład, kiedy zapytaliśmy się o dokumenty szacowania działek, które zechciał zakupić pewien deweloper za cenę niespotykanie niską. Zatem Rather nie może spełnić Twojej prośby.
ena
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 262
Rejestracja: 12 Lis 2010, 16:15

Re: Cała prawda o lotnisku

Postprzez Zbyszek » 27 Kwi 2012, 08:10

tak czytam ( pobieżnie :D ) tą dyskusję na temat sprzątania na lotnisku
i jedna rzecz mnie zastanawia
czy nie prościej , taniej i skuteczniej byłoby ogłosić przetarg na sprzątanie lotniska ?
w końcu jest mnóstwo firm zajmujących się taka działalnością i zapewne z wielką ochota i w warunkach rynkowej konkurencji przystąpiły by do takiego przetargu
a jak ktoś ( w domyśle np. miasto NDM) chce to niech zakłada spółkę i też do przetargu przystępuje
Zbyszek
 

Re: Cała prawda o lotnisku

Postprzez rather » 27 Kwi 2012, 09:51

@Zbyszek - jasne, że byłoby taniej. Firmy która wystartowałyby w przetargu miałyby zdecydowanie niższe koszty, więc cenę dałyby na pewno konkurencyjną. Taka firma biorąc udział w przetargu po prostu znalazłaby lokalnie pracowników, ale nie musiałaby mieć do tego zlecenia dodatkowego prezesa, wiceprezesów, księgowej i całej administracji. Ale nie o to chodzi, żeby było tanio i ekonomicznie. Miejscowe media już parę razy pisały o osobach powiązanych z wysokimi członkami WND, które dostały pracę na lotnisku i tak będzie także w tym przypadku.

Na Komisji Finansów można radnym wcisnąć każdą ciemnotę - widać to na filmie, do którego linkowałem w wątku o Mikuszewskim. Jakość informacji przekazywanych przez przewodniczącego komisji, wiceburmistrza i tego jakiegoś niby-eksperta jest po prostu żenująca. Jeśli nikt nie potrafi radnym podać jakie są koszty ekonomiczne alternatywnego rozwiązania i ile (oraz na czym) nowa spółka będzie zarabiała to to jest jakiś dramat. Zresztą nie podejrzewam, żeby niektórym radnym zasiadającym w komisji zależało na poznawaniu szczegółów, bo chyba i tak niewiele rozumieją z tego co się w czasie posiedzeń dzieje i po prostu cieszą się, że dostają kasę za tzw. zasiadanie. Tak więc podejmowane decyzje raczej niewiele mają wspólnego z rachunkiem ekonomicznym.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Cała prawda o lotnisku

Postprzez rather » 01 Maj 2012, 23:24

Jeszcze jedna ciekawostka w temacie dymania mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego poprzez otwieranie dziwnych spółek finansowanych z naszych pieniędzy. Otóż w numerze Tygodnika Nowodworskiego z początku bieżącego roku można przeczytać artykuł, w którym Edyta Mikołajczyk (doradca zarządu lotniska) wypowiada się między innymi na temat polityki lotniska w kwestii zatrudniania firm zewnętrznych. Cytuję:

"Zyskać mogą też przedsiębiorcy. Jak na razie lotnisko nie zatrudnia firm zewnętrznych, współpracuje jedynie z firmą ochroniarską. Jednak w najbliższym czasie do obsługi lotniska powinna dołączyć firma sprzątająca, wyłoniona w konkursie. - Wszystkie firmy z jakimi mamy podpisane jakiekolwiek umowy o współpracy są wyłaniane w procedurach przetargowych – zapewnia doradca zarządu spółki.
Lokalni przedsiębiorcy mogą brać udział w przetargach, ale komisja wybierze oczywiście najkorzystniejszą ofertę."


Tak wyglądała polityka władz lotniska jeszcze 4 miesiące temu. Szybko jednak kilku kolesi doszło do wniosku, że nie ma sensu oddawać lodów komuś jeśli można je zjeść samemu. Stąd pomysł powołania za nasze pieniądze kolejnej spółki, w której robotę znajdzie kilka osób powiązanych z WND i lokalnymi samorządowcami. I taka jest smutna rzeczywistość. A pieprzenie o rachunku ekonomicznym i biznesplanie całego przedsięwzięcia można spokojnie zachować na jakąś pogadankę dla dzieci z miejscowego przedszkola...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Dyskusja na argumenty samorządowców z mieszkańcami

Postprzez ena » 05 Maj 2012, 15:21

Rather, gratuluję wyczucia. Podjąłeś temat, który skłonił do wypowiedzi PanJokerAKAStańczyk, w stylu, jaki cechuje ludzi bardzo zdenerwowanych. Kogoś temat spółki z firmą Airport Cleaning Service z W-wy bardzo zabolał. Proponuję penetrację internetu. Podpowiedź: http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/105EBB78. Chciałam przy tym podzielić się tym co usłyszałam dziś w telewizji w kwestii rozważań nad wiekiem emerytalnym i składkami na emeryturę. Otóż członkowie rad nadzorczych, a zwłaszcza członkowie tzw. zawodowi, którzy pobierają wysokie uposażenia, nie są w żaden sposób opodatkowani, a więc pieniądze na ich uposażenie wychodzi z firmy, ale nie zasila ZUS i przez to nie zwiększa puli emerytalnej.
ena
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 262
Rejestracja: 12 Lis 2010, 16:15

Re: Cała prawda o lotnisku

Postprzez rather » 05 Maj 2012, 16:06

Ena to co wrzuciłaś świetnie obrazuje po co się takie spółki powołuje. Służą tylko i wyłącznie pompowaniu publicznej kasy do kieszeni samorządowców i polityków, którzy bez takich posadek byliby nikim. Ciekawe jak Kowalski i całe WND wybrnie z tej śmierdzącej sprawy? Od razu mówiłem, że pieprzenie o rachunku ekonomicznym można opowiadać dzieciom w przedszkolu - liczą się tylko posady, które w firmie mają dostać znajomi, rodziny i sami urzędnicy. To samo dotyczy kolejnej spółki, która ma zajmować się dystrybucją energii w Twierdzy.

Samo lotnisko też jest niczym innym tylko pompą do przepychania kasy miejskiej do kieszeni lokalnych urzędników. I to pompą, która kosztowała nas już kilkanaście milionów, a końca wydatków jak dotąd nie widać...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Cała prawda o lotnisku

Postprzez PanJokerAKAStańczyk » 05 Maj 2012, 21:01

Spółki z założenia służą maksymalizacji zysków. Miasto będąc udziałowcem, w spółce, która ma zagwarantowany kontrakt z lotniskiem postępuje logicznie i zgodnie z interesem gminy. Co do wzajemnych rozliczeń to sprawa wygląda tak samo jak w przypadku sieci wodociągowej (spółka miejska) i innych instytucji komunalnych. Każdy płaci za ścieki itp. a część tych płacących jest finansowana z budżetu miasta. Zatem miasto płaci samo sobie. Jest całkowicie naturalna praktyka na każdym szczeblu funkcjonowania państwa.
Mam pytanie do przeciwników tego typu rozwiązań: Dlaczego miasto nie powinno prowadzić działalności przynoszącej dodatkowe zyski, której ryzyko jest zniwelowane praktycznie do zera, a biznesplan zakłada zysk, praktycznie od pierwszego kwartału (z racji podpisania kontraktu z lotniskiem)? W czyim interesie jest wywalanie publicznych pieniędzy do prywatnych firm? Czy przeciwnicy spółki, która widać wielu zaniepokoiła, są powiązani z branżą usług porządkowych lub czy jaki inny interes mają w wyprowadzaniu publicznych pieniędzy do prywatnych portfeli?
Awatar użytkownika
PanJokerAKAStańczyk
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 78
Rejestracja: 23 Kwi 2012, 07:33

Re: Cała prawda o lotnisku

Postprzez Zbyszek » 05 Maj 2012, 21:41

nie mam niestety danych , ale po prostu chciałbym móc zweryfikować zasadność powoływania takiej spółki
i , o ile być może jest to rentowne dla miasta reprezentowanego przez , mimo wszystko , jakieś konkretne osoby , to nie mam pewności czy jest to rentowne samo w sobie - co do ceny i skuteczności działań
naprawdę nie rozumiem dlaczego nie miałby być ogłoszony przetarg na te usługi
dodatkowo moja obawa wiąże się z poziomem usług świadczonych przez nowodworskie mzo , które stało się w pewnym sensie monopolistą - a syf w mieście coraz większy ( mówię o terenach miejskich ) i chyba nic nie da się z tym zrobić
jaka jest gwarancja , że kolejny miejski podmiot będzie bardziej skuteczny ?
jaka jest gwarancja ,że będzie korzystny cenowo ?
jakoś nie przekonuje mnie " maksymalizacja zysków " i " zagwarantowany kontrakt " - a gdzie konkurencja ?
natomiast hasło o " wyprowadzaniu publicznych pieniędzy do prywatnych portfeli " to już jest realny socjalizm wg mnie
Ostatnio edytowany przez Zbyszek, 07 Maj 2012, 09:24, edytowano w sumie 1 raz
Zbyszek
 

Re: Cała prawda o lotnisku

Postprzez rather » 05 Maj 2012, 21:52

A ja jestem przyjemnie zaskoczony, że miasto powołało do życia spółkę, której biznesplan zakłada osiągnięcie zysku - osiąganie zysku to duży krok naprzód w podejściu do prowadzenia biznesu przez lokalnych samorządowców. Mam tylko pytanie skąd ta wolta z powołaniem spółki, bo jeszcze parę miesięcy temu pani doradca zarządu lotniska twierdziła, że wszystkie usługi będą zlecane zewnętrznym firmom.

Mam też pytanie kto da lepszą cenę na sprzątanie lotniska - spółka powołana przez miasto, która siłą rzeczy (nawet nie zatrudniając kolesiów) będzie musiała minimum 15-20% etatów przeznaczyć na administrację (i to drogą, bo w końcu prezes, księgowa itd.) czy jedna z dużych firm typu Impel, która do obsłużenia takiego projektu pewnie zatrudniłaby jednego-dwóch dodatkowych koordynatorów i z 40-50 pracowników rekrutowanych lokalnie, bo nikt przecież nie będzie ich woził z Wrocławia, gdzie spółka ma siedzibę.

No i żeby nie tracić z oczu nowego, pasjonującego wątku - czy docelowo spółka zostanie przejęta przez jakiegoś prywatnego właściciela tak jak to jest planowane w przypadku Airport Cleaning Service?
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Następna

Wróć do Lotnisko Warszawa-Modlin

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości