Budynek Paderewskiego 22 zabytkiem

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Budynek Paderewskiego 22 zabytkiem

Postprzez tk28 » 14 Gru 2017, 11:13

"Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – Jakub Lewicki podpisał decyzję o wpisie do rejestru zabytków domu czynszowego dra Władysława Nawaduńskiego, położonego przy ulicy Paderewskiego 22 w Nowym Dworze Mazowieckim, z uwagi na zachowane wartości artystyczne i historyczne. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności." więcej.
"Władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie" - Lord John Dalberg-Acton, 1887
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1728
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Budynek Paderewskiego 22 zabytkiem

Postprzez shad0w99 » 15 Gru 2017, 19:47

Ciekawy jaki będzie to miało wpływ na aktualne prace rozbudowy/odnowienia biblioteki ?
shad0w99
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 10 Lis 2011, 09:17

Re: Budynek Paderewskiego 22 zabytkiem

Postprzez tk28 » 15 Gru 2017, 20:51

Akurat w tym przypadku dobrze się stało, że zdążono przed obłożeniem zabytku grubą warstwą styropianu i tanim szarym tynkiem strukturalnym. Prawdopodobnie doprowadzono by do tego, że budynek stałby się ciężkim klocem niczym nie różniącym się od współczesnych "cudów" architektury. Dobrym przykładem jest tu również cenny modernistyczny budynek dawnej komendy policji, który nie dość, że stracił główną klatkę schodową razem z głównym wejściem to jeszcze spuchł od styropianu i stracił swój styl bezpowrotnie. Kolejny przykład niedbania o styl starych budynków to budynek banku nieopodal. Dobudowa nowego skrzydła pewnie nie ucierpi, chociaż według mnie nowe skrzydło powinno być w stylu starego budynku, a nie jakaś nowoczesna monotonna bryła gryząca się z zabytkiem. Teraz będą musieli wyłożyć więcej kasy na remont, a nie jak zwykle wszystko po taniości aby tylko zrobić i żeby później burmistrz mógł sobie przypisać kolejną zasługę podczas kampanii wyborczej. Pamiętam jak na fejsie jeden z użytkowników ostrzegał na profilu burmistrza przed zbytnią ingerencją w ten budynek bo sprawa jest już zgłoszona do konserwatora zabytków. W odpowiedzi napisano wtedy coś w stylu, że wszystko będzie robione z poszanowaniem starego budynku i jego stylu, ale jak wygląda poszanowanie zabytków przez ekipę rządzącą to wiadomo od lat. Chyba nie spodziewali się takiej skuteczności jednego mieszkańca miasta, który tą sprawą zainteresował odpowiednie osoby. Przykład jak takie budynki powinny być remontowane jest na terenie Modlina Twierdzy.
"Władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie" - Lord John Dalberg-Acton, 1887
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1728
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna


Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość