LED CUBE 4x4x4

Wszystko co nie pasuje do powyższych kategorii ;)

LED CUBE 4x4x4

Postprzez starter » 10 Sty 2013, 01:56

Witam,
przedstawiam wam moje wypociny, jest to sześcian z polutowanych 64 diod Led 5mm.
W projekcie powinny być zastosowane diody dyfuzyjne, ja miałem tylko clear wiec musiałem
każdą pogłaskać papierem ściernym :D
Filmik kiepskiej jakości, nagrywany aparatem fotograficznym w 4 partach, łączony w jeden za pomocą
edytora wideo na youtube.
Niestety nie zmieściły mi się wszystkie sekwencje.

Image

Filmik
http://youtu.be/pOuW4Pzb1pM


Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez mcba, 10 Sty 2013, 12:05, edytowano w sumie 1 raz
Powód: wstawiłem filmik bezpośrednio w post ;) pozdrawiam//mcba
starter
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 16
Rejestracja: 20 Sie 2012, 17:09
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: LED CUBE 4x4x4

Postprzez mcba » 10 Sty 2013, 12:39

ładne estetyczne wykonanie, widziałem sporo już podobnych kostek i luty między diodami miały wiele do życzenia o symetrii już nie wspominając :)
czy planujesz zrobić jakąś obudowę pn. z pleksi lub sklejki bejcowanej i/lub lakierowanej? jeżeli tak to same diody powinny być wyżej, tak żebyś nie musiał robić załamań obudowy za atmegą by wejść z obudową pod/okrążyć diody... mówiąc jaśniej dolne diody powinny być moim zdaniem jakieś 5mm nad najwyższym elementem umiejscowionym na płytce...

wsad do atmegi sam pisałeś? kilka sekwencji osobiście bym nieco zwolnił ale to już jest kwestia indywidualnego gustu :)

domyślam się, że jest to praca przejściowa na studiach lub technikum :P

sam się od dwóch lat zbieram w sobie do zrobienia zegara na lampach NIXIE ale kompletny brak czasu we wspomnianym okresie kompletnie nie pozwalał mi nawet zebrać potrzebnych elementów :|

pozdrawiam dobra robota ;)
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: LED CUBE 4x4x4

Postprzez starter » 10 Sty 2013, 13:39

Dzięki,
co do symetrii to ciężko jest z diodami 5mm, lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie diod 3mm
nóżki są tej samej długości, w tych 5mm co dioda to inna długość anody (te w pionie) i katody (poziomo),
trzeba później kombinować jak połączyć piętra aby jakoś wyglądało.

Co do kostki to tak jak wspomniałeś, jest to efekt przejściowy aby sprawdzić jak ciężko jest polutować kostkę ;)
nawet się bardzo nie starałem ze względu na diody, są dwu kolorowe, dziadostwo z allegro :evil:
Przymierzam się do zrobienia cube 8x8x8 co daje 512 diod, po tej 4x4x4 wiem że użyję diod 3mm dyfuzyjnych,
wtedy też zrobię obudowę raczej z pleksi, bo jak się zakurzy to nie trzeba będzie czyścic każdej diody pędzelkiem :roll:

Co do wsadu to niestety nie jest mojego autorstwa autor udostępnił mi źródła, ja zmieniłem tylko oscylator z 14745600 na 14318180 (taki miałem, odzysk z płyty głównej) i skompilowałem ponownie. Sekwencje oczywiście można spowolnić ale tylko całość dając oscylator przypuszczalnie 12MHz. Na żywo efekt jest lepszy, nagrywając aparatem nie można odzwierciedlić wszystkiego.

Ja od paru lat przymierzam siÄ™ do zrobienia stolika interaktywnego coÅ› w rodzaju tego:


Obecnie mam na płytce prototypowej zrobiony termometr (dziadostwa ze sklepów się nie nadają) jak znajdę coś na obudowę to zlutuję na gotowo.

Image

Pozdrawiam
starter
starter
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 16
Rejestracja: 20 Sie 2012, 17:09
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: LED CUBE 4x4x4

Postprzez mcba » 10 Sty 2013, 14:02

tylko mi nie mów, że termometr będziesz robił na zasadzie "pająka" skoro tylko obudowę potrzebujesz:P

co do stołu to ja bym w nim zamaskował płytki, żeby pod szybą były widoczne tylko diody, coś na wzór "gwieździstego nieba"...

trochę offtopic się zrobił :P zły przykład daję...
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: LED CUBE 4x4x4

Postprzez starter » 10 Sty 2013, 16:38

W tym dziale(hyde park) offtopic raczej nie powinien przeszkadzać.
Co do termometru, jest to potoczna aplikacja na układzie ICL7107 i czujniku LM35,
jak wykombinuje obudowę to elementy polutuje na płytce drukowanej, żeby to zrobić trzeba najpierw mieć obudowę :)

W stoliku są fotoelementy, można by jedynie szkło dać matowe lub lustro weneckie.
Pozdrawiam
starter
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 16
Rejestracja: 20 Sie 2012, 17:09
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: LED CUBE 4x4x4

Postprzez malenka » 03 Wrz 2013, 21:52

Efekt jest niesamowity! Sama raczej nie dałabym rady, ale może poproszę chłopaka :D
malenka
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 3
Rejestracja: 24 Sie 2013, 17:59
Miejscowość: Kazuń Bielany
Płeć: kobieta


Wróć do Inne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron