Postacie z historii miasta

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Yogi » 11 Cze 2013, 12:36

nova napisał(a):FACET Z KRZYŻEM miał na imię Zdzisław, nazwisko niestety wyleciało mi z pamięci. Mieszkał z siostrą na rogu Paderewskiego i Bohaterów Modlina w tym drewnianym, opuszczonym już domu. Zmarł pod koniec lat 90-tych....

Okazuje się że nasz facet z krzyżem,czyli pan Zdzisław Smardzewski żyje.Tak się złożyło,że znam go osobiście.I choć długo się nie pokazywał,to jednak spotkałem go w dniu 30 maja,na procesji Bożego Ciała.Nie mogłem z nim porozmawiać,gdyż szedłem w procesji ,a on stał przy kościelnym murze od ul.Słowackiego,ale poznałem go.Postarzał się i zaniedbał,a do tego o kuli chodzi,ale to był on,Zdzisiu we własnej osobie! :) Piszę o tym dopiero dziś,po tym jak skończyła mi się blokada.
Yogi
 

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Pomarańczowa » 12 Cze 2013, 00:01

Heimat napisał(a):Kojarzę tego gościa, który jeździł motorowerem inwalidzkim, produkowanym seryjnie w Czechosłowacji. Pierdółka na trzech kółkach - nietypowy pojazd właśnie tak żartobliwie nazywano w owym czasie.



Pan Kamiński, mój sąsiad z klatki, bardzo miły pan, aż żal było patrzeć jak dzieciaki nazywały go "kermitem" albo garbusem,
nie żyje od kilkunastu lat.
Pomarańczowa
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 07 Wrz 2011, 15:54

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Yogi » 12 Cze 2013, 16:38

Yogi napisał(a):Ech ,kościelny czyli śp.pan Komendowski. Nie tylko worek pamiętam... ,jego drugi "atrybut" to był przyrząd do zapalania i gaszenia świec na ołtarzu.Pan Kazio nie żyje już od 23 lat....zmarł w 1989 roku.

Sorry,błąd w imieniu pana Komendowskiego zrobiłem.On miał Jan na imię,a Kazio to jeden z jego synów.Przepraszam wszystkich za zmyłę. :)
Yogi
 

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Heimat » 23 Cze 2013, 23:49

Wielu osobników płci męskiej napewno dobrze pamięta fryzjera w rudawej peruce, popularnie zwanego "pedziem". Zdaje się, że został zamordowany w swoim mieszkaniu na OM tuż po przemianie ustrojowej w Polsce.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Yogi » 24 Cze 2013, 17:54

Heimat napisał(a):Wielu osobników płci męskiej napewno dobrze pamięta fryzjera w rudawej peruce, popularnie zwanego "pedziem". Zdaje się, że został zamordowany w swoim mieszkaniu na OM tuż po przemianie ustrojowej w Polsce.

Ach tak,pan Łajewski..pamiętam tę rudą perukę.A pedziem był naprawdę,nie tylko z przezwiska.Załatwili go w jego mieszkaniu na OM,a potem wywołali pożar,dla zatarcia śladów.Tylko nie pamiętam dokładnie kiedy to się stało.Chyba w połowie lat dziewięćdziesiątych.
Yogi
 

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez tk28 » 24 Cze 2013, 19:04

Pan Tadzio nie miał na nazwisko Łajewski, Pan Piotr Łajewski to miał zakład fryzjerski przy ul. Sobieskiego gdzie Pan Tadzio wiele lat pracował jako fryzjer. Pewnie stąd ta pomyłka z nazwiskiem bo na pewno on tak nie miał na nazwisko. Ten zakład fryzjerski był jeszcze do niedawna w parterowym pawilonie obok drewniaka. Zamordowano go pod koniec lat 90-tych, nikomu nie wadził i nie był złym człowiekiem, moja mama znała go od młodości. Piszecie tu o nim jakby był jakimś zwyrodnialcem ale to zwyrodnialce go zamordowali. Pewnie mało kto o tym wie ale on nawet miał kiedyś żonę a na początku lat 90-tych prowadzał się z pewną nauczycielką, nie będą pisał jaką bo ci co wiedzą to wiedzą.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Heimat » 25 Cze 2013, 00:00

Na początku lat 80-tych jeden z kolegów spóźnił się na religię. Gdy wielebny zażądał wyjaśnień, kolega odparł: to wszystko przez pedała (p. Tadek pracował wtedy na ul. Paderewskiego, naprzeciwko przychodni). Klasa oczywiście ryknęła śmiechem. Chłopak przypierany przez księdza do muru opowiadał o tym, jak to fryzjer obciął mu włosy tylko z jednej strony, po czym zaczął wcinać jabłko. Następnie oznajmił nieszczęśnikowi, że wychodzi na miasto, gdyż właśnie rozpoczęła się przerwa obiadowa. Nad Nowiakiem przechodziła wtedy burza, jednak zakłopotany koleżka nie próbował nawet szukać przed nią schronienia z uwagi na "zajebisty" fryz. Po 30 minutach Tadzio otworzył ponownie lokal i spokojnie dokończył strzyżonko.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Heimat » 25 Cze 2013, 00:34

Najczęściej z zaciekawieniem przysłuchiwałem się rozmowom toczonym w zakładzie fryzjerskim, więc czas mi się tam zbytnio nie dłużył. Pan Tadeusz był dość sympatycznym człowiekiem, miał dobry kontakt z klientami. Kiedyś w lokalu zadzwonił telefon (mógł to być rok 1983 lub 84). Po kilkuminutowej rozmowie Tadzio odłożył słuchawkę i oznajmił, że nareszcie otrzymał mieszkanie, które parę dni wcześniej wywróżyła mu... Cyganka.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Heimat » 25 Cze 2013, 01:20

Tę historyjkę zasłyszałem od przystojniaka, który odwiedził p. Tadka w krótkich spodenkach latem 1983 roku.
Gość usiadł na fotelu. Pan Tadzio obcina włosy i nagle mówi:
- Ma pan ładne nogi.
- Może dupę jeszcze panu pokazać?!
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Yogi » 25 Cze 2013, 17:45

Heimat napisał(a):Tę historyjkę zasłyszałem od przystojniaka, który odwiedził p. Tadka w krótkich spodenkach latem 1983 roku.
Gość usiadł na fotelu. Pan Tadzio obcina włosy i nagle mówi:
- Ma pan ładne nogi.
- Może dupę jeszcze panu pokazać?!

Buhahahahahaha!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: No,sam widzisz Heimat... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Yogi
 

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Heimat » 25 Cze 2013, 19:25

Przyznam szczerze, iż preferencje seksualne p. Tadeusza były mi zupełnie obojętne.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez KaloNDM » 14 Lut 2017, 09:57

Zebżydowski napisał(a): ... Chciałbym by upamiętnić tu ludzi których pamiętamy, zwyklych nowodworzan. Może ktoś doda swoje wspomienia?
1. Pan Kamera: człowiek którego mozna było spotkac w NDM do lat 80-tych. Chodził po NDM i robił zdjęcia. Podobny do Flipa z tandemu "Flip i Flap" ... Pan Kamera zawsze miał skórzany futerał na swój aparat, złośliwi mówili, że czasem był on pusty bowiem jego właściciel zastawiał aparat na mecie zawódkę.

Temat był martwy kilka lat i chciałbym go odświeżyć :)
Tak, to on… Pan Henio Kamera.
Jego zdjęcia w swoich rodzinnych albumach posiada niejeden mieszkaniec Nowego Dworu Mazowieckiego. Henryk Gojżewski, mieszkał przy ulicy Sienkiewicza i często można go było zobaczyć w nowodworskich parkach w latach 70-tych i 80-tych. Przemierzał je ze swoim aparatem w brązowym etui, zawieszonym na szyi. To właśnie Pan Henryk zatrzymał czas na swoich kliszach pod koniec XX wieku, uwieczniając na nich mieszkańców naszego miasta oraz w większości już nieistniejący, przepiękny układ urbanistyczny Nowego Dworu Mazowieckiego. Nasze miasto na przełomie XIX i XX wieku miało wielu słynnych fotografów takich jak: H.Peretz, Dorys, A.Sgal (Zgał), M.Juress, gdzie ten ostatni najbardziej zasłynął ze swoich zdjęć, które zna prawie każdy mieszkaniec. Do tej pory nie zachował się portret żadnego z wyżej wymienionych fotografów aż do dnia dzisiejszego…
Myślę, że śmiało można nazwać Pana Henryka Gojżewskiego nowodworskim Juressem lat 70-tych i 80-tych.
===================================================
Zdjęcie z rodzinnego albumu Roberta Skibińskiego. Pozwolę sobie na zacytowanie jego słów: „…Autor wcześniejszych zdjęć Henryk Gojżewski. On też mieszkał przy Sienkiewicza w NDM. Na zdjęciu trzyma moją siostrę Ewę w domu przy Sienkiewicza właśnie. Zdjęcie zrobione na pewno w lutym 1976. Moja siostra miała wtedy 3 miesiące…”

16640528_1632244710416207_8570696196096440415_n.jpg
16640528_1632244710416207_8570696196096440415_n.jpg (56.83 KiB) Obejrzany 23074 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Zebżydowski » 26 Lut 2017, 20:41

Henio Kamera - nie widziałem tej twarzy od bodajże 25 lat. Fajnie Kalo że zamieściłeś to zdjęcie.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez FlashNDM » 29 Maj 2018, 11:36

Nasz sławny FACET Z KRZYŻEM,czyli p.Smardzewski,jak się okazuje odszedł dopiero teraz,czyli w dniu 20.maja,przeżywszy na tym świecie 86 lat.. :( R.I.P
FlashNDM
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 157
Rejestracja: 04 Lut 2014, 22:41
Płeć: mężczyzna

Poprzednia

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

cron