Katolicyzm w Polsce.

Luźne rozmowy. O czym tylko chcesz...

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez mmokrzycki » 08 Maj 2012, 09:53

Heimat napisał(a):Katolicy według najnowszych badań CBOS-u stanowią rzekomo 93,1 proc. społeczeństwa. Mówienie, iż w Polsce jest ponad 90 procent katolików, gdyż katolik to osoba ochrzczona w Kościele katolickim jest sporym nadużyciem.

Mówienie o przyjęciu zasady, że katolik to ochrzczona w kontekście badań CBOS-u to dosyć bezczelna manipulacja. 93,1% społeczeństwa uważa się za katolików, niezależnie od czego czy zostali ochrzczeni, chodzą co niedzielę na mszę, czy dają na tacę.
mmokrzycki
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 321
Rejestracja: 10 Gru 2010, 19:26

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez Marian » 08 Maj 2012, 10:39

@tk28, nikt tu nie pisał o 99% wiernych więc nie pisz nieprawdy.
Co do Twojej historii, jeśli to prawda to i tak nie znaczy, że jeden osobnik z Twojej rodziny jest symbolem wszystkich wierzących w Polsce i jak on chodzi do Kościoła bo inni patrzą to nie znaczy, większość tak robi. Zresztą to, że ktoś chodzi do Kościoła nie jest wyznacznikiem wiary wg mnie. Lepiej się pomodlić w domu szczerze, niż w Kościele na odwal się.

Co do sondaży. Zgadzam się z Tobą, że mają to do siebie, że nie pokazują w 100% prawdy, ale w życiu nie widziałem dwóch sondaży na ten sam temat z błędem 40% i Wasze argumenty, że te sondaże to sprawka Kościoła są śmieszne i niedorzeczne.

Wyśmiewacie sondaże, które są robione na dużej ilości osób a za kontrargumenty przedstawiacie historię JEDNEJ osoby. Co jest bardziej miarodajne?
Marian
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 454
Rejestracja: 10 Lis 2010, 11:50

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez rather » 08 Maj 2012, 11:31

Dla mnie zdecydowanie zabawniejsze są deklaracje, że jest się katolikiem, ale takim co to nie chodzi do kościoła, bo modli się w domu. Do spowiedzi też nie, bo spowiada się przed Bogiem. Do komunii nie przystępuje, bo "nie ma takiej potrzeby". A do tego jeszcze z dekalogu wywala część przykazań, bo są staroświeckie. W dodatku taki katolik na wszelki wypadek jak widzi czarnego kota to pluje przez lewe ramię, a co tydzień czyta swój horoskop. Pytanie tylko co to ma wspólnego z katolicyzmem i z kościołem?
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez Marian » 08 Maj 2012, 11:56

rather napisał(a):Dla mnie zdecydowanie zabawniejsze są deklaracje, że jest się katolikiem, ale takim co to nie chodzi do kościoła, bo modli się w domu. Do spowiedzi też nie, bo spowiada się przed Bogiem. Do komunii nie przystępuje, bo "nie ma takiej potrzeby". A do tego jeszcze z dekalogu wywala część przykazań, bo są staroświeckie. W dodatku taki katolik na wszelki wypadek jak widzi czarnego kota to pluje przez lewe ramię, a co tydzień czyta swój horoskop. Pytanie tylko co to ma wspólnego z katolicyzmem i z kościołem?



Rather ale sam przyznaj, że praktycznie cały Twój wywód to zmyślona historyjka. pierwsze zdanie jest tylko prawdą bo napisałem wcześniej, że uważam się za katolika, ale do Kościoła chodzę rzadko. Lubisz tak napisać zdanie prawdy a potem pisać wymyślone banialuki.
Nie znam katolika opisanego w Twoim poście.
Napisałem również, że dla mnie lepiej jest się pomodlić w domu szczerze niż w Kościele na odwal się, ale Ty już ułożyłeś jakąś historyjkę pod swoje potrzeby.

Twoja wypowiedź to czysta manipulacja, odnosisz się do mojej wypowiedzi, dopisując swoje tezy o których ja nawet nie wspomniałem.

Też mogę napisać jacy z Was ateiści jak obchodzicie Boże Narodzenie z rodziną, po śmierci bliskiego idziecie na pogrzeb itd....

E: śmieszy mnie jeszcze jedna rzecz, uważacie, że jeśli Katolik nie przestrzega prawa katolickiego to już nie jest Katolikiem :D Katolik ma wolną wolę, jeśli nie chce iść do Kościoła to nie idzie, ma grzech, ale dalej jest Katolikiem. Wy za to uważacie, że jeśli Katolik nie chodzi do Kościoła to już nie Katolik :D wg Was Katolik to taka osoba, która nie musi chodzić do spowiedzi bo nie popełnia grzechów :)

Pozdrawiam :lol:


Jeszcze jedno :D jeśłi jesteście takimi wielki ateistami i chcecie m.in. zdjęcia Krzyżów to czemu nie prosicie i nie walczycie o brak czerwonych kartek w kalendarzu (święŧa kościelne)? Walczycie o coś co Was nie uwiera, Krzyż czy wisi czy nie nie robi dla Was różnicy, ale kłócicie się o niego bo jesteście ateistami, ale już jeśli chodzi o zlikwidowanie wolnego w pracy to już żaden ateista się nie wypowie.
Marian
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 454
Rejestracja: 10 Lis 2010, 11:50

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez rather » 08 Maj 2012, 12:15

@Marian w którym miejscu mojej wypowiedzi piszę, że dotyczy Ciebie? To chyba Ty uskuteczniasz manipulację twierdząc, że coś Ci w moim poście zarzucam? Napisałem o postawie ludzi, którzy według cytowanych badań w 90 paru procentach deklarują się jako katolicy, a nie chodzą do kościoła (60% z nich), nie spowiadają się (też pewnie 60% bo gdzie mają się spowiadać jak nie ma ich w kościele), nie przystępują do komunii (ponad 80%), podejmują współżycie przed ślubem (nie wiem ile % nastolatków nie chce mi się szukać, ale zakładam, że więcej niż jest w Polsce wyznawców innych religii). A wiarę w gusła i przesądy widać po gremialnym uczestnictwie w różnych Halloweenach, wróżbach itp. przesądach.

Daleki jestem przy tym od oceniania Twojej postawy życiowej, bo Cię po prostu nie znam, podobnie jak Ty mnie, więc może też daruj sobie ocenę i zarzuty co chciałem lub nie chciałem w moim poście wyrazić.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez Marian » 08 Maj 2012, 12:25

rather napisał(a):@Marian w którym miejscu mojej wypowiedzi piszę, że dotyczy Ciebie? To chyba Ty uskuteczniasz manipulację twierdząc, że coś Ci w moim poście zarzucam? Napisałem o postawie ludzi, którzy według cytowanych badań w 90 paru procentach deklarują się jako katolicy, a nie chodzą do kościoła (60% z nich), nie spowiadają się (też pewnie 60% bo gdzie mają się spowiadać jak nie ma ich w kościele), nie przystępują do komunii (ponad 80%), podejmują współżycie przed ślubem (nie wiem ile % nastolatków nie chce mi się szukać, ale zakładam, że więcej niż jest w Polsce wyznawców innych religii). A wiarę w gusła i przesądy widać po gremialnym uczestnictwie w różnych Halloweenach, wróżbach itp. przesądach.

Daleki jestem przy tym od oceniania Twojej postawy życiowej, bo Cię po prostu nie znam, podobnie jak Ty mnie, więc może też daruj sobie ocenę i zarzuty co chciałem lub nie chciałem w moim poście wyrazić.


@Rather napisałem post ze zdaniem "lepiej pomodlić się szczerze w domu niż w Kościele na odwal się" a potem Ty odpisałeś że śmieszą Cię deklaracje, że ktoś jest katolikiem i nie chodzi do Kościoła tylko modli się w domu. Nie widzisz powiązania? Piszesz po moim poście i odnosisz się do tego co napisałem.

I nie pisz zdań ze słowem PEWNIE bo już nie raz udowodniliśmy Ci, że Twoje PEWNIE = nieprawda.

Jeśli ktoś robi wszystko to co napisałeś tzn, ze nie jest katolikiem? To muszę Cię pocieszyć, w Polsce nie ma katolików :) ba, na całym świecie jest ich pewnie z pare promili ;)
Marian
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 454
Rejestracja: 10 Lis 2010, 11:50

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez Heimat » 08 Maj 2012, 22:29

mmokrzycki napisał(a):Mówienie o przyjęciu zasady, że katolik to ochrzczona w kontekście badań CBOS-u to dosyć bezczelna manipulacja. 93,1% społeczeństwa uważa się za katolików, niezależnie od czego czy zostali ochrzczeni, chodzą co niedzielę na mszę, czy dają na tacę.

Hierarchowie nawet codziennie mogą głosić, że 101% Polaków uważa się za katolików - zupełnie nie będzie mi to przeszkadzać. Jeżeli chcą okrzyżować wszystkie drzewa i słupy w tym kraju - proszę bardzo. Procesje po ulicach polskich miast mogą odbywać się non stop i nie skomentuję tego nawet jednym złym słowem. Biskupi muszą jednak zrozumieć, że każdy milion, jaki państwo przekazuje Kościołowi jest darem. Jeżeli Kościół te dary przyjmuje, powinien okazywać wdzięczność i pokorę. Za każdy dar - nawet jeśli zostanie on umniejszony. Podejmowanie się negocjowania daru jest czymś zupełnie niesłychanym. Protestowanie przeciwko ograniczaniu przywilejów, które mają charakter daru jest wystarczającym powodem, aby te wszystkie przywileje znieść. Przywileje są etyczne tylko w odniesieniu do słabych, chorych, pokrzywdzonych, a nie w stosunku do bogatego Kościoła. Tym bardziej, że ów Kościół jest instytucją zagraniczną. Biskup nigdy nie sprzeciwi się woli Watykanu i zawsze skrupulatnie wykonuje zalecenia papieża, głosi przekonania i poglądy, które są ustalane w obcym kraju. Polski biskup w oczywisty sposób znajduje się ponad prawem, jest eksterytorialny. Nie płaci nawet podatku dochodowego. W wielu krajach protestantyzm narodził się właśnie dlatego, że społeczeństwa nie chciały się godzić na to, aby dzielić suwerenność z obcym państwem, którym jest tzw. Stolica Apostolska. Tymczasem polskie państwo jest rzucone na kolana. Spotkania władz państwa z papieżem nie mogą się ograniczać do składania darów i całowania w pierścień. Powinny to być spotkania głów państw po partnersku rozmawiających o wspólnych interesach. Nie zdarzyło się, żeby polski prezydent czy premier rozmawiał z papieżem jak równy z równym, asertywnie negocjując interesy. Te relacje sprowadzają się głównie do tego, że biedne państwo polskie obdarowuje nieprzyzwoicie bogaty Kościół, chociaż nie ma obowiązku przysparzania Kk coraz to nowych dóbr materialnych.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez disturbia » 09 Maj 2012, 00:52

rather napisał(a):Dla mnie zdecydowanie zabawniejsze są deklaracje, że jest się katolikiem, ale takim co to nie chodzi do kościoła, bo modli się w domu. Do spowiedzi też nie, bo spowiada się przed Bogiem. Do komunii nie przystępuje, bo "nie ma takiej potrzeby". A do tego jeszcze z dekalogu wywala część przykazań, bo są staroświeckie. W dodatku taki katolik na wszelki wypadek jak widzi czarnego kota to pluje przez lewe ramię, a co tydzień czyta swój horoskop. Pytanie tylko co to ma wspólnego z katolicyzmem i z kościołem?

To hipokryta,a nie katolik ;)
Za smarkacza ciotka u ktorej bylismy na wakacjach na wsi,zagnała nas do kościoła.No i przyuwaźyliśmy,że wujo przyjął komunię,ale u spowiedzi nie byl.A ciotka,że to dobry człowiek,to z czego ma się spowiadać :shock:
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez Marian » 09 Maj 2012, 15:26

Heimat napisał(a):Hierarchowie nawet codziennie mogą głosić, że 101% Polaków uważa się za katolików - zupełnie nie będzie mi to przeszkadzać.

O liczbie katlików nie mówią hierarchowie tylko badania CBOS.
Heimat napisał(a):Biskupi muszą jednak zrozumieć, że każdy milion, jaki państwo przekazuje Kościołowi jest darem. Jeżeli Kościół te dary przyjmuje, powinien okazywać wdzięczność i pokorę. Za każdy dar - nawet jeśli zostanie on umniejszony.

Wprowadzasz ludzi w błąd, fundusz kościelny to nie dar Państwa w stosunku do Kościoła a tylko zadośćuczynienie za zabrane bezprawnie ziemie.
"Fundusz Kościelny został powołany na mocy art. 8 ustawy z 20 marca 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego."
Jakby ktoś Ci zabrał ziemię której jesteś właścicielem i ten ktoś powiedział Ci, że będzie Ci dawał pieniądze co roku za tą Twoją ziemię to raczej nie można to nazwać darem.
Dodam, że Fundusz Kościelny został powołany dla Kościoła za zrabowane ziemie, a aktualnie korzystają z niego wszystkie Kościoły w Polsce, a nie tylko KK. Argument, że z tych funduszy najwięcej pieniędzy idzie na KK też jest śmieszny, ponieważ jak każdy wie KK jest największym Kościołem w Polsce.
Heimat napisał(a):Tym bardziej, że ów Kościół jest instytucją zagraniczną.

Art. 6 Konkordatu:
"2. Żadna część terytorium polskiego nie będzie włączona do diecezji lub prowincji kościelnej mającej swą stolicę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Żadna diecezja mająca swą stolicę w Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie się rozciągała poza granice Państwa Polskiego."

Heimat napisał(a):Biskup nigdy nie sprzeciwi się woli Watykanu i zawsze skrupulatnie wykonuje zalecenia papieża, głosi przekonania i poglądy, które są ustalane w obcym kraju.

Dokładnie tak samo jak polski rząd i prezydent w stosunku do UE. Unijne prawo jest ponad polskim prawem i to Ci już nie przeszkadza? Wiesz przynajmniej kto jest "głową" UE i jak został wybrany? Wiesz, że ktoś tam w Brukseli wymyśla prawa, którym my musimy się podporządkować i nie mamy nic do gadania? To chyba gorsze niż głoszenie przekonań Watykanu.
Heimat napisał(a):Polski biskup w oczywisty sposób znajduje się ponad prawem, jest eksterytorialny. Nie płaci nawet podatku dochodowego.


"Za użytki rolne i lasy Kościół płaci takie same podatki jak każdy Polak.
Także inne Kościoły - bądź ich osoby prawne - oraz związki wyznaniowe korzystają w Rzeczypospolitej Polskiej z analogicznego zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.
Związki wyznaniowe często prowadzą własną działalność gospodarczą. I w tym przypadku mogą liczyć na spore ulgi. Jeśli jedynymi udziałowcami kościelnego przedsiębiorstwa czy spółki są osoby prawne Kościołów, a dochody zostały przeznaczone na cele kultowe, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, działalność charytatywno-opiekuńczą, punkty katechetyczne, konserwację zabytków oraz na inwestycje sakralne i remonty, to nie płacą podatku.
Zwolnienie z podatku dochodowego nie dotyczy dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu i handlu wyrobami przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. oraz wyrobów z metali szlachetnych albo wyrobów z ich udziałem.
Oprócz podatków, które uiszcza Kościół jako instytucja, są też podatki dochodowe płacone przez duchownych. Księża rozliczają się z fiskusem ryczałtem, który dodatkowo pomniejszany jest o zapłaconą w kwartale składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Jeśli duchowny uzyska dochód z innego tytułu niż umowa o pracę, to zaliczy się go do przychodu z działalności wykonywanej osobiście. A one są opodatkowane na zasadach ogólnych - według progresywnej skali podatkowej.
W przypadku tzw. pensji katechetycznych o tym, jaki podatek zapłaci duchowny, decyduje rodzaj umowy. " źródło wp.pl

Heimat napisał(a):W wielu krajach protestantyzm narodził się właśnie dlatego, że społeczeństwa nie chciały się godzić na to, aby dzielić suwerenność z obcym państwem, którym jest tzw. Stolica Apostolska. Tymczasem polskie państwo jest rzucone na kolana.

Suwerenność tracimy przez UE, ponieważ ich prawo jest ponad naszym. Polska już nie jest krajem suwerennym. Jeśli Polskie władze nie zgodzą się na jakieś prawa UE to Polska zostanie ukarana. To nie jest suwerenność, a KK nie narzuca żadnych praw, więc nie wiem czemu mówisz o suwerenności.
Dodam, że te wszystkie "przywileje" ma nie tylko KK, ale każdy Kościół w Polsce.


Wiecie, że np w Niemczech fiskus ściąga z każdego katolika 8% podatku właśnie na KK?
Praktycznie w każdym kraju w Eurpie (nie prześledziłem wszystkich) państwo ustawowo gwarantuje finansowanie księży uczących w szkołach?

Pozdrawiam
Marian
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 454
Rejestracja: 10 Lis 2010, 11:50

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez Zirhan » 11 Maj 2012, 22:03

Co tu dużo gadać...
Powinniśmy uczyć się historii bo ona jest podstawą do dzisiejszej oceny historii (Biblii) stworzonej przez niepiśmiennych beduinów 2000 lat temu.
Proszę jak wyglądał początek chrześcijaństwa w Europie, skąd się wzięli księża itp.
Całość przeglądu ważniejszych faktów - w załączniku.

II w. - Wynaleziono wodę "święconą". Pojawiają się pierwsze metody jej święcenia i wzmianki o jej używaniu do "wypędzania duchów".

II w. - Święty Klemens z Aleksandrii spisuje swoje poglądy: "Każda kobieta powinna być przepełniona wstydem przez samo tylko myślenie, że jest kobietą".

178 r. Rzymski filozof Celsus poświadcza fałszowanie i modyfikowanie treści Ewangelii, które i tak, w jego opinii, dalej są pełne sprzeczności. (Przepisywali i przerabiali Pisma Święte z ich pierwotnej postaci i usunęli wszystko, co pozwalało [rewizjonistom] na odparcie zarzutów) - [Alethes logos/ Orygenes]

II w. - Wyznawcy chrystianizmu zaczynają głosić nauki o wiecznym dziewictwie Maryi. Wcześniej nikt o tym nie słyszał.

III w. - Przez wprowadzenie ordynacji ustanawia się "stan duchowny". Chrześcijanie zostali podzieleni na duchownych i laików - przedtem wszyscy byli równi, będąc jednocześnie wyznawcami i kapłanami.


220 r. - Przyjęto dogmat o konieczności wykonania pewnych czynności kościelnych, niezbędnych do zbawienia. Chrzest okazał się niewystarczający.

250 r. - Wprowadzono naukę o wiecznych mękach.

IV w. Św. Augustyn (twórca pierwszej doktryny filozoficznej kościoła katolickiego) naucza, że niewolnictwo to stan zgodny z naturą (czyli odwrotnie niż prawnicy i myśliciele rzymscy) i przekonuje niewolników chrześcijańskich, że ich położenie jest zgodne z wolą Bożą. Jednocześnie karci "nieuświadomionych" chrześcijan stanu niewolnego powołujących się na Stary Testament (który przewidywał wyzwolenie po sześciu latach niewoli).
Panom zaś mówi o doczesnym pożytku z Kościoła, który w taki sposób wpływa na świadomość niewolników (In Psalmos 124, 7).
Załączniki
Kościelne wynalazki.rar
(28.84 KiB) Ściągnięto 385 razy
"Nie każdy ksiądz to pedofil - zdarzają się wyjątki"! - abp. Głódź po pijaku.
http://www.antykler.frix.pl
Awatar użytkownika
Zirhan
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 320
Rejestracja: 23 Gru 2010, 18:48
Miejscowość: Nowy Dwór Maz.

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez Heimat » 12 Maj 2012, 23:12

Wykaz niektórych wierzeń i zwyczajów, które sprzeczne są z Biblią:

ok. 200 r. - Zapoczątkowano podział na kler i laików. Prezbiterów zaczęto nazywać kapłanami, chociaż Biblia mówi o powszechnym kapłaństwie wszystkich wierzących.

313 r. - Upowszechniono czynienie znaku krzyża, chociaż Nowy Testament nie wspomina o tej praktyce ani jednym słowem.

321 r. - Cesarz Konstantyn wprowadził niedzielę w miejsce soboty, dekalogowego szabatu.

325 r. - Sobór w Nicei zwołany przez cesarza Konstantyna ogłosił, że Jezus jest we wszystkim równy Bogu i "jednej z nim istoty", chociaż sam Jezus wyraźnie nauczał, że istnieje tylko "jeden prawdziwy Bóg".

381 r. - Sobór w Konstantynopolu ogłosił, że Duch Święty jest Panem i ożywicielem - trzecią osobą bóstwa Trójcy Świętej, który wraz z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę.

IV w. - Wprowadzono czczenie aniołów, "świętych" i ich relikwii.

IV w. - Stopniowo wprowadzano praktykÄ™ chrztu niemowlÄ…t.

394 r. - Wprowadzono codziennÄ… celebracjÄ™ mszy jako ofiary za grzechy.

431 r. - Sobór w Efezie ogłosił pierwszy dogmat maryjny, który wywyższył Miriam (Marię) do roli "Matki Boskiej".

V w. - Leon I, biskup Rzymu, jako pierwszy domagał się uznania go za głowę całego Kościoła.

593 r. - Grzegorz I zapoczątkował doktrynę czyśćca, którą jako dogmat przyjęto na soborze florenckim w 1439 r.

649 r. - Marcin I ogłosił dogmat o wiecznym dziewictwie Maryi.

755/756 r. - Na podstawie sfałszowanej "donacji Konstantyna" król Franków - Pepin Mały - nadał doczesną władzę papieżom, powstało Państwo Kościelne.

787 r. - Sobór II w Nicei ostatecznie zdogmatyzował kult obrazów (figur) i przypieczętował w ten sposób usunięcie drugiego przykazania Dekalogu, zakazującego tworzenia wizerunków dla celów kultowych.

993 r. - Jan XV zapoczątkował kanonizację "świętych".

995 r. - Wprowadzono Wielki Post i post w piÄ…tki.

1079 r. - Grzegorz VII wprowadził przymusowy celibat duchownych.

1090 r. - Różaniec zapoczątkował Piotr Pustelnik, wzorujący się na pogańskich zwyczajach.

1140 r. - Piotr Lombard, biskup Paryża, zdefiniował 7 sakramentów.

1184 r. - Lucjusz III utworzył pierwszy projekt przyszłej Inkwizycji (policyjno-sądowa instytucja), która od 1204 r. zaczęła zwalczać innowierców, czyli tzw. heretyków.

1215 r. - Innocenty III wprowadził na Soborze Laterańskim spowiedź uszną oraz ogłosił dogmat o przeistoczeniu.

1229 r. - Grzegorz IX zakazał świeckim czytania Biblii.

1264 r. - Urban IV ustanowił święto Bożego Ciała.

1325 r. - Wprowadzono tiarę - potrójną koronę symbolizującą absolutną władzę biskupa Rzymu.

1414 r. - Sobór w Konstancji odebrał ludowi kielich komunijny.

1441 r. - Sobór Florencki wydał formalny zakaz obchodzenia soboty jako dnia świętego.

1545 - 1563 r. - Sobór Trydencki zrównał tradycję (podania ustne) z Biblią i włączył do Pisma Świętego księgi apokryficzne.

1854 r. - Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP.

1864 r. - Pius IX wydał encyklikę "Sylabus Błędów", w której potępił wolność religijną, sumienia, słowa, prasy i odkryć naukowych oraz ogłosił wyższość władzy papieskiej nad władzą świecką.

1870 r. - Ten sam Pius IX podczas I Soboru Watykańskiego ogłosił dogmat o nieomylności biskupa Rzymu :!:

1950 r. - Pius XII ogłosił dogmat o cielesnym wniebowzięciu Marii.

1965 r. - Paweł VI ogłosił Marię Matką Kościoła.

Jaką zatem wartość posiadają powyższe postanowienia Kościoła papieskiego? W świetle Pisma Świętego są niczym plewa. I tak też w większości jest z tzw. wartościami chrześcijańskimi Kościoła, który narzucił je swoim wiernym i chciałby je narzucić innym. Chociaż bowiem Kościół rzymski mówi także o wartościach uniwersalnych - o wartości ludzkiego życia, godności człowieka, sprawiedliwości społecznej czy też o prawie do pracy i o godziwej płacy - to jednak w minionych wiekach niewiele zrobił , aby te zasady wcielić w życie. Przeciwnie, prawie wszystko, co Kościół papieski czynił, było przeciwieństwem owych uniwersalnych wartości. Wiadomo przecież, że Kościół siał nienawiść i winien jest największych zbrodni przeciwko ludzkości, czego dowodzą chociażby wojny krzyżowe, historia Świętej Inkwizycji, polowania na "czarownice" i podboje kolonialne połączone z krwawą chrystianizacją tzw. ludów pogańskich. Wszystkie owe zbrodnie popełniano z krzyżem w ręku, na szyi bądź na szatach.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez disturbia » 13 Maj 2012, 10:28

Według najnowszego sondażu CBOS na niedzielną mszę uczęszcza 41%katolików.88% uważa,że państwo powinno finansować zabytki kościelne,ale juź tylko 38% zgadza się na płacenie składek duchownych przez państwo.47% przekazałoby kościołowi swój 1%z podatku,42% nic by nie dało.
Słabo jak na podobno 99%katolików w kraju ;)
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez Heimat » 13 Maj 2012, 10:50

Coniedzielne uczestnictwo w nabożeństwach kościelnych dotyczy ludzi głęboko zaangażowanych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zechcą wpłacić podatek na Kościół. Nic przy tym nie tracą, gdyż te pieniądze i tak trzeba będzie zapłacić (mogłyby jedynie zostać przeznaczone na inny cel).
Ostatnio edytowany przez Heimat, 13 Maj 2012, 11:04, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez disturbia » 13 Maj 2012, 11:03

Na razie ciągle trwają negocjacje,bo kościół żąda całego procenta,rząd chce dać 0,3,a jeszcze lepiej jakby wszystko zostało po staremu.Zdaje się,że kościół chyba nie wierzy w hojność swoich wiernych,albo świetnie zdają sobie sprawę,że te 99% jest wzięte z sufitu.
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Katolicyzm w Polsce.

Postprzez Heimat » 13 Maj 2012, 11:17

Jeden procent to byłoby ponad 300 milionów, rząd proponuje ok. 100 milionów i jest to propozycja wyjściowa do negocjacji. Prawdopodobnie obie strony spotkają się przy 0,5 procent. Biskupi podnoszą larum (tworzą fałszywą atmosferę zagrożenia, wmawiają, że politycy szykują zamach na Kościół), by zmiękczyć przeciwnika. To zwykła strategia negocjacyjna, pozwalająca poprawić swoją pozycję.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Luźne rozmowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości