recykling w ndm

Luźne rozmowy. O czym tylko chcesz...

recykling w ndm

Postprzez mcba » 29 Maj 2011, 20:48

Jakiś czas temu postawiono nowe pojemniki na odpady wtórne(zdjęcie poniżej), ciągle się zastanawiam, nad ich stroną praktyczną, w żadnym wypadku nie kwestionuje sensu ich postawienia...
Mianowicie, w moim przypadku, mam niszczarkę z pojemnikiem 25 litrów, celem ułatwienia sobie życia wkładam do niego worek na śmieci. Niech mi ktoś powie jak człowiek ma zmieścić taki woreczek w przygotowany otwór w pojemniku zbiorczym.
Inny przypadek, nikt podejrzewam nie chodzi z pojedynczymi butelkami po napojach do zbiornika zbiorczego. Każdy odkłada je gdzieś i zabiera powiedzmy 5 sztuk i teraz każdą z osobna trzeba wrzucić do pojemnika, a co z butelkami 3 litrowymi po oleju spożywczym, lub 5 litrowymi butelkami po wodzie czy napojach? Człowiek ma je ciąć w domu zanim pójdzie je wyrzucić?

Co o tym myślicie?
Załączniki
DSC00040.jpg
DSC00040.jpg (74.83 KiB) Obejrzany 8549 razy
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: recykling w ndm

Postprzez rather » 29 Maj 2011, 21:19

W worku z niszczarki jest głównie papier i powietrze, więc zmieści się bez problemu - po prostu wypuść powietrze i z 25 litrów zrobi się 5-10. Nie wiem jak z opakowaniami 5l po wodzie - u mnie mieści się bez problemu (u nas są trochę inne pojemniki), ale tak czy inaczej zawsze staram się jeszcze w domu je zgnieść. Zajmują wtedy mniej przestrzeni w pojemniku i łatwiej je wyrzucić. Dziwi mnie zresztą, że firma która wywozi odpady czegoś takiego sama nie propaguje. Widocznie opłaca im się wozić powietrze. Inna sprawa, że posegregowane śmieci z pojemników na Osiedlu trafiają do jednego kontenera na samochodzie, który je wywozi. Trochę głupota, bo później sortuje się je jeszcze raz...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: recykling w ndm

Postprzez mcba » 29 Maj 2011, 22:05

ja akurat upycham zawsze śmieci zanim je wyniosę właśnie żeby nie wyrzucać powietrza także ten worek wiele swojej objętości nie zmieni :) butelki ja czy ty zgnieciesz, ale kobieta już może mieć problem, do tego wierz mi na słowo, ale butelka 3 litrowa po oleju mi się ostatnio nie zmieściła, a co dopiero baniak 5 litrów ;/

Na tym kontenerze nie ma jakiś przegród stałych lub przynajmniej z siatki, żeby się jednak nie mieszały?
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: recykling w ndm

Postprzez rather » 29 Maj 2011, 22:17

Wydaje mi się, że nie ma żadnych przegród. Pewnie i tak sortują - w dużych zakładach zresztą dzieje się to automatycznie, więc na dobrą sprawę można byłoby całość wrzucać do jednego kontenera. A ze zgnieceniem butelki to chyba nawet dziecko nie ma problemu?
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: recykling w ndm

Postprzez mcba » 30 Maj 2011, 11:32

mam zgoła inne doświadczenie w tej kwestii ;) ale mniejsza o to bo nie zmienia to jednak faktu, że nawet jeżeli zgnieciesz te butelki to i tak musisz je wrzucać po jednej sztuce bo inaczej całej reklamówki nie wrzucisz ;]
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: recykling w ndm

Postprzez PaffDadi » 30 Maj 2011, 12:53

mcba napisał(a):butelka 3 litrowa po oleju mi się ostatnio nie zmieściła


No i prawidłowo, że się nie zmieściła, bo opakowań po olejach się nie segreguje.
W internecie osoba podająca się za mężczyznę jest mężczyzną, wirtualna kobieta również jest w rzeczywistości mężczyzną, a dziecko... dziecko to agent FBI.
Awatar użytkownika
PaffDadi
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 225
Rejestracja: 25 Gru 2010, 18:46

Re: recykling w ndm

Postprzez mcba » 30 Maj 2011, 14:33

pod warunkiem, że są to oleje techniczne np.olej silnikowy, po olejach jadalnych butelki są normalnie poddawane recyklingowi, obejrzyj dobrze butelkę w poszukiwaniu znaczka ;)
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: recykling w ndm

Postprzez PaffDadi » 30 Maj 2011, 15:22

Sprawdziłem, na jednej plastikowej butelce oleju jest symbol recyklingu PET, na drugiej szklanej tylko symbol kosza na śmieci.

Jednak bardziej skłaniałbym się do uregulowań na stronie http://www.recykling.pl/recykling/index.php/y/odpady/111/o/14, gdzie jasno jest to opisane.

Chociaż zaczęło mnie to dziwić, bo dopuszczone są opakowania po margarynach...
W internecie osoba podająca się za mężczyznę jest mężczyzną, wirtualna kobieta również jest w rzeczywistości mężczyzną, a dziecko... dziecko to agent FBI.
Awatar użytkownika
PaffDadi
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 225
Rejestracja: 25 Gru 2010, 18:46

Re: recykling w ndm

Postprzez mcba » 30 Maj 2011, 16:59

Muszę przyznać się do błędu i przeprosić, nie miałem racji. Myślałem nawet, że to błąd na stronie i z rozpędu ktoś dopisał też spożywczy, jednak w kilku innych miejscach również jest wspomniane, że takich butelek się nie utylizuje, co dla mnie jest odrobinę dziwne... Niestety nie znalazłem ustawy, w której jest to ujęte, trudno, na podstawie bieżących informacji to ja byłem w błędzie ...
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: recykling w ndm

Postprzez Dropsik » 28 Wrz 2011, 10:55

Ogólnie recykling to chwalebna rzecz, szkoda jedynie, że w Polsce wygląda to jak wygląda. Trzeba jeszcze poczekać, aż zatoczy to szersze kręgi, choć dobrze, że coraz więcej się w temacie dzieje. Trzeba jeszcze jednak dużo pracy u podstaw :)
Dropsik
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 3
Rejestracja: 05 Sty 2011, 14:26

Re: recykling w ndm

Postprzez rather » 28 Wrz 2011, 11:00

Może jakby miasto zainwestowało w trochę plakatów lub bilbordów zachęcających do segregowania śmieci to świadomość społeczna troszkę by wzrosła? Warto chyba też akcję uświadamiającą przeprowadzić w szkołach, bo dzieciaki nie do końca rozumieją potrzebę recyklingu odpadów. A brak takiej wiedzy odbije się czkawką w przyszłości.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: recykling w ndm

Postprzez gadas » 28 Wrz 2011, 12:34

.
Ostatnio edytowany przez gadas, 24 Lut 2012, 17:14, edytowano w sumie 1 raz
gadas
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 277
Rejestracja: 02 Lip 2011, 10:53
Miejscowość: NDMaz.O.M.

Re: recykling w ndm

Postprzez mcba » 28 Wrz 2011, 14:10

ciężko mi powiedzieć w czyjej gestii leży akcja informayjna w roli miasta czy przetwórni odpadów... inna sprawa, że jeżeli dzieci nawet maja odpowiednią wiedę, to z rodzicami już bywa gorzej, a dziecku ciężko jest zdobytą powiedzmy w szkole wiedzę na ten temat do domu...

@gadas, nigdzie nie napisałem, że butelek nie gniotę, czy wyrzucam worek z niszczarki z luźnym papierem wśrodku... butelki właśnie zgniatam, tak żeby zajmowały najmniejszą objętość (wmieszkaniu nie mam wiele miejsca na magazynowanie butelek i innych smieci przeznaczonych do recyklingu...), a ścinki w koszu niszczarki upycham na bieżąco, żeby więcej weszło do tego worka i bym nie musiał biegać co chwila i go opróżniać...

idąc dalej, jeżeli akcja informacyjna by sie powiodła w znacznym stopniu, to oszczędności z wywozu smieci/zapełnienia wysypiska i konieczności budowy nowego/korzyści ekologiczne itp. byłyby znacznie większe niż koszty akcji przeprowadzenia w szkołach wraz z ulotkami, które dzieci zabierają do domu i rozmawiają z rodzicami na ten temat...

takie jest przynajmniej moje zdanie
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: recykling w ndm

Postprzez ukasz » 28 Wrz 2011, 20:03

dla mnie segregacja śmieci obecnie jest śmieszna. Może jeśli ktoś mieszka w bloku to ma sens, ale ja mieszkam w domku jednorodzinnym. Oddzielam butelki plastikowe i papier od innych śmieci. Butelki zawsze zgniatam, bo takie zajmują mniej miejsca, papier zazwyczaj ląduje w piecu. Ale co z tego, jak przyjeżdża śmieciarka i zgarnia wszystko razem? Pomimo, że butelki są osobno zbierane to do śmieciarki zostają wrzucone razem z zawartością całego kosza.... Co z tego, że w domu będę segregował jak i tak później wszystko zostaje wymieszane?
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: recykling w ndm

Postprzez gadas » 29 Wrz 2011, 20:02

.
Ostatnio edytowany przez gadas, 24 Lut 2012, 17:14, edytowano w sumie 1 raz
gadas
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 277
Rejestracja: 02 Lip 2011, 10:53
Miejscowość: NDMaz.O.M.

Następna

Wróć do Luźne rozmowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości